Dobré noviny
Ľudia nosia aj poľské vzory, nevedia rozlišovať, čo je naše a čo zahraničné, vraví folklórna tanečníčka
Barbora Libayová
Barbora Libayová

Ľudia nosia aj poľské vzory, nevedia rozlišovať, čo je naše a čo zahraničné, vraví folklórna tanečníčka

Folklór má na Slovensku silno zakorenenú tradíciu.
Folklór má na Slovensku silno zakorenenú tradíciu. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Folklór a tradície sa na Slovensku dostávajú cez módu či televízne relácie čoraz viac do popredia. Ako ale vyzerá realita tradičných slovenských folklórnych súborov?

Folklór má na Slovensku dlhú tradíciu, vplyvom rozmachu tradičných vzorov v móde či televíznych relácií ho ľudia obľubujú stále viac. „Tradície sa v podstate vracajú späť do módy,“ myslí si Júlia Jánošíková z folklórneho súboru Háj z Novej Bane.

Zahraničné vzory predávajú ako lokálne

„Mladých ľudí láka byť súčasťou folklórneho súboru, zaujímajú sa nielen o kroje, ale aj o tradičné remeslá. Výrazne to možno vidieť napríklad na jarmokoch,“ vraví folkloristka. Upozorňuje však na problém, ktorý s tým prichádza. S rozmachom folklóru sa na trh dostávajú aj také produkty a služby, ktoré sa ako domáce tvária len na prvý pohľad. Naraziť možno na sukne, košele či šatky od „slovenských výrobcov“, vzory na nich však pochádzajú z Moravy alebo z Poľska.

„Ľudia nevedia rozlišovať, čo je naše a čo je zahraničné. Oblečenie sa predáva ako niečo slovenské a pritom väčšina tých vzorov pochádza z Poľska. Ľuďom sa to páči, ale vzdelanosť ešte nie je taká vysoká, aby to vedeli rozlíšiť,“ myslí si Jánošíková.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj udalosť z roku 2019, kedy vtedy ešte vládnuca Slovenská národná strana použila na svojich billboardoch s heslom „Za rodinu – za národ“ upravený moravský ornament od pražskej ilustrátorky. Strana sa vtedy pre Denník N obhajovala, že vzor má staroslovanský pôvod napriek tomu, že Slovensko má dostatok svojich originálnych vzorov a tradícií.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/omediach/posts/2539452726130981

Jánošíková hodnotí pozitívne tento trend rozmachu slovenských tradícií. „Mali by sme si to uchovať,“ myslí si. „Keďže to ľudí naozaj baví a chcú sa tomu úprimne venovať, je to pre našu kultúru skvelé. Aspoň sa ďalej rozširuje povedomie o nej,“ dodáva.

Populárne čepčenie

Folklórny súbor Háj sa pravidelne zúčastňuje tradičných svadieb, kam prináša tradičné zvyky a procedúry. Obzvlášť populárne je čepčenie, teda proces, ktorý prebieha o polnoci za spevu dievčat. Tie v tme a so sviečkami v rukách prichádzajú do sály, v ktorej sa tradične nachádzajú iba vydaté ženy oddelené od zvyšku hostí. V súčasnosti to už nie je povinnosťou a čepčenie zväčša predbieha pred hosťami s pomocou starejšieho. Práve zhasnuté svetlá a zapálené sviečky navodzujú magickú atmosféru, ktorá obrad robí špeciálnym.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?