Slávny herec si po páde Dvojičiek vyhrnul rukávy a išiel z trosiek vyťahovať obete. V mladosti bol hasičom
Dobré noviny
Dobré noviny

Slávny herec si po páde Dvojičiek vyhrnul rukávy a išiel z trosiek vyťahovať obete. V mladosti bol hasičom

Steve Buscemi sa síce preslávil ako herec, málokto však vie, že pred svojou kariérou v Hollywoode začínal ako hasič. Pri páde Dvojičiek sa na krátky čas vrátil k pôvodnej profesii.

Pamiatka vytvorená na počesť požiarnikov, ktorí pomáhali pri páde Dvojičiek. — Foto: TASR / unsplash

Hollywoodsky herec Steve Buscemi je známy najmä z filmov Gauneri, Fargo či Big Lebowski. Nie je o ňom však veľmi známe, že pred svojou hereckou kariérou bol hasičom, píše Independent. A svojim bývalým kolegom sa rozhodol prísť pomôcť aj pri jednej z najtragickejších udalostí v histórii USA – do akcie sa na niekoľko dní vrátil po páde Dvojičiek 9. septembra 2001.

Fotografie odmietal

Herec, ktorý vo filmoch najčastejšie hráva čudákov, po páde Svetového obchodného centra pracoval v ruinách niekoľkohodinové šichty. Z jeho zásahu existuje len málo fotografií. Buscemi ich podľa Independent odmietal. „Nebol tam pre publicitu,“ napísali o ňom hasiči z Brotherhood of Fire na Facebooku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/FireBrotherhood/photos/do-you-recognize-this-man-do-you-know-his-namelots-of-people-know-hes-an-actor-a/624804580886536/

Bratstvo Ohňa ľuďom na sociálnej sieti pripomenulo, ako nezištne sa Buscemi v ten osudný deň zachoval. „Brat Steve pracoval 12-hodinové šichty po boku ostatných hasičov a prehrabával sa troskami zo Svetového obchodného centra hľadajúc preživších.“

Buscemi sa po prvý raz pridal k Newyorskému hasičskému oddeleniu ešte v 80. rokoch. Mal vtedy len 18 rokov. A aj keď toto povolanie pre prácu herca a dramaturga opustil, je mu stále blízke. Objavuje sa napríklad na zväzových zhromaždeniach a súčasťou bol aj pri dokumente HBO, ktorý opisoval príbehy hasiča z New Yorku.

Bola to česť

O svojich pocitoch pri záchranárskych prácach v ruinách Dvojičiek podľa Independent povedal toto: „Bola to česť, že som to mohol urobiť. Bolo skvelé spojiť sa s hasičskou zbrojnicou a s niektorými chlapcami, s ktorými som pracoval.“ Buscemi ocenil, že zatiaľ, čo pracoval, nemusel o celej udalosti až tak premýšľať, cítiť ju.

Herec pre CBS News ocenil prácu hasičov. Sú podľa neho výborní pri pomáhaní ostatným, no často zabúdajú na seba. „Ich prvá reakcia je: „Och, ostatní to majú horšie, viete?“,“ myslí si Buscemi. Aj preto stále slúži v Rade poradcov pre priateľov hasičov, organizácii venovanej newyorským hasičom a ich rodinám.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…