Dobré noviny
FOTO: V Rusku sa rozšírilo pandemické umenie. Ľudia podomácky napodobňujú slávne umelecké diela
Dobré noviny
Dobré noviny

FOTO: V Rusku sa rozšírilo pandemické umenie. Ľudia podomácky napodobňujú slávne umelecké diela

Sovietsky plagát proti alkoholizmu.
Sovietsky plagát proti alkoholizmu. — Foto: Olesia Uchakova, Izoizolyacia

Počas najväčšej pandémie zostávali ľudia uzatvorení doma. Zatiaľ, čo väčšina sveta sa utápala v depresiách, Rusi sa zapojili do jedinečnej výzvy. 

Na začiatku pandémie, keď boli ľudia počas lockdownu „uväznení“ vo svojich domovoch, sa Rusi vo veľkom zapojili do veľkej výzvy. Snažili sa napodobniť známe umelecké diela len pomocou vecí, ktoré našli vo svojej domácnosti. Píše o tom web Russia Beyond. Niektorí boli mimoriadne kreatívni.

Niektorí stavili na najväčšiu presnosť, iní na humor

Skupina na Facebooku, ktorá „umelcov“ združuje, sa nazýva IZOizolyacia, čo sa dá preložiť ako umelecká izolácia. „Izo“ totiž v ruštine znamená nielen skratku pre výtvarné umenie, ale sú to tiež prvé tri písmená slova izolácia. Skupina vznikla na konci marca 2020 a v súčasnosti má viac ako 500-tisíc členov. Hnutie sa časom rozšírilo za hranice Ruska a v skupine sa aktuálne nachádzajú ľudia z celého sveta. „Naším cieľom bolo pokryť všetky časové pásma, takže máme moderátorov, ktorí okrem iného žijú v USA a dokonca aj na Novom Zélande,“ hovoria moderátori skupiny podľa Russia Beyond.

Skupina vydala ilustrovaný album s najlepšími uverejnenými výtvormi a okrem iného vyhrala napríklad Ruskú internetovú cenu„Naša skupina je výsledkom úžasnej kombinácie okolností a pandémie. Náš príbeh na Facebooku, ktorý sa začal ako zábava pre priateľov, sa v jednom momente zmenil na skupinu s viac ako pol miliónom členov,“ uvádzajú podľa Russia Beyond moderátori Izoizolyatsia.

Niektorí sa snažili obrazy napodobniť čo najvernejšie, iní zase stavili na humor a zamestnali aj svojich domácich miláčikov. Spracovania sa dočkali nielen najznámejšie diela, ale aj tie menej populárne. Príspevky sa preto často neopakujú. Výnimkou je dielo Dievča s perlovou náušnicou od Johannesa Vermeera. To sa v skupine dočkalo viacerých napodobení – či už takmer identických, alebo humorných.

Pozrite si najzaujímavejšie či najvtipnejšie obrazy:

Článok pokračuje na druhej strane.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?