Dobré noviny
Počas Vianoc bude možné na oblohe pozorovať kométu ISON
TASR
TASR

Počas Vianoc bude možné na oblohe pozorovať kométu ISON

Astronómovia predstavili aj prístroj na meranie magnetického poľa v slnečnej koróne, ktorý sa nachádza na Lomnickom štíte.

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 13. novembra (TASR) – Koncom tohto roka budú môcť Slováci pozorovať na oblohe kométu ISON. Viditeľná by mala byť aj počas Vianoc. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol zástupca riaditeľa Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Ján Svoreň.

"Kométa bola objavená už vlani v septembri a zaujímavé na nej je to, že bude veľmi pekne viditeľná. Koncom novembra prejde tesne nad povrchom Slnka. Na dennej oblohe v blízkosti Slnka bude viditeľná 29. novembra," uviedol Svoreň. Približne od 10. decembra ju bude možné pozorovať v rannom súmraku a od Vianoc ju bude vidno po celú noc. Dĺžka chvosta kométy bude závisieť od podmienok, v ktorých ju budú ľudia pozorovať. Jej jasnosť sa však predpokladať nedá. "Hovoriť o kométe dopredu, ako sa bude vyvíjať, aká bude jasná, je veľmi ťažké. Sú to individuálne objekty," dodal Svoreň.

Astronómovia zároveň predstavili prístroj na meranie magnetického poľa v slnečnej koróne, ktorý sa nachádza na Lomnickom štíte. Na svete sú iba dva takéto prístroje, pričom druhý sa nachádza na Havajských ostrovoch. Podľa riaditeľa Astronomického ústavu SAV Aleša Kučeru ide o veľmi dôležitý prístroj pre predpoveď kozmického počasia a jeho vplyvu na Zem. Pomocou neho dokážu určiť, akým smerom a za aký čas priletia na Zem častice z magnetickej erupcie na Slnku. Tie dokážu spôsobiť problémy napríklad telekomunikačným spoločnostiam či navigáciám. "Z nedávnej minulosti sú prípady, kedy tieto energetické výbuchy zničili viacero satelitov," uviedol Kučera. Známe sú príklady zničenia japonskej či americkej družice.

Budúci rok by mali astronómovia dostať aj nový 1,3 metrov dlhý ďalekohľad, ktorý nainštalujú do observatória na Skalnatom plese. "Jeho cieľom bude výskum blízkozemských asteroidov. Po uvedení do prevádzky to bude najväčší špecializovaný prístroj tohto druhu pre takýto výskum v Európe," dodal Svoreň.

Už ste čítali?