Prelomil neprelomiteľnú šifru nacistov a pomohol Britom vyhrať vojnu. Za hrdinstvo sa mu škaredo odvďačili
Geniálny matematik dokázal prelomiť nacistické šifrovacie zariadenie, ktoré bolo považované za neprelomiteľné.
Alan Turing, známy matematik, počítačový expert a vojnový hrdina, je dnes považovaný za otca počítačovej vedy a umelej inteligencie. Počas svojho života sa však stretol s nepochopením, odsudzovaním a dehonestovaním – nebol totiž heterosexuál.
Potrebovali techniku, ľudí aj financie
Turing sa do povedomia verejnosti dostal najmä vďaka svojím zásluhám počas druhej svetovej vojny. Bol ústrednou postavou úsilia prelomiť nacistické šifry. Bolo to veľmi dôležite, keďže Tretia ríša šifrovala svoje správy a spojenci nevedeli, čo chystá. Počas jeho práce na vojenskej stanici v Bletchley Parku urobil päť zásadných pokrokov v oblasti kryptoanalýzy. Medzi ne patrí aj vývoj zariadenia s názvom Bombe, ktoré sa používalo na dekódovanie signálov nemeckej Enigmy. to bol prístroj, ktorým nemecké vojská šifrovali správy o svojom ďalšom vojenskom postupe.
Problém pre Turinga a jeho kolegov predstavoval nedostatok financií a ľudí. Chýbalo im viac zariadení "Bombe", vďaka čomu neboli schopní preložiť všetky prichádzajúce signály. To malo za následok, že lodné straty nedokázali úplne eliminovať, a taktiež nestíhali držať krok s nemeckými úpravami zariadení. Od kompetentných žiadali viac ľudí aj dekódovacích zariadení, neboli však úspešní.
Napísali priamo Winstonovi Churchillovi
Článok pokračuje na druhej strane.