Skupina pediatrov lieči rázštepy pier zadarmo. Deťom z chudobných krajín dávajú šancu na nový úsmev
Simona Gálová
Simona Gálová

Skupina pediatrov lieči rázštepy pier zadarmo. Deťom z chudobných krajín dávajú šancu na nový úsmev

Kvôli rázštepu pier alebo podnebia deti nevedia správne prijímať potravu, hovoriť a dýchať.

Lekári z celého sveta sa stretávajú v chudobných krajinách tretieho sveta, kde menia život deťom narodeným s rázštepom pier. — Foto: Operation Smile

Pediatri z neziskovej organizácie Operácia Úsmev zmenili život tisíckam detí, ktoré boli kvôli rázštepu pery či podnebia terčom šikany. Jednou 45-minútovou operáciou môžu zmeniť život dieťaťa na nepoznanie – bez rázštepu môžu lepšie dýchať, jesť, hovoriť a žiť sebavedomejší život. Zatiaľ čo na Slovensku lekári operujú deti s rázštepom už v prvom týždni po ich narodení, v krajinách tretieho sveta takéto šťastie nemajú. Kvôli nedostatočnej infraštruktúre a zdravotnej starostlivosti žijú deti narodené s rázštepom aj celý život.

Bolestivá stigma

Podobne na tom bola aj 18-ročná Tiyamjane z Malawi. S rázštepom hornej pery žila až kým do jej dediny neprišli na misiu pediatri, ktorí sa rozhodli zoperovať ju úplne zadarmo. Celé tie roky znášala nespravodlivé zaobchádzanie, podpichovanie a osočovanie. „Hnevalo ju, že ju šikanovali na základe jej vzhľadu. Ako 11-ročná dokonca opustila školu a odišla pracovať na farmu, pretože nezniesla kruté komentáre svojich spolužiakov,“ prezradili lekári z Operation Smile, podľa ktorých sa na svete každé tri minúty narodení dieťa s rázštepom.

Aj napriek tomu, že bola Tiyamjane v deň operácie veľmi nervózna, vedela, že z operačnej sály vyjde ako nový človek. „Ten novoobjavený pocit šťastia sa ešte prehĺbil, keď sa vrátila domov a prijala ju komunita, ktorá s ňou kedy zaobchádzala veľmi zle,“ pokračovali lekári.

Nová dôvera vo svoje sny

Množstvo rodičov z krajín tretieho sveta si myslí, že dieťa narodené s rázštepom pery je prekliate. To si mysleli aj Monbula a Nioti, ktorým sa narodil vysnívaný prvý syn Bipul. Keď však zistili, že sa narodil s rázštepom, ich okolie ho považovalo za „znečisteného“. Časom sa dozvedeli, že rázštepu sa môže chlapec zbaviť jednoduchou operáciu. Tá bola však pre rodinu drahá a museli by za ňou cestovať niekoľko dní.

Keď Bipul vyrástol a začal chodiť do školy, často prichádzal domov s plačom, pretože mu jeho rovesníci dávali kruto najavo to, že je iný. Keď mal deväť rokov dočkal sa bezplatnej operácie. V nemocnici sa stretol s ďalšími deťmi, ktoré sa narodili s rázštepom a až vtedy rodina pochopila, že ich syn nie je prekliaty. „Bipul si vďaka operácii nájde priateľov bez strachu zo šikanovania a tiež získa dôveru vo svoje sny, o ktorých si myslel, že sa nikdy nesplnia,“ povedali na záver jeho ošetrujúci lekári.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…