Dobré noviny
Geniálny chirurg chcel poraziť smrť, dokázal transplantovať hlavu. Čo som to urobil, hovoril si po zákroku
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Geniálny chirurg chcel poraziť smrť, dokázal transplantovať hlavu. Čo som to urobil, hovoril si po zákroku

— Foto: Repost: elemental.medium.com

Mnoho ľudí proti jeho práci protestovalo. On sám bol presvedčený, že jeho činnosť je božím dielom.

Po rokoch práce aj boja proti ochrancom práv zvierat aj vlastným kolegom stál v plášti nad operačným stolom a hľadel na opicu. Mala oholený krk a jej hlava bola prišitá k telu inej opice! 

White mal v kancelárii sto zamrazených opičích mozgov, príprave venoval tisíce hodín a práve čakal na výsledok najväčšieho okamihu v jeho živote. Opica bola pri vedomí a živá. Od krku dole síce nemohla hýbať telom, ale bola živá. Cítila, hýbala očami, počula a aj prijímala potravu. Kardiovaskulárny systém fungoval tiež. „Čo som to urobil? Dospel som so bodu, keď bude možné transplantovať ľudskú dušu?“ pýtal sa sám seba. Prvá transplantácia hlavy na svete bola úspešná. Imunitný systém opice však nakoniec hlavu odmietol a opica po deviatich dňoch zomrela.

Rival v Studenej vojne ako prvý transplantoval na veľkého psa hlavu menšieho. Foto: Instagram: 6K look

Dá sa mozog vôbec transplantovať?

Po 30 sekundách bez okysličenej krvi stratíme vedomie, po jednej minúte odumierajú bunky, po troch vzniká nezvratné poškodenie mozgu, po piatich aj smrť. Dá sa vôbec mozog odstrániť bez toho, aby sa poškodil? White veril, že áno. Vychádzal z prípadov z minulosti, v ktorých došlo k zmrazeniu ľudí, po ich odmrazení sa opäť podarilo obnoviť tlkot srdca aj činnosť mozgu.

White sa to naučil už ako študent medicíny. Poranenia miechy liečil podchladením. Všimol si, že extrémny chlad znížil závislosť mozgu od kyslíka. Metabolické procesy sa spomalili. White tvrdil, že pri vytvorení správnych podmienok, môže mozog odstrániť z tela bez toho, aby sa poškodil. Nažive ho chcel udržať mimo tela pomocou špeciálneho zariadenia.

Krok od transplantácie hlavy človeka

Za svoj pokus si White odniesol slávu, ale aj veľkú dávku kritiky. Bol terčom protestov, aktivisti jeho pokusy označovali za surové a kruté. Doktor však veril, že jeho práca je doslova božská. V 90. rokoch už plánoval operáciu vykonať aj na ľuďoch, dovtedy si postupy nacvičoval na mŕtvolách v márnici. Dúfalo sa, že bude môcť vykonať transplantáciu hlavy fyzika Stephena Hawkinga a herca Christophera Reevea. Vo svojej práci nechcel dokázať len to, že dokáže transplantovať orgány a udržať ich nažive, ale že vie zachovať aj vedomie.

V roku 1999 ho kontaktoval mužom menom Craig Vetovitz, ktorý úplne ochrnul v mladosti pri potápaní. Pre ľudí s jeho rozsahom postihnutia neexistoval program, ktorý by dokázal zlepšiť ich stav.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?