Ako dieťa pracoval v továrni a žil na ulici. Jima Carreyho zachránil humor aj v tých najnáročnejších časoch
Simona Gálová
Simona Gálová

Ako dieťa pracoval v továrni a žil na ulici. Jima Carreyho zachránil humor aj v tých najnáročnejších časoch

Vďaka jeho nekonečnej energii by nikto nepovedal, že prežil náročné detstvo. Jim Carrey ale používal humor a komédiu po celý život, aj v tých najťažších časoch, ktoré prežil ako dieťa.

Jim Carrey. — Foto: TASR/AP

Keď bol malý, jeho mama trpela silnými depresiami a on sa ju snažil za každú cenu rozveseľovať. „Chodil som za ňou a napodobňoval som modlivky a všelijaké zvláštne veci, aby som ju rozosmial. Odrazil by som sa od stien a hodil by som sa dole po schodoch, len aby sa cítila lepšie,“ prezradil v minulosti pre CBS. Okrem toho mal Jim nekontrolovateľný strach z toho, jeho rodičia umrú, pretože boli obaja silnými fajčiarmi. „Okrem toho moja mama vždy hovorila, že sa jej zhoršuje myslenie alebo angína a mohla by umrieť vlastne hneď. Také veci so mnou otriasli,“ spomínal Carrey pre Hollywood reporter.

Jim bol najmladším zo štyroch detí. Jeho otec bol účtovníkom, no keď ako 51-ročný prišiel o prácu, všetko sa zmenilo. Vtedy 12-ročný Jim Carrey musel chodiť do školy a spolu s ostatnými súrodencami pracovali na nočných smenách v továrni, a tak mohli ušetriť peniaze na nájom. Vo fabrike však prevládali neľudské podmienky a rodina tam viac nevydržala pracovať. Zbalili si veci z domu a zmizli vo svojom obytnom aute. Šestnásťročný Jim opustil nie len domov, prácu, ale aj školu. „Nemali sme kde bývať, ale bolo to, akoby niekto zdvihol prekliatu ťarchu z našich ramien a stali sme sa opäť šťastnými ľuďmi, ktorí museli bojovať o miesto na spanie aj o jedlo,“ priznal pre Rolling Stone Carry, ktorý si je istý, že ľudské bytosti sa bez zúfalstva v živote nič nenaučia.

Niekoľko mesiacov žili s rodinou v karavane, on a jeho brat spávali v stane postavenom vedľa auta. „Keďže som vyrastal v Kanade, myslel som si, že sme išli iba stanovať,“ žartoval už ako dospelý v jednom zo svojich komediálnych skečov.

Aby pomohol rodičom dostať sa z ťažkej situácie, zamestnal sa v oceliarni a po večeroch vystupoval v stand-up comedy kluboch, kde spočiatku vôbec nebol úspešný. „Ak by sa nezačala vyvíjať moja kariéra humoristu a herca, pravdepodobne by som pracoval v tej oceliarni dodnes,“ dodal humorne. Nakoniec sa finančná situácia rodiny zlepšila a s tým prišlo aj jeho odhodlanie stať sa profesionálnym komikom. O niekoľko desaťročí sa Carrey etabloval ako hollywoodská filmová hviezda, ktorá zarábala osemciferné čiastky. „Na Zemi nemôže byť kreatívny človek, ktorý by nemal extrémne vrcholy a pády, v opačnom prípade je len nudnou osobou,“ uzavrel náročné obdobie Carrey.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…