Dobré noviny
Stane sa z nich luxus? Toto sú potraviny, ktorých sa pre zmeny na planéte možno budeme musieť vzdať
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Stane sa z nich luxus? Toto sú potraviny, ktorých sa pre zmeny na planéte možno budeme musieť vzdať

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia — Foto: Delightin Dee, Unsplash // NordWood Themes, Unsplash

Niektoré potraviny konzumujeme každý deň a považujeme ich za samozrejmosť. Môže sa však stať, že ich budeme musieť oželieť.

V dôsledku klimatických zmien hrozí, že sa z populárnych a každodenných potravín ako je káva, čokoláda či korenie môže stať luxus. Informovalo o tom BBC.

Kakaové bôby bývali cenným platidlom

Vlastne by sme sa tak vrátili do minulosti. Voľakedy totiž boli potraviny ako káva, čokoláda a korenie považované za luxus, dnes sú ale vo vyspelých krajinách súčasťou každodenného života. Neustále rastúce teploty a nepravidelné zrážky to však môžu v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov či desaťročí opäť zmeniť.

Kakaové bôby mali v mayskej civilizácii status cennej meny - slúžili ako výplata robotníkom a dalo sa nimi platiť za tovar na trhu. V Španielsku bolo neskôr kakao obľúbenou pochúťkou na kráľovských dvoroch. Až v roku 1828 holandský chemik Coenraad Johannes van Houten vynašiel spôsob spracovania tejto pochutiny, ktorý z nej spravil cenovo dostupný výrobok - čokoládu.

Plody kávovníka sa používali pri rituáloch

Káva, podobne ako kakaové bôby, bola kedysi málo známou pochúťkou. Používala sa prevažne v Etiópii, na náboženské rituály. Až keď si Holanďania zaistili sadenice kávovníka, pestovanie kávy sa rýchlo rozšírilo do celého sveta a z kávy sa stal obľúbený každodenný nápoj.

Dnes týmto pochutinám opäť hrozí, že budú drahé a nedostupné. „Čokoláda a káva sa môžu v dôsledku zmeny klímy opäť stať vzácnymi, luxusnými potravinami,“ povedala pre BBC Monika Zureková, vedúca výskumná pracovníčka Inštitútu pre zmenu životného prostredia na univerzite v Oxforde.

Na pôvodných miestach ich nebude možné pestovať

Rozsiahle pozemky v Ghane či na Pobreží Slonoviny, ktoré sa v súčasnosti využívajú na pestovanie kakaových bôbov, nebudú v budúcnosti pre tento účel vhodné. Môže za to neustále sa zvyšujúca globálna teplota.

Zmena klímy podľa výskumov z roku 2015 ohrozuje aj pestovanie kávy. Vedci uvádzajú, že do roku 2050 prídeme o polovicu pôdy používanej na pestovanie kávy na celom svete. Iná štúdia naznačuje, že oblasti vhodné na pestovanie kávy v Latinskej Amerike by sa v dôsledku rastúcich teplôt mohli do roku 2050 znížiť až o 88%.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Colleen Hessler (@hesslercolleen)

Korenie má problém s vlhkom, suchom i škodcami

Ku káve či čokoláde sa pridáva aj korenie, ktorá bolo po tisíce rokov stelesnením bohatstva a moci. Aj to má veľký problém so silou klimatických zmien. Ohrozujú ho vysoké zrážky a vlhkosť, ktoré vytvárajú výborné podmienky pre škodcov. Na druhej strane, v indickom Kašmíre, kde sa pestuje šafran, zničili úrodu suché podmienky.

„Nebezpečenstvo, že sa každodenné výrobky stanú luxusnými predmetmi, je skľučujúce,“ hovorí Monique Raats, riaditeľka Centra pre potraviny, spotrebiteľské správanie a zdravie na univerzite v Surrey. „Mnohé potraviny by sa v budúcnosti mohli stať nedostupnými."

Už ste čítali?