Dobré noviny
6 vecí, ktoré sa oplatí vedieť, ak máte doma fajčiara. Alebo, ak ste ním aj vy
Dobré noviny
Dobré noviny

6 vecí, ktoré sa oplatí vedieť, ak máte doma fajčiara. Alebo, ak ste ním aj vy

Fajčenie je stým spôsobom rituál. Spája sa s viacerými vzorcami naučeného správania a pocitov, aj so spoločenským rozmerom, preto môže byť náročné prestať s ním len tak.
Fajčenie je stým spôsobom rituál. Spája sa s viacerými vzorcami naučeného správania a pocitov, aj so spoločenským rozmerom, preto môže byť náročné prestať s ním len tak. — Foto: Pexels / Lilartsy, A. Piacquadio

Prečo je také ťažké skoncovať s fajčením? Ktoré látky v cigaretách sú pre zdravie najhoršie? Akú úspešnosť majú náplasti, žuvačky, e-cigarety a zariadenia na zahrievania tabaku? Prinášame prehľad v svetových vedeckých výskumoch.

BRATISLAVA, 17. septembra - Vplyv rodiny a najbližších býva pre fajčiara kľúčový. Toto všetko by sme podľa odborníkov mali vedieť, ak máme vo svojej blízkosti milovníka cigariet, na ktorom nám záleží.

1. Výčitky len všetko zhoršujú

Jedným z hlavných spúšťačov fajčenia je stres. V pandémii, ktorá prostredie neistoty ešte zhoršila, ho fajčiari prežívali a prežívajú o to častejšie. K rozfajčeniu často prispieva aj fakt, že vďaka zvýšenému pobytu doma strácajú kontrolu okolia. Počas homeofficu sa svojmu rituálu môžu oddávať intenzívnejšie ako v pracovnom prostredí. Na druhej strane, práve problémy v rodine a napätie v medziľudských vzťahoch sú najčastejšími faktormi recidívy (návratu k fajčeniu po predchádzajúcej abstinencii). Viac ako obviňovanie podľa odborníkov pomôže, ak vo fajčiarovi namiesto sebeckého škodcu vnímame „pacienta", ktorý si pred sebou tlačí svoju závislosť.

2. Spoznajte, v čom sa skrýva skutočný problém fajčenia

6 miliónov úmrtí ročne, 20 rôznych typov a podtypov rakoviny. K tomu srdcovo-cievne ochorenia, závažné problémy s dýchaním (chronická obštrukčná choroba pľúc, astma), riziko mŕtvice, neplodnosti, cukrovky ... Podľa vedeckých poznatkov však nie je hlavnou príčinou ochorení súvisiacich s fajčením nikotín, ale spaľovanie tabaku. Teda proces horenia a následné vdychovanie dymu. Uvoľňuje sa pri ňom približne 6 000 najrôznejších látok. Zhruba stovka z nich je škodlivá (oxid uhoľnatý, arzén, benzén, olovo a kadmium...), časť z nich rakovinotvorná.  Možno to je jeden z dôvodov, prečo 6 kovbojov z reklamy na Marlboro zomrelo na choroby spôsobené fajčením. A tiež prečo už aj niektoré tabakové spoločnosti odporúčajú ľuďom, aby prestali s fajčením.

Hoci nikotín spôspobuje návykovosť, nebezpečné a rakovinotvorné sú iné látky, ktoré vznikajú pri samotnom horení a spaľovaní tabaku.
Hoci nikotín spôspobuje návykovosť, nebezpečné a rakovinotvorné sú iné látky, ktoré vznikajú pri samotnom horení a spaľovaní tabaku. Foto: Pexels / M. Forbes

3. Prestať okamžite dokážu len 4% fajčiarov

„Čo je na tom také zložité? Skrátka s tým sekni a dosť“! Podobné názory má nejeden nefajčiar. Ak by skoncovať s cigaretami bolo v skutočnosti takou „malinou“, fajčiarov by sme dnes dokázali zrátať na prstoch. Podľa poznatkov z praxe s odvykaním dokážu len 4% fajčiarov svoju závislosť z vlastnej vôle opustiť aspoň na 12 mesiacov. S odbornou pomocou sa darí prestať 35 % fajčiarom. Vyžaduje si to však náročnú, často aj viackrát opakovanú liečbu, ktorá spočíva v kombinácii viacerých medicínskych a psychologických postupov. 

4. Sociálny rozmer fajčenia

Podľa štúdie publikovanej v Psychology Today môže nikotín zlepšovať sociálne zručnosti. Účastníci štúdie potvrdili, že po užití nikotínu sa správali priateľskejšie, dokázali byť extrovertnejší a menej často trpeli sociálnou úzkosťou v porovnaní s účastníkmi, ktorí nedostali nikotín. Práve sociálna „funkcia“ fajčenia môže hrať podľa odborníkov dôležitú úlohu v tom, prečo je fajčenie také návykové a prečo je také komplikované prestať s ním. 

