František sa prekvapivo stretol s Bezákom, do knihy v prezidentskom paláci zapísal dojímavý odkaz
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

František sa prekvapivo stretol s Bezákom, do knihy v prezidentskom paláci zapísal dojímavý odkaz

Pápežovu návštevu na Slovensku sledujeme spolu s vami.

Hlava katolíckej cirkvi naposledy navštívila Slovensko pred 18 rokmi. — Foto: TASR/AP

Je to udalosť roka. Pápež František je na Slovensku a to hneď na niekoľko dní, čo vyvolalo prekvapenie u mnohých odborníkov. Špekuluje sa, že chce nastaviť našej cirkvi zrkadlo, že prišiel kvôli dobrému dojmu zo Zuzany Čaputovej, ale aj že chodí do krajín, "kde je zle". V najbližších hodinách sa zrejme dozvieme, aká je pravda. Návštevu pápeža Františka sledujeme s vami.

SLEDUJEME ONLINE - Pápež na Slovensku

aktualizovať

Online sme ukončili, ďakujeme za vašu priazeň. 

19:30 Pápež Frantisek sa stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Stretnutie nebolo v oficiálnom programe apoštolskej cesty. Informoval o tom spravodajský portál Vatican News.

„Dnes popoludní pápež František ešte pred odchodom na návštevu centra Betlehem sa stretol na nunciatúre s jeho excelenciou Róbertom Bezákom, emeritným trnavským arcibiskupom, spolu s jeho rodinou,“ uviedol hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

Róbert Bezák bol najmladším slovenským arcibiskupom (mal 49 rokov), takisto bol prvým na Slovensku, ktorého z pastoračného riadenia arcidiecézy pápež odvolal (júl 2012). Bezákovo odvolanie vyvolalo medzi veriacimi a verejnosťou množstvo reakcií.

18:00 Pamäť nemôže a nesmie ustúpiť zabudnutiu. Na mieste bývalej židovskej synagógy v Bratislave to uviedol pápež František, vyjadrujúci pietu nad obeťami holokaustu. Pri stretnutí s predstaviteľmi súčasnej židovskej komunity zdôraznil, že viera nesmie predstavovať vyšší princíp, ktorým bude zdôvodnená diskriminácia a útlak.

Na súčasnom bratislavskom Rybnom námestí pripomenul František genius loci bývalej židovskej štvrte i bezprostrednú blízkosť židovskej synagógy a katolíckeho chrámu, ktorá symbolizovala bezproblémové mierové spolužitie dvoch konfesií. "Architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu 'vyzuť si sandále', lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho," povedal pápež.

16:15 František navštívil centrum Betlehem v bratislavskej Petržalke. Privítala ho predstavená centra z kongregácie Matky Terezy. Misionárky lásky sa venujú charitatívnej činnosti, najmä s dôrazom na pomoc pre ľudí bez domova. V budove bývalej materskej školy ponúkajú útočisko aj pre ťažko chorých.  

Príchod pápeža na stretnutie s miestnou komunitou sprevádzal na nádvorí detský spevácky zbor. Prítomní boli aj rodičia s deťmi. Svätý Otec sa prítomným krátko prihovoril. Vyjadril radosť z tohto stretnutia. Poďakoval sestrám za ich službu. "Keď sme aj v skúške, Pán je vždy medzi nami, nikdy nás neopustí. Nikdy na to nezabudnite, ani v ťažkých chvíľach," povzbudil prítomných.

Krátko po príchode navštívil Svätý Otec chorých, ktorí sa nachádzajú v interiéri centra.

Foto: TASR

15:50 Pápež František zanechal v Čestnej knihe Prezidentského paláca v Bratislave odkaz: "Ako pútnik v Bratislave objímam s láskou slovenský ľud a modlím sa za túto krajinu so starobylými kresťanskými koreňmi a s mladou tvárou, aby bola posolstvom bratstva a pokoja v srdci Európy." Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska na svojom webe.

15:30 Pápež František nastavuje zrkadlo každému, kto ho chce počúvať. Uviedol to františkán, brat Filip, ktorý sa zúčastnil na stretnutí s pápežom v Prezidentskej záhrade v Bratislave. Pápežova návšteva Slovenska je podľa neho Božím zázrakom. Pápež je ešte len na začiatku návštevy a určite chce Slovensku povedať niečo zásadné, podotkol.

"Mám skúsenosť, že keď niekto počúva pápeža, povie si koniec srandy, roky bežia, treba už konečne niečo spraviť na tej duchovnej ceste. Ten, kto ho naozaj počúva, môže sa tešiť na formáciu svojho srdca," skonštatoval brat Filip.

14:10 Pápež prišiel na Slovensko v ťažkých časoch, keď je krajina vyčerpaná po dvoch vlnách covidu a zároveň je na začiatku ďalšej. Vyhlásil to primátor Bratislavy Matúš Vallo. Svätý Otec podľa neho prišiel do rozhádanej a fragmentarizovanej spoločnosti, kde začína byť problém nájsť spoločnú reč s hocikým.

