Dievčatá z afganského robotického tímu v prvom rozhovore: Bojíme sa o všetky ženy
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Dievčatá z afganského robotického tímu v prvom rozhovore: Bojíme sa o všetky ženy

Mladé robotičky z bezpečia hovoria o svojich prvých plánoch do budúcna.

— Foto: Instagram: mahbobaspromise

Ich úspechy sledoval celý svet a po obsadení krajiny Talibanom sa zas pozornosť upriamila na ich bezpečnosť. Dievčatá z úspešného afganského robotického tímu sú už v bezpečí a pre BBC poskytli prvý rozhovor. Tím úspešných robotičiek bol symbolom zlepšenia postavenia žien. 17-ročná Ayda a 18-ročná Somaya hovoria, že obrazy toho, čo videli v Kábule po vpáde Talibanu, sa im nikdy nevymažú z pamäte.

„Pokúšali sme sa dostať víza, ale nešlo to. Tri dni sme sa pokúšali dostať na letisko, ale nemohli sme. Skúšali to státisíce ľudí,“ spomína Ayda v rozhovore. Na ulici videli desiatky detí, ktoré sa plačúc pokúšali nájsť svojich rodičov. Na tretí deň sa deviatim členkám tímu podarilo dostať do evakuačného lietadla katarskej vlády. V Dauhe začínajú nový život a robia prvé plány do budúcna. V Afganistane však stále zostali ich rodiny, alebo ďalší členovia tímu, o ktorých majú oprávnený strach. Mysľou sú stále tam. „Mám strach o členov nášho tímu a nášho trénera, ktorý je stále v Afganistane. Rovnako sa bojím o všetky dievčatá, ktoré túžia po budúcnosti a kariére,“ vysvetľuje.

Z bezpečia katarskej metropoly si už vybrali najbližší cieľ – medzinárodnú súťaž v robotike v štýle olympiády, ktorá trvá 12 týždňov. Na svojom úspechu už začali tvrdo pracovať. „Postavili sme ultrafialového robota, ktorý pracuje ako dezinfekčný prostriedok. Zabíja vírusy a mikróby v nemocniciach či kanceláriách. Tiež postavíme CubeSat, tkorý bude posielať na Zem informácie o vesmírnych podmienkach,“ opisuje Ayda plány dievčenského tímu. Dievčatá teda zatiaľ ostávajú v Katare, kde získali štipendium na dokončenie strednej školy. Potom by sa obe dievčatá chceli prihlásiť na štúdium umelej inteligencie a robotiky v Katare, alebo ďalej v zahraničí. „Chcem programovať a potom si vybudovať vlastnú spoločnosť, ktorá pracuje na programovaní umelej inteligencie,“ hovorí Ayda o svojich plánoch v živote. Organizácia, ktorá dievčenský robotický tím zastrešovala, pracuje na preprave ďalších dievčat do zahraničia. Podľa nej je teraz kľúčové, aby dievčatá pokračovali vo svojom vzdelávaní a potom v štúdiu na najlepších univerzitách sveta.    

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…