Štúdie potvrdili, že nikotín môže pomáhať človeku správať sa priateľskejšie a extrovertnejšie.
Štúdie potvrdili, že nikotín môže pomáhať človeku správať sa priateľskejšie a extrovertnejšie. Foto: Unsplash / J. Masri, Pexels / O. Prutskova

5. Náplasti a žuvačky zázraky nerobia

Nikotínové náplasti, spreje, žuvačky... Všetky fungujú na správnom princípe. Náhrada cigariet za iný zdroj nikotínu je pre väčšinu fajčiarov schodnejšia ako okamžitá abstinencia. Problémom je, že účinok náplastí sa oslabuje, ak nie spojený s lekárskou, prípadne psychologickou pomocou. Celá situácia a nikotínovými náhradami je však komplexnejšia, ako by sa mohlo zdať. Fajčenie je totiž istým spôsobom rituál. Spája sa s viacerými vzorcami naučeného správania a pocitov, ktoré sa dajú ťažko len tak odbúrať. Ide napríklad o spojenie fajčenia s pohybom rúk, s rituálom zapaľovania, s relaxom, prestávkou, pohárom vína alebo kávičkou... Dôležitú rolu hrá aj spoločenský rozmer – spolunáležitosť k určitej skupine fajčiarov, kolegov, známych a podobne. Toto však náplasti ani žuvačky neriešia. Aj preto sa táto skratka často končí v slepej uličke a výjavy ľudí polepených náplasťami od hlavy po päty poslúžili ako námet pre komediálne scény viacerých filmov. 

6. Pomôžu e-cigarety?

Ako fungujúce riešenie sa ukazuje postup, ktorý už vo svete prináša povzbudivé výsledky.  Reč je o znižovaní rizika pre dospelých fajčiarov – angl. Tobacco Harm Reduction, ktorý je odvodený od postupov pri riešení drogových závislostí. Podstatou je motivovať fajčiara k zmene, ktorá mu pomôže, aby si škodil čo najmenej a zlepšil si tak kvalitu života. Ide o nahradenie toho, čo fajčiarovi škodí najviac – v prípade cigariet inou alternatívou, ktorej dopady sú čo najmenšie. 

Takýmito prostriedkami sú zariadenia na prijímanie nikotínu so zníženým rizikom určené pre dospelých fajčiarov. Predstavujú ich najmä zariadenia na zahrievanie tabaku a elektronické cigarety od renomovaných výrobcov, ktorí pri ich vývoji používajú vedecké a farmaceutické postupy. Odbúravajú hlavný problém – horenie. Namiesto cigaretového dymu sa z nich uvoľňuje len aerosol - zmes pary a nikotínu.

Zariadenia na zahrievanie tabaku a elektronické cigarety odbúravajú hlavný problém – horenie. Namiesto cigaretového dymu sa z nich uvoľňuje len aerosol - zmes pary a nikotínu.
Zariadenia na zahrievanie tabaku a elektronické cigarety odbúravajú hlavný problém – horenie. Namiesto cigaretového dymu sa z nich uvoľňuje len aerosol - zmes pary a nikotínu. Foto: Philip Morris International, Pexels / Cottonbro

Oba typy zariadení fungujú podobne

Fajčiar si môže vybrať z dvoch druhov. Prvým sú zariadenia na zahrievanie tabaku. Do zariadenia sa vkladá  tabaková náplň, ktorá sa nahreje na teplotu približne 300 stupňov. To postačuje na to, aby sa z nej začal odparovať aerosol obsahujúci nikotín, ale odbúrali sa všetky negatíva vyplývajúce z horenia. Druhým typom sú e-cigarety. Do nich sa nevkladajú tabakové náplne, ale tekutina s obsahom nikotínu. Tá sa nahrieva v tzv. vaporizéri, ktorý vytvára paru určenú na inhaláciu. Aj preto sa tu už nehovorí o fajčení, ale o vapovaní.

Podľa štúdie londýnskej univerzity Queen Mary môžu byť elektronické cigarety pri odvykaní od klasických cigariet takmer dvakrát účinnejšie, ako iné spôsoby liečby s použitím nikotínu (náplasti, žuvačky). „Elektronické cigarety môžu fungovať najmä pre ľudí, ktorí vyskúšali iné spôsoby, ale neboli úspešní,“ vyhlásil Dr. Nick Hopkinson, medicínsky riaditeľ Britskej nadácie pre pľúcne ochorenia (British Lung Foundation).

Na jedinečnej výstave v podpbe interaktívneho laboratória s názvom Bez dymu sa môžu návštevníci oboznámiť so všetkými zaujímavosťami o fajčení, jeho rizikách a menej rizikových náhradách.
Na jedinečnej výstave v podpbe interaktívneho laboratória s názvom SVET BEZ DYMU sa môžu návštevníci oboznámiť so všetkými zaujímavosťami o fajčení, jeho rizikách a menej rizikových náhradách. Foto: Philip Morris International

Unikátna výstava „SVET BEZ DYMU“

Až do pondelka 20. septembra si Košičania a návštevníci Košíc môžu pozrieť unikátnu výstavu s názvom „SVET BEZ DYMU“. Originálne, na Slovensku vyvinuté, laboratórium využíva najmodernejšie technológie vrátane holografických boxov a digitálnych röntgenov. Výstavou vás bude sprevádzať virtuálna postava profesora Alberta Dohorela, s ktorým sa môžete porozprávať dokonca naživo. Laboratóriom sa môžete „prejsť“ aj na webovej stránke www.svetbezdymu.sk.

Článok bol pripravený v spolupráci s PR. Konektor.  

Už ste čítali?