František sa prekvapivo stretol s Bezákom, do knihy v prezidentskom paláci zapísal dojímavý odkaz
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

František sa prekvapivo stretol s Bezákom, do knihy v prezidentskom paláci zapísal dojímavý odkaz

Pápežovu návštevu na Slovensku sledujeme spolu s vami.

Hlava katolíckej cirkvi naposledy navštívila Slovensko pred 18 rokmi. — Foto: TASR/AP

Pápež na Slovensku - NEDEĽA

aktualizovať

17:10 Oficiálna časť dnešného pápežovho programu sa pomaly končí, čaká ho ešte stretnutie so spolubratmi jezuitmi. Program bude pokračovať zajtra ráno.

16:40 František dorazil na Apoštolskú nunciatúru  Sadol si do bieleho kresla a prihovoril sa predstaviteľom cirkvi a náboženských spoločností. Pápež srdečne pozdravil ľudí na nunciatúre. Hovorí o odhodlaní cirkví ťahať za jeden povraz aj o dedičstve komunistickej minulosti, keď nebola povolená náboženská sloboda. “Existuje však pokušenie znovu sa stať otrokmi,” hovorí pápež František, čím myslí vnútorné otroctvo.

16:35 V decembri ste ma pozvali na Slovensko a dnes plním tento sľub, to boli prvé slová pápeža Františka po príchode na Slovensko, ktoré adresoval prezidentke Zuzane Čaputovej. Uviedla to vo svojom vyhlásení na bratislavskom letisku.

Prezidentke bolo cťou a potešením, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca. "V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju," povedala Čaputová.

Hlava štátu sa s pápežom po prílete stretla v salóniku na bratislavskom letisku, kde sa ho opýtala, ako sa má. On jej podľa Čaputovej slov odpovedal, že sa cíti, akoby omladol, a táto cesta mu vlieva energiu.

16:25 Kolóna s pápežom prichádza k Apoštolskej nunciatúre, kde bude bývať. O chvíľu sa tu stretne s predstaviteľmi iných náboženstiev a zaznie aj prvý príhovor.

16:20 Pozrite si, ako vyzerali prvé minúty pápežovho pobytu na Slovensku:

Galéria

Galéria

15:55 "Vitaj, Padre". Takto svojsky pápeža Františka privítal expremiér a minister financií Igor Matovič. Napísal to na svojom Facebooku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/zomriofficial/posts/3060056520940257

15:50 Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti, uviedol premiér Eduard Heger. "To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu," hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko. Podobne sa vyjadril aj šéf parlamentu Kollár: "Bol by som rád, keby sme upokojili situáciu, a som presvedčený, že návšteva Svätého Otca ju môže upokojiť," povedal.

15:45 Pápež nastúpil do auta a odišiel sa "ubytovať" do bratislavského Starého Mesta. Na Apoštolskej nunciatúre pri Horskom parku bude mať aj ekumenické stretnutie a príhovor.

15:45 Svätý Otec dostal tiež kyticu z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín.

Na letisku je zároveň približne 500 veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR.

15:40 Dotkol sa slovenskej pôdy! František zišiel zo schodov lietadla a zvítal sa s najvyššími predstaviteľmi Slovenska. Prezidentke Čaputovej stisol ruku ako prvej a ochutnal tradičný chlieb so soľou. Deťom František odovzdal ružence. Nadšení veriaci skandujú. 

15:35 Z kokpitu pápežovho lietadla vlaje vatikánska a slovenská vlajka. 

15:30 Je to tu! Lietadlo s pápežom Františkom priletelo z Budapešti na bratislavské letisko, kde ho už čakajú nadšení veriaci aj najvyšší predstavitelia štátu na čele s prezidentkou Čaputovou. Na Slovensku sa zároveň na 12 minút rozozvučali zvony katolíckych kostolov. Pápeža na letisku privítajú symbolicky, chlebom a soľou.

15:20 Lietadlo by malo priletieť okolo pol štvrtej.

14:50 Pápež príde na Slovensku každú chvíľu, na bratislavskom letisku ho už čakajú stovky ľudí. 

Foto: TASR

14:45 Pápež pred odchodom z krajiny vyzval Maďarsko, aby "natiahlo svoje ruky ku každému". V Budapešti na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu odslúžil omšu na Námestí hrdinov (Hősök tere).

Pápež Maďarov vyzval, aby pevne zotrvali vo svojich "náboženských koreňoch". Nemalo by to však mať charakter obranného postoja, ktorý ich izoluje od zvyšku sveta a od potrieb iných ľudí.

14:00 Pápeža Františka privíta na bratislavskom letisku spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, preživšia holokaustu Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková, informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

"Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochrana ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími," vysvetlil.

Na privítaní Svätého Otca sa tiež zúčastnia aj šéf NR SR Boris Kollár, premiér Eduard Heger, či minister zahraničia Ivan Korčok.

13:55 František je plný prekvapení. Pozrite si, aký bol jeho búrlivý život.

13:50 Redaktor Martin Linhart v našej relácii Križovatky prezradil, ako vyzeralo šokujúce zvolenie pápeža Františka, v čom je iný ako jeho predchodcovia a čo znamená jeho príchod na Slovensko.

13:15 Polícia odporúča návštevníkom podujatí s pápežom vytlačiť si vstupenku. Zároveň upozorňuje, že na vstup je potrebný aj občiansky preukaz. Kovové predmety treba mať na jednom mieste.

13:00 Vstupenky na podujatia s pápežom sa posielajú postupne. Konferencia biskupov Slovenska prosí preto záujemcov o trpezlivosť. Ako uviedol hovorca KBS Martin Kramara, netreba sa obávať, že by neprišli.

pápež František a Viktor Orbán
pápež František a Viktor Orbán Foto: TASR/AP

12:30 Pápež František v nedeľu v Budapešti upozornil na "hrozbu antisemitizmu" v Európe a mimo nej. "Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde," povedal František v príhovore na stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska. Maďarská vláda je známa útokmi proti Georgeovi Sorosovi, boháčovi so židovským pôvodom.

Hrozbu antisemitizmu označil pápež František za "rozbušku", ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

Pápež do Budapešti pricestoval v nedeľu ráno. V priestoroch Múzea výtvarného umenia (Szépművészeti Múzeum) absolvoval stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. "Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska," napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

12:00 Pápeža po príchode na Slovensko ubytujú v peknom prostredí pri Horskom parku v bratislavskom Starom Meste. Nežiadal žiadny luxus.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.