Kvalitná výživa a stravovanie športovcov   
Inzercia
Inzercia

Kvalitná výživa a stravovanie športovcov   

Je prirodzené, že každý človek chce byť zdravý, plný energie, elánu a optimizmu. Preto väčšina športovcov okrem pravidelného športovania nepodceňuje ani zásady racionálnej výživy a uprednostňuje zdravé stravovanie.

Zdravé jedlo je základ — Foto: dreamstime.com

Pojem zdravý životný štýl v sebe zahŕňa dostatok fyzickej aktivity a vyvážené stravovanie. Racionálna výživa uprednostňuje čerstvé ovocie a zeleninu, domácu hydinu a ryby, z obilninových výrobkov preferuje celozrnné pekárenské výrobky a z mliečnych produktov najmä kvalitné syry, biele jogurty so živými kultúrami a kyslomliečne nápoje. Väčšina športovo založených ľudí prirodzene uprednostňuje pred nezdravými potravinami ich zdravšie náhrady.    

Prírodný včelí med

Prírodný včelí med sa nachádza na poprednom mieste TOP rebríčka prírodných sladidiel. Má antibakteriálne, antioxidačné, imunostimulačné a revitalizujúce účinky. Včelí med zlepšuje trávenie a pozitívne ovplyvňuje tvorbu telesnej energie. Upokojuje myseľ a podporuje obranyschopnosť organizmu. Obsahuje mnoho základných a zložených cukrov, vitamíny, minerály a enzýmy. Či sa rozhodnete pre lipový, repkový, slnečnicový alebo agátový med, každý z nich podporuje dobré zdravie, hoci má inú hustotu, chuť a vôňu. Pokiaľ dávate prednosť ochutenému medu, zaujať vás môže med zázvorový, škoricový, kakaový a mnoho iných. Výber je veľmi široký, voliť je možné podľa rôznych individuálnych preferencií.

Minimálne kalorické maškrty

Kto sa chce zdravo stravovať, ten by mal sušienky, keksíky a tyčinky s klasickým bielym cukrom vymeniť za menej kalorické náhrady. Oveľa vhodnejšie je raz za čas skonzumovať kúsok čiernej čokolády s vysokým podielom kakaa, proteínovú tyčinku alebo sušené ovocie, než výrobky s rafinovaným repným cukrom. Kvalitná horká čokoláda a sušené jablká, hrušky, slivky, marhule či hrozno navyše obsahujú aj množstvo výživných látok. Skvelým tipom na dobrú maškrtu je proteínová tyčinka low carb, ktorá je vhodná nielen pre športovcov, ale pre všetkých tých, ktorí sa rozhodnú konzumovať zdravšie alternatívy klasických sladkostí. Táto pochutina dodá telu energiu a skvelý pocit nasýtenia, no obsahuje len minimum kalórií.         

Ľanový a olivový olej

Ľanový olej je jedným z najúspešnejších bojovníkov s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami. Je prevenciou pred aterosklerózou a trombózou, ochraňuje cievy a zlepšuje ich elasticitu. Tiež podporuje funkcie mozgu, pozitívne ovplyvňuje krvný tlak a cholesterol. Ľanový olej zmierňuje chronické zápaly, účinne pôsobí na sliznice hrubého čreva - na trávenie, vyprázdňovanie i zápchu. Kvalitný, za studena lisovaný olivový olej obsahuje sodík, draslík, horčík, železo a jód, množstvo kyseliny oleínovej a aktívnych fytonutrientov - polyfenoly a flavonoidy, ktoré v tele pôsobia antisepticky.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…