"Potrebujeme silný impulz k zmiereniu, aby sme zvládli ďalšie dni a mesiace a znovuobjavili nádej. Chcem veriť, že práve pápež František, jeho osobnosť a duchovný odkaz, rešpektovaný aj za hranicami katolíckej cirkvi, našej spoločnosti tento impulz môže dať," vyhlásil na sociálnej sieti. 

13:30 Mnoho posolstiev odprezentovaných kultivovaným jazykom i silný apel na mladú generáciu, bez ktorej nie je možná obnova. Takto hodnotil minister zahraničia Ivan Korčok pápežov doobedňajší prejav. Podľa Korčoka bol mimoriadny obsahom a tiež formou, ktorá by podľa neho mala inšpirovať aj slovenských politikov.

Minister dáva do popredia pápežove myšlienky, že Slovensko v strede Európy má byť miestom pokoja. "Myslím si, že to je silný apel, pretože to, akým miestom Slovensko bude, je v rukách najmä nás všetkých," dodal šéf slovenskej diplomacie

13:00 Prejav pápeža Františka v záhrade Prezidentského paláca uchopil našu dušu i charizmu Slovenska, ktorej by sme sa nemali vzdať. Uviedol to predstaviteľ katolíckeho disentu a bývalý politik František Mikloško. Prezidentka Zuzana Čaputová našla podľa neho vo svojom príhovore vyváženosť medzi náboženským a sekulárnym.

"Takýto prejav nám ešte nikto nikdy nepovedal. Je to prejav, ktorý uchopil našu dušu," opísal Mikloško pápežov príhovor. 

12:45 Viacerých kňazov, katechétov, ale aj zasvätené osoby počas stretnutia so Svätým Otcom v Katedrále sv. Martina zaujalo, ako pápež reflektuje situáciu na Slovensku. Zhodli sa na tom, že jeho slová ich povzbudili.  

"Dobre sa počúva, keď z jeho úst vychádzajú informácie o tom, ako žije cirkev u nás. Slová som pociťoval ako keď otec hovorí svojmu synovi, takto nejako viem, že žiješ, takto ti odporúčam, že by si mal žiť ďalej," povedal Vendelín Pleva, ktorý je ekonómom v Bratislavskej arcidiecéze. Milan Kuzmiak z Prešovskej archieparchie bol nadšený a rád, že mohol vidieť zblízka Svätého Otca. "Taký zážitok sa asi tak skoro nebude opakovať. V tejto situácii potrebujeme takéto povzbudenie všetci," zhodnotil.

12:40 Z prejavov, ktoré predniesli v záhrade Prezidentského paláca pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová, si môžeme odniesť potrebu zmieru, kompromisu a to, že jedine spoločne môžeme prejsť ďalšími skúškami, ako je v dnešnej dobe pandémia. Povedal to vedec Pavol Čekan, ktorý bol medzi pozvanými hosťami.

"Zaujalo ma, že oba prejavy hovorili o zmieri, o tom, že spoločne a naozaj kompromismi sa táto spoločnosť dostane ďalej," povedal Čekan.

12:20 Prejavy pápeža a prezidentky v Prezidentskej záhrade upozornili na problémy, ktoré pociťujú ľudia v každodennom živote. Zároveň tieto problémy prepojili s procesmi dejúcimi sa na svetovej úrovni. Uviedla to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá sa zúčastnila na stretnutí.

"Pápež to krásne spojil s odkazmi chleba a soli. Zdôraznil, že chlieb je potrebné rozdávať, a nie si ho nechávať pre seba, a čo všetko je soľou zeme od cyrilo-metodskej tradície až po schopnosti pretrvávať s týmito hodnotami v súčasnom modernom svete a prežiť na tejto planéte," povedala ombudsmanka. 

12:15 Bratislavská polícia doposiaľ nezaznamenala žiadne prípady narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti v súvislosti s návštevou pápeža Františka na Slovensku. 

11:25 "Cirkev, ktorá formuje ľudí v zmysle vnútornej a zodpovednej slobody a ktorá vie byť tvorivá v ponáraní sa do dejín a kultúry, je tiež cirkvou, ktorá vie viesť dialóg so svetom – s tými, ktorí vyznávajú Krista, hoci nie sú 'od nás', s tými, ktorí kráčajú namáhavou cestou duchovného hľadania, a tiež s tými, ktorí neveria,"  vyhlásil Svätý Otec v príhovore duchovným.

Foto: TASR

11:15 Cirkev má byť znakom slobody a prijatia. Má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil. Vyhlásil to pápež František v príhovore v bratislavskej Katedrále sv. Martina, kde vyzdvihol slobodu, tvorivosť a dialóg ako aspekty, ktorými sa má cirkev riadiť.

