Veľká zmena po 40 rokoch. Všetky trolejbusy v hlavnom meste prečíslujú, linky nebudú označené trojciferne
TASR
TASR

Veľká zmena po 40 rokoch. Všetky trolejbusy v hlavnom meste prečíslujú, linky nebudú označené trojciferne

Ľudia v Bratislave si budú musieť zvyknúť na významnú zmenu v hromadnej doprave.

— Foto: TASR

V bratislavskej mestskej hromadnej doprave už nebudú od 1. novembra trolejbusy označené trojciferným číslom. K zmene dochádza po 40 rokoch.

Jednotné číslovanie liniek MHD

Dopravný podnik Bratislava tak zavedie jednotné číslovanie liniek MHD, a tým sa jasne odlíši od prímestskej regionálnej autobusovej dopravy, informoval hovorca bratislavského mestského dopravcu Martin Chlebovec.

Hlavným dôvodom zmeny označovania trolejbusových liniek je podľa DPB nevyhnutnosť prenechania číselného radu 201 – 212 pre regionálne linky. "V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel," priblížil Chlebovec.

Ako sa prečíslujú trolejbusy

Linka 212 sa prečísluje na linku 42, 211 na 45, 210 na 40, 209 na 49, 208 na 48, 207 na 47, 205 na 60, 204 na 64, 203 na 44, 202 na 72 a linku 201 prečíslujú na linku 71. Bez zmeny zostanú linky 33, N44, N47 a N72.

Polročné prechodné obdobie

Mestský bratislavský dopravca stanovil polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky. "O zmenách bude podnik informovať aj prostredníctvom informátorov priamo na vyťažených zastávkach a tiež online kampaňou na sociálnych sieťach," deklaroval hovorca.

Linka 212 sa prečísluje na linku 42, 211 na 45, 210 na 40, 209 na 49, 208 na 48, 207 na 47, 205 na 60, 204 na 64, 203 na 44, 202 na 72 a linku 201 prečíslujú na linku 71. Bez zmeny zostanú linky 33, N44, N47 a N72.

Každá časť mesta má pridelené číslo

Nové čísla trolejbusov majú podľa dopravcu reflektovať na tzv. systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch minulého storočia. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo. Napríklad Devín či Devínska Nová Ves je označená číslom 2, takže ju obsluhujú linky, ktorých čísla sa začínajú alebo končia touto číslicou. DPB avizuje, že dvojciferné čísla na LED displejoch budú čitateľnejšie z väčšej vzdialenosti.

DPB plánuje rozvoj trolejbusovej dopravy v hlavnom meste. Tá má byť rozšírená, modernejšia a rýchlejšia než doteraz. Vozidlový park sa má čoskoro rozšíriť o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré dopravca nasadí aj na viaceré dnešné autobusové linky a transformuje ich na trolejbusové. "Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme," povedal predseda Predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…