Komediálna herečka je po vážnej operácii. Prehovorila o zákernej chorobe, o ktorej množstvo žien nikdy nepočulo
Simona Gálová
Simona Gálová

Komediálna herečka je po vážnej operácii. Prehovorila o zákernej chorobe, o ktorej množstvo žien nikdy nepočulo

Amy Schumerová otvorene prehovorila o svojich zdravotných problémoch, s ktorými sa môže stretnúť každá žena.

Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR/AP; Instagram - @amyschumer

Obľúbená americká herečka a komička Amy Schumerová sa zotavuje po vážnej operácii, počas ktorej jej lekári odstránili maternicu aj slepé črevo. To všetko v dôsledku endometriózy, najčastejším gynekologickým ochorením, ktoré sa vyskytuje takmer u polovice žien trpiacich silnými menštruačnými bolesťami.

Vysvetlila vážne dôsledky ochorenia

Odvážna 40-ročná Schumerová zverejnila fotografiu a video z nemocnice, kde vysvetľuje, aké vážne dôsledky ochorenie má. „Chcem sa o to podeliť, pretože množstvo žien o edometrióze nikdy nepočulo,“ priznala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/grinningbuffalo/photos/bc.AboI_rU2xNgUYzu9CC6pQ4gRZHFdmYF89O4pxKxvup6VRsspycd4I1FMAmYdGMImibVL_bikxKTSqDYDWDmOCQOU69Wp9yo756EiFk_Y6_zhowemFEc_IdzIEwmd3iw6CohQz-9kywhOMhl5dha6i_N1/347426333676490/?opaqueCursor=AbqxFY-gqpJXh0QCXEub3GvwaXrML_G3YQifL8LUR6UUEyjoHQl-K3IJbA-De2i2Ju7uxskl_7zTV7Z7DmHJf9-eS52EsvtypM2lzgI_-kuwdtxOn-PYSCQCMLJS80XH1YHjKCJmHlyaz71MsuAn5orU-2gxVftGTe69uNC51WzTns2Q90EMnMtX9STsi7WwzXHn7aYuJczJpbFrt5Rm-c9qaL9x_Owckr8BKKg_EPbui9dNpYQvzkgLU2IpWn_nbmvqDI299Lo10Ed5TZfCslltsR_5LL1dxN3u01KzE164OeuUCQzwBymccDqylqt7yTK4uCxCHEl3jAv0HFR5Yxww2AXB44xLao_OvYI3iIXy-O9mZ8SbOawsDA6tAOLc29CpmENCUZSpBRH7n2VbdzLgypn-qGz0QIlQsldKrkeGgvJmO4wiUTifC-nhryBeKTwEFkAU9K4acUIZmeI2VuBDeiq3nOUpP8C15E4KqBiXfX03kwVNlkTLpCWpNoaimE2pZ1CFgXthOwLd9XJRhGW46oUeUSVe9mssNZQ5y_W7Z3bI-_2FJhcBysablhpjOyJrRudMMc0e1ygv3Q743b7VlV6FesZ12QpJbKgUlL8IlPGXfBZ_fzeYrXEAiv17Gyw

Podľa portálu Gyn-Fiv ide o čiastočky sliznice maternice, nazvanej endometrium, ktoré sa nachádzajú mimo maternice – môžu sa nachádzať v akomkoľvek mieste v brušnej dutine, kam nepatria. Medzi najčastejšie príznaky patrí panvová bolesť, bolesť pri pohlavnom styku, bolestivá menštruácia, ale aj neplodnosť. „Je ráno po operácii a moja maternica je von. Lekár mi našiel tridsať škvŕn, ktoré odstránil. Vybral mi aj slepé črevo, na ktoré sa tiež škvrny dostali,“ zdieľala svoju skúsenosť vo videu.

Každá pacientka si vyžaduje individuálny prístup

Operácia je však podľa lekára Jána Vargu hraničným riešením, keď je u pacientky endometrióza veľmi progresívna. V súčasnosti neexistuje liečba, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy, všetky druhy liečob smerujú k odstráneniu endometrických ložísk alebo k úľave od bolesti. „Cieľ úsilia liečby smeruje k odstráneniu bolesti, zvýšeniu šance na otehotnenie, ako aj k oddialeniu návratu ochorenia,“ uviedol Varga, ktorý dodáva, že každá pacientka si vyžaduje v liečbe individuálny prístup.

Schumerová roky otvorene hovorí o gynekologických problémoch, ktoré ju sprevádzajú. So svojimi fanúšikmi zdieľala náročné tehotenstvo aj pôrod jediného syna Gena, ktorý sa na svet dostal po náročnom cisárskom reze spôsobenom náleziskami endometriózy.

Okrem toho začiatkom roku 2020 Schumerová niekoľkokrát informovala o svojich skúsenostiach s umelým oplodnením, pre ktoré sa s manželom rozhodli. Proces bol však fyzicky aj psychicky náročný, a tak to v priebehu ukončili. „Bolo to drsné, nemyslím si, že by som to ešte niekedy zvládla podstúpiť. Rozhodla som sa, že už nebudem tehotná. Podľa lekárov by som mohla mať znovu dieťa, ale mohlo by ma to zabiť,“ priznala pre Today Schumerová.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.