Dobré noviny
Nepôjdeme do školy bez našich sestier, odkazujú Talibanu odvážni afganskí študenti
Simona Gálová
Simona Gálová

Nepôjdeme do školy bez našich sestier, odkazujú Talibanu odvážni afganskí študenti

Študenti sa zastávajú práv svojich spolužiačok. Chcú, aby mohli dievčatá študovať rovnako ako chlapci.
Študenti sa zastávajú práv svojich spolužiačok. Chcú, aby mohli dievčatá študovať rovnako ako chlapci. — Foto: Reddit; TASR/AP

Predstavitelia novej vlády Talibanu uviedli, že ženám bude dovolené študovať a pracovať v súlade s výkladom ich skupiny o islamskom náboženskom práve. Dievčatá sa tak právom obávajú o svoju budúcnosť.

Keď Taliban koncom augusta ovládol takmer celý Afganistan, extrémistická skupina ihneď zriadila nové ministerstvo školstva. Vedenie inštitúcie sa rozhodlo, že chlapci zo stredných a vysokých škôl sa môžu vrátiť do svojich tried, kedy by sa mali do škôl vrátiť aj ich spolužiačky však nie je známe. V reakcii na to začali afganskí študenti protestovať na sociálnych sieťach, kde sa ich spoločným heslom stala veta: „Nepôjdeme do školy bez našich sestier!“

Opäť bez vzdelania

Mnohí chlapci, ktorí sa rozhodli protestovať, riskujú svoju bezpečnosť, no sú rozhodnutí vydržať, kým nová vláda neotvorí školy aj pre dievčatá. „Ženy tvoria polovicu spoločnosti. V škole sa neukážem, kým nebudú otvorené aj dievčenské triedy,“ povedal pre India Times 18-ročný Rohullah. K protestujúcim sa pridávajú aj dievčatá zverejňujúce fotografie, na ktorých držia heslá: „Vzali ste nám svätú krajinu, neberte nám aj naše vzdelanie,“ alebo „Aký zločin sme vykonali, že nám bránite po vzdelávaní?“

 

Po prevzatí moci predstavitelia Talibanu v auguste sľúbili, že budú podporovať vzdelávanie žien, aj keď bude musieť byť v rodovo segregovaných prostrediach. Okrem toho spoločnosť ubezpečili, že ženy budú môcť bez problémov vykonávať svoje povolanie. Nové správy však ukazujú, že ženy, ktoré sú na svojich pozíciách nahraditeľné mužmi, musia byť doma a študentky sa do škôl stále nevrátili.

Zmárnené sny dievčat

„Ľudia na celom svete bojujú za zmenu klímy a za iné veci, ktoré sú pre 21. storočie dôležité. My musíme odznova bojovať za svoje základné ľudské práva. Netušíme, kedy Taliban pochopí, že vzdelanie nie je hriech. Som z toho boja nesmierne vyčerpaná,“ priznala pre NPR Pashtan Durrianová z neziskovej organizácie LEARN, ktorá sa sústredí na vzdelávanie žien v Afganistane.

Odkedy bol Taliban v roku 2001 zbavený moci, vo vzdelávaní a gramotnosti nastal obrovský pokrok, a to najmä pokiaľ ide o dievčatá a ženy. Počet dievčat na základných školách sa podľa BBC zvýšil z takmer nuly na 2,5 milióna pričom miera gramotnosti žien sa za desať rokov takmer zdvojnásobila. „Teraz vyzerá všetko temne. Každý deň sa prebúdzam a kladiem si otázku, prečo som nažive. Mám zostať doma a čakať, kým niekto zazvoní na dvere a prikáže mi, aby som si ho vzala? Je toto jediný dôvod byť ženou?“ dodala pre BBC študentka strednej školy, ktorá chce byť právničkou.

Už ste čítali?