Skupina pediatrov lieči rázštepy pier zadarmo. Deťom z chudobných krajín dávajú šancu na nový úsmev
Simona Gálová
Simona Gálová

Skupina pediatrov lieči rázštepy pier zadarmo. Deťom z chudobných krajín dávajú šancu na nový úsmev

Kvôli rázštepu pier alebo podnebia deti nevedia správne prijímať potravu, hovoriť a dýchať.

Lekári z celého sveta sa stretávajú v chudobných krajinách tretieho sveta, kde menia život deťom narodeným s rázštepom pier. — Foto: Operation Smile

Pediatri z neziskovej organizácie Operácia Úsmev zmenili život tisíckam detí, ktoré boli kvôli rázštepu pery či podnebia terčom šikany. Jednou 45-minútovou operáciou môžu zmeniť život dieťaťa na nepoznanie – bez rázštepu môžu lepšie dýchať, jesť, hovoriť a žiť sebavedomejší život. Zatiaľ čo na Slovensku lekári operujú deti s rázštepom už v prvom týždni po ich narodení, v krajinách tretieho sveta takéto šťastie nemajú. Kvôli nedostatočnej infraštruktúre a zdravotnej starostlivosti žijú deti narodené s rázštepom aj celý život.

Bolestivá stigma

Podobne na tom bola aj 18-ročná Tiyamjane z Malawi. S rázštepom hornej pery žila až kým do jej dediny neprišli na misiu pediatri, ktorí sa rozhodli zoperovať ju úplne zadarmo. Celé tie roky znášala nespravodlivé zaobchádzanie, podpichovanie a osočovanie. „Hnevalo ju, že ju šikanovali na základe jej vzhľadu. Ako 11-ročná dokonca opustila školu a odišla pracovať na farmu, pretože nezniesla kruté komentáre svojich spolužiakov,“ prezradili lekári z Operation Smile, podľa ktorých sa na svete každé tri minúty narodení dieťa s rázštepom.

Aj napriek tomu, že bola Tiyamjane v deň operácie veľmi nervózna, vedela, že z operačnej sály vyjde ako nový človek. „Ten novoobjavený pocit šťastia sa ešte prehĺbil, keď sa vrátila domov a prijala ju komunita, ktorá s ňou kedy zaobchádzala veľmi zle,“ pokračovali lekári.

Nová dôvera vo svoje sny

Množstvo rodičov z krajín tretieho sveta si myslí, že dieťa narodené s rázštepom pery je prekliate. To si mysleli aj Monbula a Nioti, ktorým sa narodil vysnívaný prvý syn Bipul. Keď však zistili, že sa narodil s rázštepom, ich okolie ho považovalo za „znečisteného“. Časom sa dozvedeli, že rázštepu sa môže chlapec zbaviť jednoduchou operáciu. Tá bola však pre rodinu drahá a museli by za ňou cestovať niekoľko dní.

Keď Bipul vyrástol a začal chodiť do školy, často prichádzal domov s plačom, pretože mu jeho rovesníci dávali kruto najavo to, že je iný. Keď mal deväť rokov dočkal sa bezplatnej operácie. V nemocnici sa stretol s ďalšími deťmi, ktoré sa narodili s rázštepom a až vtedy rodina pochopila, že ich syn nie je prekliaty. „Bipul si vďaka operácii nájde priateľov bez strachu zo šikanovania a tiež získa dôveru vo svoje sny, o ktorých si myslel, že sa nikdy nesplnia,“ povedali na záver jeho ošetrujúci lekári.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…