Čo bude s afganskými letuškami? Mali byť ozdobou krajiny, teraz prišli o sny a ukrývajú sa pred Talibanom
Simona Gálová
Simona Gálová

Čo bude s afganskými letuškami? Mali byť ozdobou krajiny, teraz prišli o sny a ukrývajú sa pred Talibanom

Ženské posádky boli súčasťou afganských aeroliniek od roku 2002. Lenže Taliban opäť dobyl celú krajinu celú krajinu a všetko sa zmenilo.

Afganské letušky sa od dobytia krajiny Talibanom nevrátili do svojej práce. — Foto: BBC video

Britská novinárka Lyse Doucetová navštívila v tajnom úkryte jedenásť afganských žien, ktoré sa obávajú o svoju budúcnosť. Ide o skupinu letušiek, ktoré pracovali pre národného dopravcu Ariana Airlines. Zatiaľ čo mužská posádka sa po prebratí krajiny Talibanom vrátila späť na palubu vnútroštátnych letov, zamestnankyne leteckej spoločnosti čakajú, čo s nimi bude. „Tú prácu sme nezískali vôbec ľahko a teraz o to môžeme prísť,“ povedala pre BBC jedna z tímu.

Boli to veľmi šťastné dni

Pracovať na verejnosti, vycestovať do zahraničia, finančná nezávislosť – o to všetko môžu afganské letušky prísť. Ženská posádka pracuje pre spoločnosť od roku 2002, kedy Taliban prišiel o svoju moc. Ešte v roku 2020 tvorili tridsať percent zo všetkých zamestnancov aeroliniek práve ženy, pričom 46 z nich pracovalo ako letušky či manažérky. „Stať sa letuškou bol môj detský sen. Chcela som slúžiť ľuďom, cestovať po svete a nakoniec sa mi to podarilo. Boli to veľmi šťastné dni, máme spolu množstvo krásnych spomienok,“ priznala ďalšia z tímu letušiek.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/aflyguyslounge/photos/bc.AbrC-f_HmTIGQyV-effIMV-TBwL0V_6X7Y6i0apimLTwxTpHogXaWRqFfNrv0rqIzu4Wj-_EAifWKV_mMQd-Rs6qr4ir5BJ1wTAcmj6Adi5nBDGmVqQPcCiwRLcpNquqMoP8rmQ9DYPJYP9-APbImY-o/565046203596709/?opaqueCursor=AbptQwNauMQ3fhm7M1WWnom0oWcsoi2-eC-Q2222mUmb5n2FCpCXZa3boRJRYdInPAXsa-iS446nF4wzf_qqxYgZ_KnvCqyvNkvd5mGQed-VUgQaMYIrWbQ2CwEYNlxa_ysyIncRM9eHX0JeFaJ4fPmFAoElCSNtXVaM7Gysm5u9XR5l8mDOnfnUfhHtF14AvWg_jiO110RaAVSVXd0aLAfawo5camYYpfQxdcCv8dUI8TKvuxDruZ773TYrs9ZVJZLeaADxoBglxO204kk_AsMWLTTkymsOiirPX3DUFNxnunCd81q20kD6zVhewm5dB2Jkc2Pcc3K9p9B3nWu2fNNgriNpPjTLqQSvEh4KBYDs6_QUNyWp1uVXh4YEoM6IwBevkE9ZR1Ei5dsDl7_DKIN9XVU1jgv8OekPAgSevWpFcLOMUNKp9Dtubx7N26mCdZTeTOz4k-nehS_bxieCaOzetl_6ot3rSahG8Kz1IN1pXgIU-VxoGNM9vRYmWgmv_07OOpWIEAd8_ZA1LM8P6fxe7iI2j7pLoanuknPCO1mPdJAlFU8F1aKcrRZIspwRYkk4T7cmBY5FYIIeUxMLKOAVPj_lhLPpteVwreCa_r3P_nI91YrIlVxGtqAXxs5X_YDCNzYuqnmgrIuv_k5TYcG-

Ešte v auguste sa spoločne chystali na obyčajný let, ktorý mal byť ako každý iný. V ten deň však Taliban dobyl Kábul. Ľudia z mesta utekali v panike na letisko, ktoré prestalo odbavovať zúfalých cestujúcich a lietadlo s afganskými letuškami tak vôbec neodletelo.

„Plakala som, pretože som nevedela, čo s nami bude. Také niečo som nevidela ani vo filme,“ dodala letuška, ktorá sa obáva, že sa na palubu lietadla už nikdy nedostane. „Ak nám dovolia vrátiť sa, nebudeme môcť nosiť uniformy, nebudeme sa môcť presúvať autami, aby sme sa na let vôbec dostali,“ upresnila svoje obavy pre BBC. Podľa jej slov sú letušky ľahko nahraditeľné mužskou posádkou, a tak si je istá, že s vládou Talibanu sa ich kariéra skončila.

Nevracajte sa do práce, ak ste nahraditeľné

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…