Máte problémy s boľavým chrbtom? Možno sami sebe každý deň škodíte a ani o tom neviete!
Inzercia
Inzercia

Máte problémy s boľavým chrbtom? Možno sami sebe každý deň škodíte a ani o tom neviete!

Chrbát tvorí os nášho tela a starať by sme sa oň mali ideálne už od útleho veku.

— Foto: Shutterstock.com/LightField Studios

Bolesť chrbta vie byť poriadne nepríjemná. A je úplne jedno, či ide sem-tam o nejaké to pichnutie, alebo často sa opakujúcu silnú bolesť. Tak či onak chrbát dokáže pekne potrápiť a mnoho z nás o tom nanešťastie vie svoje. Máte problémy s bolesťou chrbta? Možno si škodíte bez toho, aby ste to tušili.

Čím skôr sa o chrbát začnete starať, tým lepšie

Chrbát tvorí os nášho tela a starať by sme sa oň mali ideálne už od útleho veku. Je totiž pravdou, že čím skôr začnete svojmu chrbtu venovať pozornosť, tým viac bolesti a nepríjemných ťažkostí si ušetríte o niekoľko rokov neskôr. Naopak, ak budete na starostlivosť o svoj chrbát ľudovo povedané kašľať, jedného dňa vám to vráti aj so všetkými úrokmi.

Ako predísť bolestiam chrbta?

Možno často nariekate, že vás bolí chrbát, ale už nehľadáte príčinu. Dôvody bolestí chrbta sú rôzne, často k nim ale prispievame my sami. Ako sa dá predísť boľavému chrbtu a ušetriť si nepríjemné chvíle i prebdelé noci?

Jednou z prvých vecí, na ktorú by ste sa v prípade prvých problémov mali zamerať, je vaša posteľ. Nekvalitný matrac v kombinácii so zlým roštom a často ešte nevhodným vankúšom je totiž jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa objavia bolesti chrbta. Základom je preto pevná posteľ s matracom, ktorý si pred nákupom ideálne vyskúšate.

Typy matracov – ktorý bude vyhovovať vám?

Matracov existuje hneď niekoľko typov a každému vyhovuje niečo trochu iné. Najlacnejšie sú jednoduché penové matrace, ktoré ale nie sú vhodné na každodenné spanie. Sendvičové matrace ponúknu oporu tela, matrac s pamäťovou penou sa zase dokonale prispôsobí.

Obľúbené sú matrace s latexom, ktoré sa vyznačujú vysokou pružnosťou. Na matraci sa človek príjemne pohupuje, ale zároveň do nej tzv. nezapadne. Existujú aj matrace s hybridnými penami, ktoré vynikajú nielen skvelou vzdušnosťou a pružnosťou, ale aj dokonalou oporou tela.

Na čom sedíte?

Ďalším častým dôvodom vzniku bolesti chrbta je nekvalitná stolička. Veľa ľudí si dáva záležať a vyberie pre seba pekný a praktický písací stôl, akonáhle ale príde na výber stoličky, tam už toľkokrát tak starostliví nie sú. A to je chyba, pretože práve stolička je základ.

Bežné kancelárske stoličky sú tie najlacnejšie, najdostupnejšie a tiež nanešťastie najmenej vhodné na každodenné sedenie. Tu a tam, napríklad na pár hodín týždenne, vám táto stolička postačí. Pokiaľ ale máte sedavé zamestnanie a presedíte napríklad osem hodín denne, potom už nemôže ísť kvalita bokom.

Ako si vybrať stoličku?

Najskôr sa zamyslite, či chcete stoličku alebo kreslo. Kancelárska stolička je menšia, flexibilnejšia a vhodná pre bežnú kancelársku prax. Kancelárske kreslo je naopak mohutnejšie, na pohľad vyzerá reprezentatívnejšie a je vhodné aj na dlhšie sedenie.

Dôležitá je nosnosť. Na trhu sa objavujú stoličky a kreslá s nosnosťou až 120 kg, niektoré majú nosnosť dokonca až 150 kg. Nepodceňujte ani typ mechaniky, ktorá môže byť dvojakého typu – synchrónna a asynchrónna. Synchrónna mechanika je typická pre prepojenie operadla so sedákom, pri opretí sa stolička sklápa dozadu a kopíruje telo. Asynchrónna mechanika vám umožní nastaviť si sklon operadla aj nastavenie sedadla nezávisle na sebe.

Nezabúdajte na svetlo

Napadlo by vám spojiť si bolesti chrbta s nekvalitným osvetlením? Možno nie, ale verte, že aj svetlo môže vznik bolesti v menšej či väčšej miere ovplyvniť. Predstavte si napríklad situáciu, keď si chcete niečo prečítať, lenže slabé osvetlenie vás donúti nahnúť sa nad knihu alebo iný dokument, začnete sa hrbiť, aby ste na čítanie videli, a bolesť chrbta je na svete.

Pomôcť môže aj cvičenie

Od bolestí chrbta vám môže uľaviť aj cvičenie. Či už to budú priamo cielené cvičenia na chrbát, cviky na posilnenie stredu tela alebo pravidelná fyzická aktivita, ktorá tiež môže urobiť veľa. Môžete sa venovať ľubovoľnému športu, keď sa mu budete venovať správne. Aj zdanlivo neškodný beh totiž môže uškodiť, keď sa nevykonáva správne, alebo sa to s ním preženie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…