Minister školstva Gröhling: Školy sa plošne zatvárať určite nebudú. Musia ostať otvorené
TASR
TASR

Minister školstva Gröhling: Školy sa plošne zatvárať určite nebudú. Musia ostať otvorené

Minister sa v relácii vyjadril aj k očkovaniu žiakov na školách.

Ilustratívna fotografia — Foto: TASR

Bratislava – Školy ostanú otvorené a musia ostať otvorené. V diskusnej relácii TA3 V politike to zdôraznil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS), ktorý opätovne vylúčil ďalšie plošné zatváranie škôl v pandemickom období.

"Aj pri zhoršenej epidemiologickej situácii máme prostredníctvom upraveného COVID automatu nastavené pravidlá tak, aby sme nemuseli zatvárať školy," povedal minister. Deklaroval, že aj keby za ním prišiel hlavný hygienik s požiadavkou na plošné zatvorenie škôl, nevyhovie mu. "Aby sme si to povedali jasne, nikdy nepodpíšem plošné zatváranie škôl," dodal.

Iná situácia

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pediatriu Elena Prokopová pripomenula, že v súčasnosti sú školy i spoločnosť v boji s novým koronavírusom v úplne inej situácii ako minulý rok. "Dnes máme zaočkovaných ľudí, takisto ľudí, ktorí prekonali ochorenie a majú vytvorené protilátky, vieme tiež, ako sa vírus správa, ako sa šíri," objasnila.

Zdôraznila, že všetky pravidlá pre otvorenie základných škôl boli nastavené tak, aby deti mohli byť v čo najväčšom bezpečí. "Preto sme pridali aj tie antigénové a kloktacie testy na samotestovanie, aby sa zachytili prípadné pozitívne prípady," zdôraznila Prekopová. Či a ako sa môže situácia zhoršiť bude podľa nej záležať na zodpovednosti celej spoločnosti, teda i rodičov detí.

Očkovanie žiakov

Minister pripomenul, že o antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma bol zo strany rodičov veľký záujem, informoval, že k piatku (3. 9.) boli distribuované všetky vyčlenené antigénové testy cez okresné úrady s výnimkou Prešovského kraja. "V horizonte najbližších dní to zvládneme," uistil Gröhling zdôvodňujúc zdržanie skladovými kapacitami i logistikou.

Diskutujúci sa vyjadrili aj k prípadnému očkovaniu detí v školách. Podľa Prekopovej je v prípade záujmu takýto projekt možný, podmienkou je však okrem prítomnosti pediatra a zákonného zástupcu aj dostatočný záujem o očkovanie. "Ak by sa to týkalo piatich detí, tak to nie je, logisticky, efektívne," upozornili odborníčka. Minister naznačil, že podľa jeho informácií má s takýmto pilotným projektom prísť v polovici septembra Banskobystrický samosprávny kraj.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…