Dobré noviny
Drahokam medzi vtákmi je späť. Chránený druh modrého operenca sa po rokoch vrátil na Slovensko
Dobré noviny
Dobré noviny

Drahokam medzi vtákmi je späť. Chránený druh modrého operenca sa po rokoch vrátil na Slovensko

Krakľa belasá patrí k najpestrejšie sfarbeným vtákom Európy.
Krakľa belasá patrí k najpestrejšie sfarbeným vtákom Európy. — Foto: TASR

Drahokam medzi vtákmi, ako nazývajú odborníci krakľu belasú, sa vrátil na Slovensko. Po rokoch ho ornitológovia spozorovali v Medzibodroží, píše TASR.

Tento vták je občas prezývaný aj ako modrá vrana, keďže sa na ňu okrem farby svojím telom a spôsobom letu podobá. Práve spomínaná farba však krakľu robí výnimočnou – jej perie môže byť tyrkysové či indigovo modré, a tak okamžite upúta pozornosť.

Ohrozená je už roky

V prírode ju však len tak ľahko nezbadáte – na Slovensku je totiž kriticky ohrozená. Posledné hniezdenie je z Východoslovenskej nížiny známe ešte spred 25 rokov. Podobne zlá situácia je s ohľadom na tento druh aj vo zvyšku krajiny.

„Najvýraznejší pokles početnosti začal približne v 60. rokoch 20. storočia, kedy lokálne vymrela na väčšine územia. Hniezdna populácia sa postupne zmenšovala, až kým okolo roku 2000 zostalo iba jediné známe hniezdisko, a to na západnom Slovensku v okrese Komárno, kde posledný pár zahniezdil v roku 2010,“ uviedol pre TASR Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

Krakľa patrí medzi kriticky ohrozené druhy.
Krakľa patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Foto: TASR

Z Východoslovenskej nížiny vymizla ešte skôr a posledné hniezdenie bolo zaznamenané pred 25 rokmi,“ dodáva. Ochranárov potešil vlani návrat krakle neďaleko obcí Strážne a Veľký Kamenec v Medzibodroží.

Krakľa doplatila na výraznú chemizáciu, ale taktiež aj na výraznejšie poľnohospodárstvo v krajine a najmä na úbytok chovu hospodárskych zvierat. Tento druh totiž požíva najmä veľký hmyz, akým sú koníky či kobylky a zdržiava sa prevažne v oblastiach s dostatkom takejto potravy, napríklad na pasienkoch.

Po rokoch sa vrátila

Ornitológov potešil jej opätovný návrat na Slovensko, kedy spozorovali viacero nových hniezd a dokonca aj šesť mláďat krakle. Objavila sa nielen v Medzibodroží, ale aj v iných častiach krajiny. Napomôcť mali aj špeciálne búdky, ktoré odborníci vyvešali.

Návod, ako na Slovensku tento výnimočný druh udržať, ochranári poznajú. „K udržaniu kraklej populácie a opätovnému rozšíreniu do ďalších území Slovenska by určite pomohlo, ak by sa do našej krajiny vrátila pastva zvierat. Tá vnáša do prírody rozmanitosť a prichádza s ňou aj hmyz, ktorý tvorí väčšinu jej potravy,“ povedala mediálna manažérka SOS/BirdLife Slovensko Zuzana Lackovičová pre TASR.

Vzácna krakľa belasá sa v roku 2019 dostala na slovenskú poštovú známku. Záujemcovia ju môžu vidieť aj v chove Zoologickej záhrady Bojnice.

Už ste čítali?