Z Bratislavy odišla, aby nevychovávala deti medzi panelákmi. V Budimíre spolu so susedmi vybudovali komunitu
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Z Bratislavy odišla, aby nevychovávala deti medzi panelákmi. V Budimíre spolu so susedmi vybudovali komunitu

Budimír sa nachádza iba 10 minút cesty autobusom z Košíc. Je to malebná obec s 1 300 obyvateľmi, ktorých počet stúpa každým rokom.

Žofia Teplická a Zuzana Kšenžighová — Foto: Andrea Petrovčinová

Na program krúžkov pre rodiny s deťmi sa podujali štyri mamy z obce – spoločne mali kuchársky krúžok, kde pripravovali dúhové lasagne, pizzu, medovníky, tradičné makové štrúdle i domácu zmrzlinu. Žofia mala na starosti vedátorský krúžok. Vytvorili aj malú herňu pre najmenšie detičky do troch rokov, ktorým venovali rôzne aktivity pre rozvíjanie schopností. Väčšina sa diala po pracovných hodinách a organizačne sa ich niekedy zúčastnilo aj 20 detí. „Chodili sem väčšinou tí istí ľudia a niekedy sa pridali iní. Vytvorila sa z nás postupne komunita, ktorá sa navzájom pozná a pomáha si. Všetko sme robili dobrovoľne a vo voľnom čase – účastníci nás mohli podporiť drobným príspevkom do kasičky, čo nám pokrylo časť nákladov na symbolický nájom priestorov, energie alebo napríklad prísady na kuchársky krúžok.Nevenovali sme sa však iba krúžkom, robili sme rôzne iné projekty ako napríklad náučný chodník za obcou, kde sme osadili tri informačné tabule o odpade v prírode, lokálnych rastlinách, zvieratách a hubách,“ vysvetľuje Žofia.

Oživili ochotnícku divadelnú tradíciu

Žofia sa s projektom Naša chyža zapojila aj do programu Sokratov inštitút, vďaka ktorému sme získali lepšiu predstavu, ako pracovať alebo získať ďalšiu podporu. Takto sme oživili aj tradíciu ochotníckeho divadla v Budimíre. Po dlhšom uvažovaní sme prišli na to, že jedným z našich, takpovediac, najväčších úspechov sú vždy programy s deťmi – preto sme sa rozhodli nacvičiť si predstavenie O troch prasiatkach, vlkovi a líške. Prvýkrát sme predstavenie uviedli na VIFI FEST-e – Vidieckom filmovom festivale, kde bolo naše ochotnícke divadlo sprievodným podujatím. Premiéru sme mali v sále obecného úradu, neskôr samostatne pre školy. Boli sme piati herci, ktorí nemali v pláne s predstavením kočovať, iba ho zahrať pre svoje deti. Na premiéru prišlo strašne veľa ľudí a zožali sme nesmierny úspech – s tým sme vôbec nerátali. Odkedy ale vypukla pandémia koronavírusu, k divadlu sme sa zatiaľ nevrátili. Ale naše deti na predstavenie spomínajú dodnes,“ dodáva Zuzana. 

Amfiteáter v Budimíre
Amfiteáter v Budimíre Foto: Andrea Petrovčinová

Celoštátne detské pripojenie

A aký vplyv mala pandémia na ich aktivity počas rokov 2020 a 2021? Zuzana i Žofia odkazujú na pretlak online podujatí, ktorých bolo v éteri viac než požehnane. Podobným smerom sa preto nechceli uberať ani v rámci svojich aktivít prostredníctvom Naša chyža. Namiesto toho sa sústredili na vcelku dôkladné dodržiavanie bezpečnostných pravidiel. Napriek tomu ich ohľadom organizovania online podujatí prekvapili vlastné deti. 

„Deti prišli s tým, že sa chceli spojiť so svojimi kamarátmi online. Deväťroční sa dali dokopy, vytvorili si sami program a spojili sa cez Zoom. Aj keď na tom bolo, prirodzene, cítiť detskú zručnosť vo vedení podujatia, tobôž online, bolo skvelé sledovať ich zodpovednosť a záujem vo vytvorení niečoho pre druhých. Je fantastické vidieť, ako rozumejú tomu, čo to znamená niečo organizovať a chápať, že program neprichádza sám od seba, ale stoja za ním ľudia. Okrem iného boli strašne hrdí, pretože sa na Zoom pripojili aj ich kamoši z Bratislavy, a teda šlo o celoštátne pripojenie k udalosti,“ hovorí Žofia.

Frflať nefunguje

Niekoľkoročné organizovanie kultúrneho, komunitného a vzdelávacieho programu pomerne rozsiahlo zmenilo životy rodičov-Budimírčanov. Vnímajú rozdiely v správaní svojich detí? Zmenilo sa niečo v ich myslení, dospievaní a pohľade na voľný čas?

Moje dve dcéry majú dnes úplne inú optiku na tvorbu programu. Dnes detské aktivity neberú len ako miesto, kam sa dostavia. Moja najstaršia dcéra má už niekoľko rokov v hlave, že by chcela zorganizovať stretnutie domácich zvieratiek v parku s kójami, kde by sa mohli zvieratká navzájom spoznať a túto možnosť sprostredkovať aj deťom, ktoré ich nemajú. Je nachystaná, že pôjde za pánom starostom pre povolenie. Sledujem ju, ako rozumie, ktoré procesy sú potrebné pri vymýšľaní komunitného programu pre verejnosť – má pritom iba deväť rokov,“ tvrdí Žofia.

Naše deti sú dnes zvyknuté inak fungovať medzi cudzími ľuďmi – sú priebojnejšie, neboja sa, ľahšie sa spriateľujú s rovesníkmi, a to nielen z Budimíra. Nie sú už tak naviazané iba na svojho rodiča, sú akési dospelejšie. Na druhej strane bola celá táto snaha o rozbehnutie aktivít Našej chyže prínosná aj pre nás, rodičov – zoznámili sme sa, zabavili sa, uvoľnili a stratili taký ten zhon a ostych medzi novými susedmi alebo tými, ktorých sme nepoznali,“ vraví Zuzana.

Žofia Teplická a Zuzana Kšenžighová stoja za vznikom fungujúcej komunity v Budimíre
Žofia Teplická a Zuzana Kšenžighová stoja za vznikom fungujúcej komunity v Budimíre Foto: Andrea Petrovčinová

Dnes, keď sa prejdem po dedine, poznám skoro každého a viem, kto mi v čom pomôže v prípade potreby. Je to pekný pocit a presne to, čo som chcela, keď sme sa sem presťahovali. Všetci žijeme v tomto priestore spolu a malo by nám na ňom všetkým záležať. Vo veľmi jednoduchom prirovnaní to vyzerá asi takto: Ak si park zahádžeme odpadkami, bude to aj tak vyzerať. Ak ich spoločne začneme zbierať, vieme žiť v čistom priestore. Frflať na to, ako nič nefunguje, nepomáha. Treba sa snažiť a začať ideálne od seba. No najlepšie sa to deje v komunite,“ dodáva Žofia.

Budimírska komunita prevádzkuje komunitné kino, registrované v Asociácii filmových klubov Slovenska. V obci pravidelne organizuje zaujímavé podujatia ako napríklad ochutnávky vín. Počas svojich eventov zbierajú prostriedky pre charitatívne organizácie ako Nadácia Dedo či Maják nádeje. Navštívte informačné centrum v Budimíre alebo ich sociálne siete a zistite viac.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…