FOTO: Poďte sa sa nami poprechádzať do novej modernej autobusovej stanice, ktorú konečne otvorili v Bratislave
TASR
TASR

FOTO: Poďte sa sa nami poprechádzať do novej modernej autobusovej stanice, ktorú konečne otvorili v Bratislave

Obchody, služby, farmársky trh, ale i park, športoviská či bežeckú dráhu. Aj to nájdete v novej autobusovej stanici Nivy, ktorú po mesiacoch čakania otvorili v hlavnom meste.

— Foto: TASR/AP

Dočasná stanica, ktorá neďaleko fungovala niekoľko rokov, poskytovala tiež pomerne vysoký štandard, nová stanica je však ako prechod do sci-fi. Mala by byť jednou z najmodernejších v celej Európe. V jej podzemí je obrovský priestor s nástupišťami pre autobusy. 

Galéria

Galéria

Kvalita vzduchu bude ako vonku

Denná kapacita novej autobusovej stanice je 20.000 cestujúcich a 1100 spojov. Maximálna kapacita terminálu však môže byť až päťnásobne väčšia. Oznámil to generálny riaditeľ autobusového dopravcu Slovak Lines Pavol Labant. Táto spoločnosť bude spravovať stanicu najbližších 40 rokov. Prevádzková doba terminálu bude nepretržitá. Cestujúci tam nájdu 36 nástupísk (z toho 25 pre regionálne a 11 pre medzinárodné a diaľkové spoje) a sedem výstupísk. "Okrem kamerového systému tu bude na bezpečnosť dohliadať strážna služba. Štátna polícia tu bude mať aj svoju menšiu pobočku," uviedol Labant.

Stanica je situovaná na mínus prvom podzemnom podlaží. O kvalitu vzduchu podľa neho netreba mať obavu. "Zabezpečená je výmena vzduchu. Jeho kvalita bude ako v exteriéri," skonštatoval.

Úschovňa batožiny aj obrovská digitálna stena

Pre cestujúcich je pripravená aj úschovňa batožiny. Odchody a príchody spojov sa im budú zobrazovať napríklad aj na osem metrov dlhej digitálnej stene letiskového typu. K dispozícii budú aj samoobslužné digitálne informačné kiosky či bezplatná wi-fi sieť. Zlepšiť sa majú aj služby pre dopravcov. Pripravená je pre nich čerpacia stanica, umývacia linka, rýchloservis či sekcia údržby a čistenia vozidiel.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/vallo.primator/videos/567444761236573/

Projekt komplexu Nivy je kombináciou okrem spomínaného medzinárodného autobusového terminálu aj nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy. Zelená strecha ponúkne bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská. Pri budove bude fungovať aj prvá automatizovaná parkovacia cykloveža v Bratislave.

"Projekt je výnimočný svojou komplexnosťou a že spája v sebe rôzne funkcie. Nosná je dopravná funkcia z pohľadu medzinárodnej autobusovej stanice najvyšších štandardov. Je tu však aj veľký verejný priestor v podobe multifunkčnej zelenej strechy. Je tu aj plejáda prevádzok," povedal René Popik z developerskej spoločnosti HB Reavis, ktorá projekt budovala.

Nová autobusová stanica

Výstavba sa začala v máji 2017 prácami na administratívnej budove Nivy Tower. Asanačné práce na mieste starej autobusovej stanice na Mlynských nivách sa začali v októbri 2017 a dokončili v januári 2018. Funkciu doterajšej autobusovej stanice plní náhradná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave. Posledný spoj z tejto stanice odchádza v stredu o 2.30 h do Prahy. Na pozemku dočasnej stanice postaví developer nový projekt zameraný na bývanie, kancelárie a služby.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…