Dobré noviny
Bratislava bude mať konečne vlastné observatórium – vznikne na streche modernej školy
Inzercia
Inzercia

Bratislava bude mať konečne vlastné observatórium – vznikne na streche modernej školy

Nové sídlo Deutsche Schule Bratislava
Nové sídlo Deutsche Schule Bratislava — Foto: deutscheschule.sk

V roku 2022 otvoria v Bratislave novovybudovanú modernú školu na Kramároch.

Bude to nové sídlo Deutsche Schule Bratislava, ktorá tam presťahuje svoju škôlku, základnú školu aj gymnázium. „Čerešničkou“ na streche tejto školy bude hvezdáreň. Slúžiť má nielen škole, ale aj širokej verejnosti. Vďaka tomuto kroku bude mať konečne aj hlavné mesto Slovenska svoje observatórium. Potrebné je však dozbierať časť financií.

Podnet prišiel od rodičov žiakov, ktorí navštevujú Deutsche Schule Bratislava (DSB). Tá momentálne sídli na Palisádoch v Bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. „Nemecká rodina Rossbach vytvorila na vlastné náklady projekt i potrebnú dokumentáciu a predostrela zámer vedeniu školy. Nápad nás nadchol, odsúhlasili sme ho a začali sme robiť všetko preto, aby sme ho mohli čím skôr zrealizovať. Momentálne je na prvom mieste vyzbierať potrebné financie na jej realizáciu,“ uviedla Andrea Pramhas, členka predstavenstva DSB. Aktuálne je vyzbieraných takmer 70-tisíc eur. Finálna suma celého projektu vrátane špeciálnej techniky zo zahraničia, ako aj potrebných stavebných úprav, je 200 000 eur. To, že sa s projektom skutočne ráta potvrdzuje aj dodatočné spevnenie strechy, na ktorej  sa začne po vyzbieraní potrebných financií hvezdáreň realizovať. V ideálnom prípade, ak bude finančná zbierka naďalej rásť, hvezdáreň by sa mohla postaviť do jesene 2022. „Každému, koho sme oslovili, sa tento nápad a projekt páči. Nie je to síce v súčasnej dobe so zbieraním finančnej podpory jednoduché, no nevzdávame sa. Jedna múdrosť hovorí: Kvapka pomoci je lepšia, ako oceán plný sympatie. A keďže nás je veľa, tak z tých kvapiek môžeme vytvoriť oceán alebo postaviť hvezdáreň,“ hovorí Pramhas.

Moderné observatórium pre západné Slovensko

Keďže Bratislava nemá k dispozícii a ani v pláne žiadnu hvezdáreň, škola chce, aby observatórium využívala aj široká verejnosť. Najbližšia hvezdáreň sa nachádza v Malých Karpatoch pri Modre, kde je vstup pre verejnosť možný iba v nedeľu a Slovenská ústredná hvezdáreň je až v Hurbanove. Slúžiť tak bude nielen študentom pri výučbe astronómie a prírodných vied, ale aj návštevníkom z okolitých miest a obcí.

Nové sídlo Deutsche Schule Bratislava
Nové sídlo Deutsche Schule Bratislava Foto: deutscheschule.sk

Zámerom je organizovanie rôznych prednášok v spolupráci s univerzitami či inými odborníkmi v oblasti astronómie. Hvezdáreň bude plniť nielen vzdelávaciu funkciu, ale aj zábavnú a spoločenskú. Do budúcna sa ráta tiež s rôznymi aktivitami, ako napríklad nočné pozorovanie hviezd s prespávaním pre žiakov, odovzdávanie maturitného vysvedčenia v priestoroch observatória či napríklad malé komorné eventy a vzdelávacie teambuildingy.

Budúcnosť je vo vesmírnej ekonomike

Slovensko je jedným zo štátov, ktoré možno označiť za výrobnú linku Európy. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vydala varovanie, ktoré hovorí, že zo všetkých členských štátov je práve na Slovensku najviac pracovných miest ohrozených prichádzajúcou automatizáciou a robotikou. To je ďalším z dôvodov, prečo sa DSB rozhodla pre projekt nevídaných rozmerov, akým je stavba observatória. „Budúcnosť je v prírodných vedách a my chceme aj týmto krokom prispieť k zvýšeniu kvalifikácie našich študentov. Observatórium nám otvára úplne iné okno k novému pracovnému trhu, ktorý je v iných krajinách na oveľa vyššej úrovni ako u nás – ide o vesmírnu ekonomiku. Vesmírna svetová ekonomika mala za minulý rok obrat 446 miliárd dolárov. Nejde iba o témy ako sú výlety na mesiac. Už teraz sa diskutuje o ťažbe nerastného bohatstva z asteroidov či o tom, ako presunúť časť výroby do kozmu. My chceme nielen našim žiakom, ale aj širokej verejnosti otvoriť nový obzor, aby sa na to celé mohla pozerať, skúmať a rozmýšľať aj nad takýmito možnosťami, ktoré sa v zahraničí riešia už niekoľko rokov. Hvezdáreň nie je o tom, že ide o niečo pekné a romantické, ale vďaka nej vznikajú pre ľudí úplne nové možnosti,“ dodáva Pramhas z Deutsche Schule Bratislava.

Naštartujme na Slovensku občiansku angažovanosť

Postup procesu financovania ovplyvní rýchlosť investície a dobu realizácie projektu. Práve preto sa DSB snaží oslovovať nielen rodiny svojich študentov, ale aj firmy, spoločnosti a inštitúcie, ktoré by mohli pri budovaní observatória pomôcť. Na Slovensku je však aj občianska angažovanosť ešte v začiatkoch. „V Nemecku chcú ľudia automaticky z vlastnej iniciatívy zlepšovať a skrášľovať svoje okolie, nečakajú na niečí podnet. Prevláda tam vysoká angažovanosť v dobrovoľníckej práci bez nároku na honorár. Samozrejmosťou je byť členom nejakej komunity či spolku a pomáhať vo svojom okolí. Podobne je to aj v Rakúsku. V dobrovoľníckych združeniach tam majú státisíce členov. Chcela by som, aby sme sa aj my na Slovensku k tomu viac priblížili a nečakali iba na to, čo nám dá štát alebo urobí niekto druhý. Z doteraz vyzbieraných financií je 70 percent z nemeckých rodín, pričom deti z týchto rodín tvoria len 10 % žiakov školy. Postupne sa, ale stále viac pridávajú aj slovenské rodiny a verím, že to do konca zbierky vyrovnajú,“ uviedla Pramhas na margo prebiehajúcej finančnej zbierky školy. Pre darcov sú pripravené aj rôzne darčeky, ako napríklad členstvo v Astronomickom klube, súkromná večera v observatóriu a pre najštedrejších darcov aj zápis na pamätnej tabuli observatória.

V prípade, že chcete podporiť tento jedinečný projekt kliknite na zbierku TU.

Už ste čítali?