Zvláštna tradícia umožňuje Afgankám, aby mali aspoň v detstve slobodu. Aj toto im Taliban môže zobrať
Simona Gálová
Simona Gálová

Zvláštna tradícia umožňuje Afgankám, aby mali aspoň v detstve slobodu. Aj toto im Taliban môže zobrať

Vďaka tradícií Bacha Posh si afganské dievčatá aspoň na chvíľu vyskúšajú, ako slobodne žijú muži v patriarchálnej spoločnosti.

Vďaka tradícií Bacha Posh si afganské dievčatá aspoň na chvíľu vyskúšajú slobodný život mužov. — Foto: Instagram - rt_documentary_; AP - Rahmat Gul

Dcére ostrihajú vlasy, oblečú ju do typického afganského pánskeho oblečenia a dajú jej chlapčenské meno. Okolie väčšinou vie, že Bacha Posh je v skutočnosti dievčaťom a toleruje to.

„Tak málo stačí, aby získala slobodu. Nemusí sa skrývať doma, môže športovať, sprevádzať svoju mamu aj sestry. V oblastiach, kde je pre dievčatá nebezpečné cestovať a študovať, to Bacha Posh pokojne môžu robiť,“ prezradila pre CNN Jenny Nordbergová, autorka knihy, v ktorej dokumentovala život afganských dievčat. Podľa nej ide o starodávnu tradíciu, ktorá je znakom hlboko segregovanej spoločnosti, v ktorej sú ženy občanmi druhej kategórie. „Ak by mali dievčatá práva, nemuseli by predstierať, že sú mužmi,“ dodala Nordbergová.

Živiteľka rodiny v utajení

Bacha Posh sa v roku 1990 stala aj dnes už 37-ročná Shazia, ktorá mala mužské meno Mirwas. Jej otec prišiel o nohu a jej matka a zvyšných šesť dcér zostali bez živiteľa rodiny.

„Vtedy sa moja rodina rozhodla, že sa prezlečiem za chlapca,“ prezradila pre CNN. Prakticky cez noc sa jej život úplne zmenil. „Malo to neskutočne veľa výhod aj nevýhod. Ako chlapec Mirwas som mohla hrať futbal so susedmi, jazdiť na bicykli, no na druhej strane som bola šikanovaná od sestier a mala som na starosti tie najnáročnejšie práce, aby som uživila rodinu,“ spomínala Shazia.

Aj napriek tomu, že Bacha Posh získajú privilégia ako je vzdelanie či voľnosť pohybu, túto rolu zastávajú iba do začiatku puberty. Akonáhle je Bacha Posh v pubertálnom veku, musí sa vrátiť k životu dievčaťa, čo môže byť po okúsení mužskej slobody bolestivý proces. Po takmer desiatich rokoch sa musia vrátiť k roli tichej a poslušnej dievčiny, ktorá má byť v budúcnosti submisívnou manželkou, ktorá by mala plodiť výhradne mužské potomstvo. Jenny Nordbergová si je istá, že Taliban celú tradíciu Bacha Posh neschvaľuje, pretože ňou aspoň na moment dievčatá získajú slobodu. „Berú to ako výsmech Talibanu a budú to chcieť rázne ukončiť,“ dodala pre CNN.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…