10:57 Láska pápeža Františka voči chudobným, voči tým, ktorí sú na perifériách, je pohľad, ktorý sa snažia biskupi a kňazi nanovo nadobudnúť aj s pomocou svojich patrónov, ako aj svätého Martina, patróna bratislavskej Katedrály sv. Martina. V príhovore na stretnutí s pápežom v priestoroch katedrály to vyhlásil bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

10:55 V priestoroch Katedrály sv. Martina v Bratislave sa stretávajú so Svätým Otcom Františkom biskupi, kňazi, zasvätené osoby, seminaristi a katechéti. 

Pápeža pri vchode do katedrály privítal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a miestny farár, ktorý mu podal kríž a svätenú vodu na pokropenie. Po krátkej tichej modlitbe Svätý Otec František pristúpil k oltáru.

Súčasťou stretnutia v Katedrále sv. Martina je okrem príhovoru pápeža aj pozdrav Zvolenského. Zúčastnení sa s pápežom spoločne pomodlia aj modlitbu Otče náš. Hlava katolíckej cirkvi pozdraví biskupov aj jednotlivo.

10:40 Pápež daroval prezidentke medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

10:30 Pozrite si, čo povedali vo svojich príhovoroch pápež a prezidentka. František napríklad nazval pandémiu skúškou našich čias.

10:10 Prezidentka pred pápežom a hosťami uviedla, že výsledkom každej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia. Svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť a uvedomenie si, že ľudia tvoria jednotu. 

Pozrite si kompletný prepis príhovoru prezidentky

10:00 Začal sa veľký uvítací ceremoniál so stovkami hostí. Uskutočňuje sa v prezidentskej záhrade. S príhovorom vystúpila prezidentka.

09:35 Pozrite si, čo na súkromnom stretnutí dala prezidentka pápežovi.

09:25 Na podujatia s pápežom Františkom sa prihlásilo celkovo vyše 100.000 ľudí. Konferencia biskupov Slovenska v noci z nedele na pondelok po mesiaci uzavrela oficiálnu registráciu účastníkov na verejné podujatia spojené s jeho návštevou na Slovensku.

09:20 Čaputová sa spoločne s pápežom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Prítomný tam bude aj tlmočník, pretože Čaputová bude počas schôdzky hovoriť v slovenskom jazyku a pápež v talianskom. Obvykle je na osobný rozhovor so Svätým Otcom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala "nadpriemerný čas". Nasledovať bude stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.

09:05 Pápež práve prišiel do prezidentského paláca. Na nádvorí ho privítala Zuzana Čaputová, oblečená v modrých šatách. Zazneli vatikánska aj slovenská hymna.

Foto: TASR

08:55 Na uvítací ceremonál k prezidentke sa už schádzajú hostia.

08:20 Druhý deň pápežovej apoštolskej cesty na Slovensku by mohol byť zaujímavý. František má na programe stretnutia s mnohými predstaviteľmi politického, cirkevného a spoločenského života. Jeho program je nabitý. Schôdzky má naplánované od skorého rána až do večera. Napísala to v pondelok agentúra DPA, ktorá podobne ako mnohé ďalšie svetové médiá monitoruje pontifikove kroky.

Z pápežovho pondelkového programu si DPA všíma najmä stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave.

08:10 Pred 18 rokmi tu bol naposledy Františkov predchodca, Ján Pavol II. Našu krajinu miloval a chodil sem už ako mladík. Pozrite si viac:

08:00 Zuzana Čaputová a pápež František vystúpia dnes o 10.00 h s príhovormi na stretnutí v Prezidentskej záhrade v Bratislave. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli, sa zúčastní približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

07:30 Pápežova návšteva znamená aj výrazné dopravné obmedzenia. Aktuálne to najviac cíti hlavné mesto. Pozrite si ich prehľad.

07:00 Pozrite si, aký program čaká pápeža Františka v pondelok:

09:15 - Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
09:30 - Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
10:00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - príhovor Svätého Otca
10:45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - príhovor Svätého Otca
15:00 - Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
16:00 - Súkromná návšteva centra "Betlehem" v Bratislave
16:45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - príhovor Svätého Otca
18:00 - Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
18:15 - Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

06:30 František sa v nedeľu večer na Apoštolskej nunciatúre, kde býva, súkromne stretol so svojimi bratmi jezuitmi. 

Čas stretnutia bol oveľa dlhší, ako bol pôvodne vyhradený. Konštatoval to jezuita a prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner. Z pápeža išla podľa slov jezuitu uvoľnenosť a bezprostrednosť, kus živého Božieho slova, ktoré žije.

Lichner povedal, že stretnutie bolo veľmi osobné a krásne. Zúčastnilo sa na ňom 52 slovenských jezuitov a pápež, s ktorým neboli žiadni jeho spolupracovníci. "Keď Svätý Otec prichádzal, obišiel kreslo, ktoré bolo pre neho pripravené a zobral si stoličku, ako sme mali my.  Sadol si k nám a milo sa usmial," opísal Lichner. Obsah rozhovoru podľa neho zostáva ako v rodine, za zatvorenými dverami. Zo Svätého Otca išla podľa jezuitu Lichnera veľká radosť, živý závan Božieho ducha.

Na ďalšej strane nájdete prehľad toho, čo robil pápež v nedeľu:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…