Dobré noviny
Samička sokola prežila jediná zo svojej rodiny. Dostala novú šancu, lietať a loviť ju naučili pomocou dronu
Dominik Slavkovský
Dominik Slavkovský

Samička sokola prežila jediná zo svojej rodiny. Dostala novú šancu, lietať a loviť ju naučili pomocou dronu

Vypustenie Pricess
Vypustenie Pricess — Foto: FB Cascades Raptor Center

Stačili tri mesiace nezištnej opatery a dokázala sa postaviť aj nebezpečnému predátorovi.

Zranená samička sokola prežila ako jediná zo svojej rodiny. Uľútostilo sa jej skúsenému sokoliarovi, ktorý v nej videl odhodlanie prežiť. Aby to však dokázala, okrem uzdravenia ju musel naučiť lietať a loviť aj za pomoci dronu. Z vystrašeného a zraneného mláďaťa sa stal za necelé tri mesiace rýchly a nekompromisný predátor, píše Oregon Live.

Osudový pád opusteného hniezda

Pár mesiacov dozadu sledovali občania v oblasti amerického Newportu živé vysielanie kamery, ktorá zachytila aj padajúce sokolie hniezdo. Ostali v ňom štyri rodičmi opustené sokolie mláďatá. Dve z nich boli na mieste mŕtve, tretie bolo nezvestné. Posledné bolo v kritickom zdravotnom stave.

Našiel ho miestny riaditeľ centra starostlivosti o zvieratá Jim Burke. Usúdil, že samička sokola mala v tom čase približne päť týždňov, čo je primálo na to, aby mohla lietať či loviť. Zobral ju do centra Cascades Raptor, kde jej poskytli adekvátnu pomoc. "Ošetrili sme ju z vyčerpania a oslabenia. V čase, keď prišla, bola naozaj veľmi slabá," hovorí riaditeľka centra. O dva týždne sa samička dostala do rúk sokoliara Davea Cherryho.

"Bola na smrť vyhladovaná, extrémne agresívna a bojazlivá," Hovorí Dave. V centre jej dali meno Princess (z angl. princezná), no jemu sa meno nepáčilo. Vraj je to meno pre francúzskeho pudla. On ju chcel pomenovať Lucky (z angl. slova šťastný), nakoľko bola jediná, ktorá z rodiny prežila. "Sokoly sú najrýchlejšie zvieratá na svete. Dokážu letieť rýchlosťou 400 kilometrov za hodinu, najmä keď zamerajú korisť. Aby to mohol dokázať aj tento konkrétny vták, je potrebné vyvinúť jeho svalstvo," uviedol.

Je pripravená, zistil po vzdušnom súboji

Dave si Lucky zobral pod ochranné krídla. Najprv samičku sokola učil pomocou návnady, ktorú odhodil na vzdialenosť pár metrov. Potom si pomohol dronom, na ktorý zvyčajne zavesil holuba, obľúbenú sokoliu maškrtu. Vták si tak postupne zvykal identifikovať a zaobstarávať jedlo aj vo väčších výškach.

Myšiak hrdzavochvostý
Myšiak hrdzavochvostý Foto: Unsplash

Najdôležitejší moment podľa Davea nastal, keď sa jej pokúsil kúsok jedla ukradnúť cudzí Myšiak hrdzavochvostý. Najprv samička odskočila preč, nakoľko nebola rozhodnutá kvôli kúsku jedla zomrieť. Sokoly nie sú rovnocenný súper pre myšiaka, pokiaľ ide o priamy súboj na blízko. Môžu ho však poraziť inak. Nakoľko sú omnoho rýchlejšie, stačí, keď ho začnú priamymi náletmi neustále obťažovať. "Keď sa naňho začala vrhať, vedel som, že je pripravená ísť vlastnou cestou," hovorí Dave.

91 dní po tom, ako sa u ňu začal starať, ju konečne vypustil do voľnej prírody. Vo vzduchu ešte stihla spraviť niekoľko okruhov, kým nadobro odletela preč. "Som veľmi šťastný, že je naspäť v divočine. Ak prežije aspoň týždeň, tak bude v poriadku," prezrádza Dave na záver.

 

Už ste čítali?