Elektrina zdražuje. Do akého typu vykurovania je vhodné investovať?
Inzercia
Inzercia

Elektrina zdražuje. Do akého typu vykurovania je vhodné investovať?

Cena elektriny stúpa, podobný vývoj môžeme čakať aj v prípade plynu. Aké má táto situácia riešenie a do akého typu vykurovania má zmysel investovať?

— Foto: Shutterstock.com/Sinelev

Čím kúriť?

Na vykurovanie sa používajú elektrokotly, plynové kotly, tepelné čerpadlá, kotly na tuhé palivá alebo krby či krbové kachle. Prejdeme si jednotlivé typy vykurovania podrobnejšie. Aké majú výhody a nevýhody?

Elektrokotol

Elektrokotol kúri vykurovacou špirálou, ktorá ohrieva vodu v kotli a tým aj v radiátoroch. Na termostate si nastavíte, na akú teplotu chcete vyhriať priestor. O ostatné sa nemusíte starať. Jediným problémom sú vysoké účty za elektrinu.

Plynový kotol

Plynové kotly spaľujú v plynovom horáku zemný plyn, ktorým ohrievajú vodu na vykurovanie aj vodu na kúpanie. Podľa efektívnosti v prípade spaľovacieho procesu ich delíme na klasické, nízkoteplotné a kondenzačné. U nás sú obľúbené kondenzačné plynové kotly, ktoré pracujú s nižšími teplotami spalín. Vďaka tomu majú vyššiu účinnosť. V súčasnej situácii je tiež veľmi pravdepodobné, že ceny za plyn budú rásť.

Krb alebo krbové kachle

Veľa ľudí si do domu umiestni krb alebo krbové kachle. Nielenže vyhrievajú priestor, ale zároveň môžete pri nich posedávať a len tak sa odpočívať. Na druhej strane treba mať miesto na uskladnenie paliva a počítať s určitou prašnosťou pri prikladaní.

Existujú dva typy krbov podľa paliva. Jedna možnosť sú klasické krby na drevo a druhý variant sú krby na pelety.

Ak vykurujete len krbom na drevo, v zime prichádzate do chladného domu, pretože nie je možné oheň zapáliť na diaľku. Tiež sa nepredpokladá, že niekto bude prikladať do krbu celú noc, preto sa kúrenie krbom na drevo často kombinuje aj s ďalším vykurovaním.

Krby a krbové kachle na pelety sú automatické. Pelety majú tvar, ktorý umožňuje krbom, kachliam a kotlom automaticky si prikladať palivo zo zásobníka. Krb alebo krbové kachle strážia teplotu v interiéri. A keď si to prajete, prichádzate do už do vyhriateho objektu.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá sa rozdeľujú na typy podľa zdroja energie, ktorý využívajú. Najbežnejšie sú vzduch-voda, zem-voda, voda-voda. Tento typ vykurovania je stále obľúbenejší. Výhodou je, že nepotrebuje komín, ani priestor na palivo či špeciálnu miestnosť (kotolňu). Šetrí teda miesto. Tiež ich nemusíte takmer nijako obsluhovať. Regulujete len teplotu na termostate a nič iné neriešite. Na druhej strane ide o pomerne drahú investíciu. Suma za toto kúrenie sa pohybuje v rádoch tisícoch eur. Navyše sa zvýšenie cien elektrickej energie premietne aj do navýšenia prevádzkových nákladov.

Aj náhradné diely bývajú veľmi drahé. Môže sa stať, že ak sa na čerpadle niečo pokazí, bude to neopraviteľné. Potom nasleduje logický krok – kúpiť nové čerpadlo.

Kotol na tuhé palivo

Ďalším variantom je kotol na pevné palivo. Cena dreva a peliet je viac-menej stabilná, len mierne kolíše v priebehu roka, keď kopíruje krivku vykurovacej sezóny (po sezóne ich kúpite lacnejšie). Kotly sa delia do typov podľa paliva a podľa stupňa automatizácie. Existujú kotly na pelety, drevo a uhlie. Kotly na drevo bývajú len na ručné prikladanie. Kotly na uhlie môžu byť automatické, ale aj tak ich treba pravidelne čistiť a často vynášať popol. Z hľadiska ekológie a úspory času sú obľúbené kotly na pelety. Tie bývajú automatické. Každý kotol na tuhé palivo má teda iné prednosti.

Kotol na pelety

Pelety sú malé valčeky zlisované z pilín. Ide o ekologický spôsob vykurovania, pretože kedysi končili piliny na skládkach alebo sa pálili. Tvar peliet umožňuje, aby si ich kotol dopĺňal automaticky. Zhruba raz alebo dvakrát týždenne treba zásobník doplniť peletami a ostatné si už kotol reguluje sám. Vykurovanie peletami je preto považované za čisté a relatívne jednoduché.

Kotol na drevo

Kotly na drevo sú len na ručné prikladanie. Pri výhradnom kúrení drevom je nutné pripojiť akumulačnú nádrž. Tá ukladá prebytočné teplo z kotla. Když oheň vyhasne, na vykurovanie domu sa používa zohriata voda z akumulačnej nádrže. Nemusíte teda stále kúriť (prikladať).

Kotol na uhlie

Kotly na uhlie sú považované za lacný spôsob vykurovania. A to nielen pre palivo, ale aj kotol. Zvyšujúca sa cena uhlia však ukazuje, že to tak nezostane dlho. Pri kúrení uhlím treba počítať s výraznou prašnosťou, a to pri manipulácii s palivom a aj pri kúrení kotlom. Kotolňa býva zaprášená a treba často vynášať popol.

Ako ďalej

Súčasná situácia ukázala, že závislosť na zdrojoch paliva z menej či viac vzdialených krajín nás môže dostať do finančných klieští. Je na každom z nás, aké riešenie si vyberie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…