Máme nad nami anjelov strážnych. 65 detí sa stalo hasičmi na počesť svojich otcov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Máme nad nami anjelov strážnych. 65 detí sa stalo hasičmi na počesť svojich otcov

Majú rovnakú prácu a niektorí aj rovnaké čísla odznakov, ako ich otcovia.

— Foto: Reprofoto: New York Post

Niektorí z nich mali len päť rokov, keď prišli o otca pri teroristických útokoch 11. septembra. Deti sledovali svojich otcov ako pomaly odchádzajú na choroby spôsobené toxickým dymom v Ground Zero. Dnes má hasičský zbor až 65 zamestnancov, ktorí vo svojej práci vidia pamiatku svojich rodičov. Dvadsať rokov po ničivých útokoch sa postavili pred fotoaparáty, aby vytvorili portréty a zaspomínali si na svojich otcov. Mnohí hovoria, že mať rovnakú prácu, niekedy aj v tej istej hasičskej zbrojnici s tým istým číslom odznaku ako ich otcovia, im dáva pocit, že nad nimi stojí anjel strážny, píše New York Post.

Urobil ho šťastným

Anthony Ragaglia má na ľavej ruke tetovanie. Je na ňom kúsok puzzle a v ňom všetko, čo jeho otec miloval. Baseball, hokej, tímy, ktoré trénoval, videohry, ktoré spolu hrali a jeho autíčko. V rozbitých kúskoch je to, čo už nestihol – 8 narodeniny, promóciu zo strednej či vysokej školy. „Bol to veľmi milujúci rodinný muž. Pamätám si, ako som na neho skočil vždy, keď prišiel domov z práce,“ spomína Anthony. Vždy mal blízko k športu. Nakoniec sa rozhodol nasledovať pamiatku svojho otca a urobil ho tak šťastným.

Anthony Ragaglia
Anthony Ragaglia Foto: Reprofoto: New York Post

Videl sa ho potápať, aj vojsť do ohňa

John Bergin bol presne to dieťa, ktoré túži stráviť deň na hasičskej stanici a voziť sa v aute so zapnutou sirénou. Aj on stratil otca po útoku, keď mal deväť rokov. „Raz za čas v lete cez víkendy alebo cez prázdniny, išiel som s ním pracovať. Musel som celý čas zostať v aute, ale videl som ho potápať sa, alebo vojsť do ohňa,“ spomína John na svojho hrdinu. Jeho otec rád trávil čas v rodinou. Varili spolu, užíval si čas so svojimi tromi deťmi. „Vyzeral, že je šťastný. Ako keby na svete nič lepšie neexistovalo,“ dodáva John.

John Bergin
John Bergin Foto: Reprofoto: New York Post

Nikdy sa to nedozvedel

Otec Emmeta Meehana nezomrel počas záchrannej akcie v New Yorku, ale tri roky po. Výsledkom dlhého pobytu v škodlivom dyme bola rakovina. Po jeho smrti trpel depresiou, nič ho nebavilo, nevidel zmysel života. „Posledné tri mesiace som s nim bol každý deň. Vždy sme si boli blízki, ale keď stojíte tvárou v tvár smrti, je to ako by vychádzalo von oknom všetko, čo ste v sebe zadržiavali,“ spomína Emmet. Otec sa ani nestihol dozvedieť fakt, že jeho syn pôjde v jeho šľapajách. Otec zomrel vo februári 2018. jeho fotografiu z požiarneho auta nosí zastrčenú v prilbe.

Emmet Meehan
Emmet Meehan Foto: Reprofoto: New York Post

Urobil by čokoľvek pre každého

Otec Josephine Smith bol expertom na nebezpečné materiály. Jeho jednotka bola do záchrannej akcie zapojená medzi prvými. Všetci jej členovia zomreli. „Môj otec by pre každého urobil čokoľvek bez ohľadu na to, či ho pozná, alebo nie,“ hovorí Josephine. Hasičkou sa stala ako prvý ženský potomok obetí útokov. Chcela sa ňou stať celý život. „Sledovala som svojho otca, zachraňoval ľudí, chránil mesto a miloval, čo robí. Vo mne stále bolo to, že chcem byť všetkým tým, čím bol aj on,“ vysvetľuje. Udalosti z 11. septembra hasičov v zbore zomkli. „Je to niečo, čo nedokáže pochopiť nikto, okrem nás,“ dodáva Josephine.  

Josephine Smith
Josephine Smith Foto: Reprofoto: New York Post

 

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…