Dobré noviny
VIDEO Benátskym kanálom zneli Vivaldiho Štyri ročné obdobia. Obrovské husle majú byť symbolom nádeje
Simona Gálová
Simona Gálová

VIDEO Benátskym kanálom zneli Vivaldiho Štyri ročné obdobia. Obrovské husle majú byť symbolom nádeje

Noemove husle plaviace sa benátskym kanálom majú byť symbolom nádeje pre svet umenia.
Noemove husle plaviace sa benátskym kanálom majú byť symbolom nádeje pre svet umenia. — Foto: TASR/AP; Instagram - @luca.deluigi

Umelecké dielo s názvom Noemove husle má byť symbolom znovuzrodenia kultúry po pandémii. 

Gigantické husle nesúce sláčikové kvarteto, ktoré hralo Vivaldiho „Štyri ročné obdobia“, v sobotu 18. septembra zaplnili hlavný benátsky kanál Grande. Plavidlo nazvané „Noemove husle“ je vernou replikou skutočných huslí, informoval NY Times.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Özge (@goodcityguides)

Za dvanásť metrovými husľami stojí benátsky výtvarník Livio de Marchi, ktorý je známy svojimi umeleckými dielami, medzi ktoré patrí plaviaci sa obrovský klobúk, topánka na vysokom podpätku či Ferrari F50. „Noemove husle sú znakom reštartu Benátok,“ vysvetlil Marchi. Podobne ako Noemova archa mala priniesť odkaz nádeje po silnej búrke, Noemove husle sú symbolom šance na znovuzrodenie umenia, kultúry a hudby po pandémii.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MPS International Consultancy (@mpsintercon)

Nie je preto náhoda, že cesta po Veľkom kanáli bola naplánovaná až na koniec kostola La Salute, talianskeho zdravia, vo štvrti Dorsoduro, ktorá bola postavená na znak vďaky Panne Márii za vyslobodenie z moru, ktorý zdecimoval mesto v roku 1630. A prečo by mali byť symbolom nádeje práve husle? De Marchi je veľkých fanúšikom Vivaldiho, ktorý bol tiež rodákom z Benátok.

Husľový čln preto riadil kormidelník oblečený v čiernom peleríne a na seba mal trojramenný klobúk, ktorý bol populárny v období, keď žil Vivaldi. „Ako Benátčanka a hudobníčka môžem povedať, že to bol jeden z najlepších zážitkov v mojom živote,“ priznala violončelistka Tiziana Gasparoni, ktorá bola súčasťou hudobnej posádky.

Plavidlo vyrobili miestni remeselníci z tucta rôznych druhov dreva, s maticami a skrutkami vo vnútri aj s priestorom pre motor. Okrem remeselných zručností mali umelci aj námorné znalosti, aby husle vôbec plavbu vydržali. „Podpora a zviditeľňovanie remeselníkov je jediný spôsob, ako udržať Benátky živým mestom,“ uzavrel de Marchi.

Už ste čítali?