Žije so syndrómom neučesaných vlasov podobne ako Albert Einstein: Vyzerám ako lev so šialenou hrivou
Simona Gálová
Simona Gálová

Žije so syndrómom neučesaných vlasov podobne ako Albert Einstein: Vyzerám ako lev so šialenou hrivou

Prejavmi vzácnej genetickej mutácie sú abnormálne svetlé a krehké vlasy, ktoré sa prakticky nedajú učesať. Okrem toho však nespôsobuje žiadne zdravotné ťažkosti.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Instagram - @shilahmadison; Wikimedia Commons

Roky snívala o tom, že bude mať dlhé vlasy, z ktorých si urobí nádherný vrkoč ako princezná Elza z rozprávky Ľadové kráľovstvo. Nič z toho však nie je možné. Austrálčanka Shilah Calvert-Yinová sa narodila so syndrómom neučesaných vlasov, ktorý je charakteristický kučeravými a suchými vlasmi, ktoré sa nijakým spôsobom nedajú učesať. Ochorením, ktoré nesie názov aj Einsteinov syndróm, trpí len sto ľudí na celom svete.

„Je to super, pretože nie som obyčajná a vďaka vlasom si ma každý zapamätá. Vyzerám ako lev so šialenou hrivou,“ prezradila pre Daily Mail 11-ročná Shilan, ktorej trvalo roky, kým sa s vlasmi zmierila.

Keď sa Shilan narodila, mala vlasy ako jej starší brat – jemné a hnedé. Po niekoľkých mesiacoch sa vlasy sfarbili na jasno žlté a rástli iba smerom na hor. „Ľudia na ňu ukazovali prstom a pýtali sa, či strčila prst do zástrčky. Iní si ju bez dovolenia fotili a boli zvedaví, prečo jej tak rastú. My sme však vtedy nepoznali žiadnu rozumnú odpoveď,“ priznala mama Celeste Calvert-Yinová.

Rodičia vyskúšali rôzne techniky ako Shilahine vlasy skrotiť, no nič nepomohlo. Frustrované dievčatko si jedného dňa dokonca kus vlasov aj ostrihalo, no výsledok ju nepotešil. „Mala len štyri roky, keď si nešikovne odstrihla dosť veľkú časť vlasov. Celé týždne potom nosila okolo hlavy šatku, aby nik nevidel, čo urobila,“ spomínala mama dievčatka.

Odpoveď im nečakane dal až zubár, ktorý im pri obyčajnej zubnej prehliadke položil otázku: „Ste si vedomí, že ide o syndróm neučesaných vlasov, všakže?“ Vďaka tomu rodičia pochopili, že ide o vzácnu genetickú poruchu, s ktorou nič nemôžu urobiť, jej proces je totiž nezvratný.

Shilah tak prijala svoje vlasy také, aké sú. Veľkú rolu v tom zohrali jej spolužiaci na základnej škole, kde sa stala menšou celebritou. „Pozoruhodne rýchlo sa naučila využiť svoju jedinečnosť vo svoj prospech. Má odvahu, drzosť a osobnosť, ktorou nás všetkých ešte prekvapí,“ dodala Calvert-Yinová.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…