Dobré noviny
O jeho adopciu sa snažili celých päť rokov. Afganský chlapec má u nich prvýkrát vlastnú izbu a posteľ
Simona Gálová
Simona Gálová

O jeho adopciu sa snažili celých päť rokov. Afganský chlapec má u nich prvýkrát vlastnú izbu a posteľ

Afganský chlapec je konečne s rodinou, ktorá sa o jeho adoptovanie snažila päť rokov.
Afganský chlapec je konečne s rodinou, ktorá sa o jeho adoptovanie snažila päť rokov. — Foto: Archív BM

Americký manželský pár sa rozhodol Normana adoptovať, keď mu v roku 2016 umrela mama na rakovinu.

Florida/Kábul – Desaťročný Norman priletel začiatkom septembra z Kábulu na Floridu do bezpečia k svojim adoptívnym rodičom, ktorí sa o jeho adopciu snažili celých päť rokov. Bahaudin Mujtaba a jeho manželka Lisa sú podľa Daily Mail Normanovými vzdialenými príbuznými. Keď mu pred piatimi rokmi umrela matka na rakovinu, manželia neváhali a rozhodli sa chlapca adoptovať. Sami totiž biologické deti nemohli mať.

Nekonečný byrokratický boj

Hneď v roku 2016 nasadli na lietadlo do Afganistanu, kde sa s Normanom prvýkrát stretli a kde mu sľúbili, že raz bude žiť s nimi. „Bol veľmi energický a veľmi zhovorčivý a práve vtedy som sa do jeho osobnosti zamiloval,“ prezradil pre NBC Bahaudini, ktorý pred 40 rokmi emigroval z Afganistanu do USA. Proces adopcie Normana nebol vôbec jednoduchý.

Podľa agentúry AP Afganistan uprednostňuje, aby si deti adoptovali manželia, ktorí sú pôvodom sami z Afganistanu. Aj z toho dôvodu si rodiny v USA adoptovali medzi rokmi 1999 a 2019 iba 41 afganských detí. To, že celý proces adoptovania trval päť rokov prispela aj korupcia miestnych úradov a príchod Talibanu. Bahaudin uviedol, že celý proces bol už na 90 % hotový, no prevzatie krajiny Talibanom výrazne sťažilo dokončenie adopcie. V čase obsadenia hlavného mesta už nešlo len o proces adopcie, ale o Normanovu bezpečnosť.

Nroman pri úteku pred Talibanom. — Foto: Archív BM
Norman so svojou adoptívnou mamou v USA. — Foto: Archív BM
Prvé stretnutie s Normanom v roku 2016. — Foto: Archív BM

Svedkom Talibanského vyčíňania

Normanovi pomohol v Kábule Američan, ktorého nikdy predtým nestretol. Vďaka nemu sa dostal na letisko, kde mu však príslušníci Talibanu zakázali vstúpiť do lietadla. Podarilo sa mu to až na druhý pokus, keď sa stal svedkom krviprelievania. „Spomínal, že Taliban pálil do vzduchu, aby rozptýlil dav a bol od toho len niekoľko metrov. Všetci sa naňho tlačili, panikárili a nedávali pozor, či stúpajú po zemi alebo po bezbranných ľuďoch. Stačilo len málo a ten dav ho mohol ušliapať,“ dodal adoptívny otec Bahaudin.

Nakoniec sa mu podarilo nastúpiť do vojenského lietadla, v ktorom sa tlačili stovky utečencov. „Nemali klimatizáciu a pre stovky ľudí tam bola jedna toaleta, takže ľudia museli čakať hodinu, aby sa vôbec dostali na záchod,“  referuje ďalej spomienky Normana. Celková cesta do USA trvala 12 dní – letel z Kábulu do Kataru, potom do Nemecka a nakoniec do Spojených štátov. Niekoľko dní nemala rodina z Floridy o chlapcovi žiadne správy a obávali sa najhoršieho. „Pozeral som správy, dúfajúc, že ho v nejakom zábere uvidím. Bolo to veľmi náročné,“ priznal Bahaudin.

Bazén a vlastná posteľ

Nekonečná dvanásťdňová cesta mala šťastný koniec. Norman sa stretol so svojou novou rodinou aj domovom, kde má prvýkrát svoju vlastnú izbu a posteľ. Za niekoľko dní si obľúbil plávanie v bazéne, v ktorom nikdy predtým nebol a sám nemôže veriť tomu, že je v bezpečí. Stále si však robí starosti o priateľov, ktorí v Afganistane ostali. „Sme radi, že je Norman konečne s nami. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí mu pomohli na tejto neuveriteľne nebezpečnej ceste,“ uzavrel Bahudin.

Už ste čítali?