Ženy nesmeli behať maratón, vraj by im pri tom vypadla maternica. Odvážna študentka však prepísala dejiny
Simona Gálová
Simona Gálová

Ženy nesmeli behať maratón, vraj by im pri tom vypadla maternica. Odvážna študentka však prepísala dejiny

Americká bežkyňa Kathrine Switzerová chcela odbehnúť maratón len kvôli obyčajnej vášni k behu. Nevedela, že tým prepíše históriu.

Kathrine Switzerová. — Foto: AP; Instagram - @kathrineswitzer

Vtedy sa za ňou rozbehol jeden z organizátorov, ktorý ju surovo napadol priamo na trati. „Pozrela som sa priamo do tej najkrutejšej tváre, akú som kedy videla. Obrovský muž s vycerenými zubami sa na mňa vrhol a než som stihla zareagovať, chytil ma za rameno a odhodil ma s krikom: 'Vypadni z trasy a daj mi tie čísla!'“ spomínala pre Guardian Switzerová.

Útočníka zastavil až jej priateľ Tom Miller, silný kladivár a futbalista, ktorý ho zrazil na zem. „Plakala som a bola som vydesená. Bola som v rozpakoch a naozaj som sa bála. V tej chvíli som si ale uvedomila, že tieto preteky sa práve zmenil na súťaž v dokazovaní, že ženy zvládnu zabehnúť maratón. Tak som bežala ďalej,“ vysvetlila pre BBC.

Zúriaci organizátor sa ale nevzdal. Pozviechal sa zo zeme a nasadol do autobusu, ktorým išiel prenasledovať Switzerovú. Začal jej nadávať, no v tom čase boli už všetci súťažiaci muži na jej strane, takže jeho snaha bola úplne márna.

„V tej dobe prevládal názor a mýtus, že ženy nie sú fyziologicky schopné ubehnúť maratón. Môj doktor mi povedal, že maratón by mohol zmeniť vlastnosti ženy na mužské, a že by mi počas behu dokonca mohla vypadnúť maternica,“ spomínala pre Forbes Switzerová, ktorá sa na útočníka postupom času prestala hnevať, pretože vedela, že je len človekom určitej doby.

Odštartovala ako dievča, dobehla ako dospelá žena

Switzerová s číslom 261 nakoniec maratón zabehla za 4 hodiny a 20 minút a fotografie prvej maratónskej bežkyne obišli celý svet. „Počas tých pretekov som dospela. Bostonský maratón som začala behať ako mladé dievča a do cieľa prišla dospelá žena,“ priznala Switzerová, ktorá spočiatku chcela maratón zabehnúť iba z vášne k behu, no na konci bola odhodlaná zmeniť svet športu.

Jej úspech na Bostonskom maratóne viedol k tomu, že ženám oficiálne dovolili súťažiť na maratónskych pretekoch, čo viedlo aj k zaradeniu ženského maratónu na letných olympijských hrách. Switzerová pokračovala v kariére ako odborníčka na fitnes, športová komentátorka, ale aj vášnivá bežkyňa. Dnes už 74-ročná priekopníčka má za sebou viac ako tridsať maratónov.

Newyorský maratón zabehla na vrchole svojich bežeckých síl v roku 1974 za rekordné tri hodiny a sedem minút, vďaka čomu získala prvé miesto. V roku 2017 ako 70-ročná zabehla opäť Bostonský maratón a tentokrát len o 25 minút pomalšie ako pred päťdesiatimi rokmi. „Z tohto na prvý pohľad negatívneho incidentu sa vykľula najlepšia chvíľa v mojom živote. Počas toho behu sa určil smer mojej kariéry a života. Neprejde deň, aby som tomu útočníkovi v duchu nepoďakovala,“ uzavrela.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…