Vek je skutočne len číslo. Priateľstvá medzi rôznymi generáciami majú pre ľudí nevyčísliteľný význam
Simona Gálová
Simona Gálová

Vek je skutočne len číslo. Priateľstvá medzi rôznymi generáciami majú pre ľudí nevyčísliteľný význam

Prinášame vám dva príbehy nečakaných priateľstiev ľudí, medzi ktorými je vekový rozdiel tridsať a takmer päťdesiat rokov.

Medzigeneračné priateľstva medzi miestnymi Londýnčanmi. — Foto: Sam Bush

Claire a Chrissie sa stretli vďaka charitatívnej londýnskej organizácii, ktorá bojuje proti samote a izolácii spájaním starších susedov s tými mladšími, informoval portál Positive News. Telefonujú si, chodia na prechádzky a počas niekoľkých mesiacov sa poznajú, ako staré dobré priateľky. Chrissie tento rok oslávila 73. narodeniny, jej nová priateľka Claire je o tridsať rokov mladšia, aj napriek vekovému rozdielu si majú vždy čo povedať.

Claire a Chrissie.
Claire a Chrissie. Foto: Sam Bush

Ako sestry

Claire sa od svojej novej kamarátky toho naučila viac ako si spočiatku myslela. „Pohybuje sa väčšinou vďaka vozíku, vďaka čomu som si oveľa viac uvedomila svoje privilégium slobodného pohybu. Okrem toho sa Chrissie odmieta prispôsobiť akýmkoľvek stereotypom, a to na nej milujem,“ priznala pre Positive News. Dôchodkyňa Chrissie podľa nej symbolizuje opak toho, čo ľudia od žien v jej veku očakávajú – má aktívny život a množstvo priateľov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/southlondoncares/photos/basw.AboO_ju5go-WZx391En_3r8IHV9eb9ezQzE6LZwNTfo-FHz9Fb2yh1dfjrlTY3tMFvBxRnq4Fs1W6S8EEj5bAoOyRIhykyDHxsc84KT6cH6grX_VgZm7EvkqxfLsvZWXydkv9VulqQyNdDP3bISTN5CHfp7dKHachMcJ1gfVo70pfw/1680337508817351/?opaqueCursor=AbrfR_S5RtlFem836oaRRrart1PPdo-ai6OQYiaabQ88l2GrARY8uK8tPCrPi6l4ykOGs3bUG-jxCISQvij_DpZRBgbuVjwIXTd2splc1zvQpoaL8wVfPsyW3wghFNFWoec_vDTcd4NRhFf3wbfERZMj-Ba-h70RMS8MLmb8BR9Xdk4DV8S1DUUcPSId-Yu8uJEkyxPVDKyDkBvGestxAnjRAZYF2NKbcVlbgZ9teoS_5BJYgU5KOWHh8jEkmE_rYMqJTTtIMavK-OeXU_BOvVMHhpn_ZLVXnU9jRO10dHhM9ToN4jnXqpTM0WmSgNoj818lwdMOc_9g7SidMo9T0DniRSZqeBDhUndfEtTnILwJ43-9810e37ucX2xWmObIf1eLzYh6sCcg3FA_oDr-qrG2n8-lbvqf1_fZPnLX4FDCqKiXkpkTNyMRqZG9kzuGutgGtZVQKuXlfMCFyLG3O8l2Mz0tQI1oaTHgHFT1LZ9-A6qaKPBWhnIafAE_nSLoPttQ21VeTlUNYN-aCNxPhVcqFkIcugDjKljy9IMKRcvqDo92wHOkd8t2anOnLdOdTFlhsUiEsnpReRncudwNg02QrXvkmgbOLi_FmLGT8uETwV3A9tgLOHdNEiyfXUl21gFF9js0j5OPu2NjuVb7ZuD3KaaVLmsV7O4Y3MA2z8g547ETkwVlSHMuYovfxGHbHpCi35R-ajjYBXs0j0LXHy07_E1MOI4H4DH4Dbhf0ecaw3usFLiQaYTTaO6ESCae8Iji8-A6InWCbEiCdN0DNOkvGbq7gIlPsC-sM4SNJEfepFqXYpj3XXflmrO9MIevq4w2_5lhcdemfOu3M6uMMhD4ZOywpw8EM2HwSJYhipxqmA

Chrissie je za priateľstvo s mladšou Claire veľmi vďačná. „Mladí ľudia radi poznávajú svet a my starí zase vieme, čo robíme. Obom stranám to poskytne veľa nadhľadu,“ priznala Chrissie, ktorá celý život pracovala ako zdravotná sestra. „Stali sme sa veľmi dobrými priateľkami. Sme ako sestry! Vždy je tu pre mňa, aj vo chvíľach, keď si neviem poradiť s mojím smartfónom. Má nervy zo zlata,“ zavtipkovala Chrissie na záver.

Stromy, kvety a pol kila soli

Nečakanými priateľmi sa vďaka komunitnej spoločnosti Share and Care stali aj 35-ročný Ben a 84-ročná Wendy. Špecifická londýnska spoločnosť spája mladých ľudí, ktorí zháňajú cenovo dostupné ubytovanie, so staršími ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc a ponúkajú lacné ubytovanie vo svojich domovoch. „Lockdown počas zimy nás veľmi zblížil. Začal len desať dní potom, čo som sa nasťahoval a ďalších päť mesiacov sme boli prakticky manželský pár,“ zažartoval Ben.

Wendy a Ben.
Wendy a Ben. Foto: Sam Bush

Podľa jeho zábavných spomienok ho Wendy za tie mesiace naučila pomenovať všetky stromy a kvety v záhrade a v kuchyni ho naučila dať do každého jedla aj pol kila soli. „Naše spolunažívanie je vzájomne stimulujúca dynamika. Žijeme rozdielne životy a musíme sa rozprávať o rôznych veciach. Obaja sa tak toho veľa naučíme,“ dodal vďačne Ben pre Positive News. Wendy súhlasila, že má okolo seba oveľa radšej prítomnosť mladých a veselých ľudí ako tých starších a mrzutých. „S pribúdajúcim vekom chcete mať vo svojom živote viac ľudí, nie menej. Človek na človeku je oveľa viac závislý, ako si vôbec uvedomujeme. Za toto nezvyčajné priateľstvo som veľmi vďačná,“ uzavrela Wendy.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…