Ako vplýva sex na upchatý nos a s čím je spojená obezita politikov. Aj toto skúmali víťazi vtipných nobeloviek
Simona Gálová
Simona Gálová

Ako vplýva sex na upchatý nos a s čím je spojená obezita politikov. Aj toto skúmali víťazi vtipných nobeloviek

Satirickú Ig Nobelovu cenu v roku 2015 získali aj slovenskí vedci, ktorí skúmali biomedicínske dôsledky intenzívneho bozkávania sa.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels; TASR/AP

Absurdné štúdie o tom, ako fúzy zjemňujú údery do tváre, výhody prepravy nosorožcov hlavou nadol či ako komunikujú mačky, boli vo štvrtok 9. septembra ocenené jednou z najzvláštnejších cien vo vede – Ig Nobelovou cenou. Tá podľa Guardian oceňuje zvláštne oblasti vedy a odmeňuje výskum, ktorý ľudí najskôr rozosmeje a potom donúti zamyslieť sa.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hindustantimes/photos/bc.Abqdq2_-LilPLbWGFhQmKc6Lua_SLseMI9FLjkrcTQmpHwqtrbGpFoJkQDdhbQnfu6eKcZ8kYhrXZhjbRVkIk0N4fR8rrFh3-1S3UrYxJFZ9QTR11wEe7dje--O9QNYmR5YsQ-joUwbyEBLe5tqthRhV/10151091885763580/?opaqueCursor=AbpQS9swHjRQHWArv5kRmPYBQLhc5WP63PipmR2Ipi2etCaE49laSxXc5v1kZGOjxs6t1U0sAmxOXSz5n04Wq6g3DFMXx0iv1P_ibiUbRWKougxjMeMGBxyhDxkfInl7--yFT3V4zYQrnRUWAppW-xc_4v0pM8X-wxbOhT1g6CjBU_pk6NFruwtQTUUpPjwfqVSFNt1Rh-ajsMjrdECiiYYZjEAPyetB6ABgsEnky3QSK12rDri456vJ6ZioGoeLFxG2EBmYNIVYrPZMgw9ggb-pXc11vpNourm2FFzZHFW-nyO4Nolr9r87ZUL5_8cafxPFeaKyNKTmS8-F0wO2N9jAyRgFF8ncmsnvvo1GWgoizsqLaTt_DPTDlQaR0TSa-ayuCgi2jVREL9Xmk0H-VNeg6ERstErYnKIHwZ7WW9CGXdxBIdr13r2tkNbFu2fGrS-AyRvg11nLr4V1APPPG9koCxbRP0Ue9TADXEYNxSOyisuLucmqXa0lZHQV0EVUqB8glSJfn6OjVkH4-9povmicM3o2baGisxt8pfyxWB4Zp4osq_h5HloAAYDaHhuYBIPrFSENj1226uInrvvXsG6JV5Ee5tdglMgUj92XaA6UAg

Chlpy - ochrancovia

Komisia, ktorá ceny udeľuje je ale zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien, ktoré budú udeľované už o mesiac v Štokholme a Osle. Na online ceremoniály rozdali Ig Nobelovu cenu desiatim vedcom, ekonómom, lekárom a matematikom. „Keď som počul, že som vyhral, bol som trochu nervózny. Rozmýšľal som, či chcem vôbec takéto ocenenie,“ priznal profesor biológie Davir Carrier, ktorý so svojím tímom získal Ig Nobelovu cenu za mier.

Vo svojom výskume testovali kontroverznú hypotézu, že mužom sa vyvinuli fúzy, aby si chránili tvár. Zatiaľ čo otec evolúcie, Charles Darwin, si myslel, že brada sa vyvinula ako ozdoba na očarenie opačného pohlavia, Carrier si myslel niečo iné.

So svojím tímom dospeli k záveru, že zarastená pokožka absorbuje oveľa viac energie ako hladká koža. „Nie je to tak, že brada poskytuje veľkú ochranu, ale môžeme povedať, že chlpy poskytujú určitú ochranu kostiam a koži,“ dodal.

Čím obéznejší politik, tým...

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…