Dobré noviny
Azim Farhadi ušiel z Afganistanu a vyštudoval na Slovensku: Talibanu sa nedá veriť, nejde im o náboženstvo
Marián Balázs
Marián Balázs

Azim Farhadi ušiel z Afganistanu a vyštudoval na Slovensku: Talibanu sa nedá veriť, nejde im o náboženstvo

Pred štvrťstoročím za dramatických okolností ušiel z Afganistanu na Slovensko a dokázal tu vyštudovať tak náročný odbor, akým je žurnalistika.

Pred 25 rokmi ušiel z Afganistanu. V tom čase tam vládol Taliban. Na Slovensku vyštudoval žurnalistiku a svojej rodnej krajine potom pomáhal rôznymi projektami rozvojovej pomoci. Ako vníma situáciu v Afganistane dnes? Ako prežíva situáciu svojich blízkych, kamarátov a priateľov? Hosťom Mariána Balázsa v relácii KRIŽOVATKY bol afganský publicista Azim Farhadi.

V rozhovore s Azimom Fahradim sa dozviete:

- aká bola situácia v Afganistane pred 25 rokmi
- prečo sa rozhodol odísť a ako sa mu to podarilo
- prečo si vybral práve Slovensko
- čo vyštudoval a čomu sa venoval po škole
- čo si myslí o situácii v Afganistane dnes

V pivnici s kartami a bez hudby

Obdobie pred koncom minulého storočia bolo v Afganistane mimoriadne kruté. Čo bol ten rozhodujúci moment, keď si povedal, že musí odísť? Azim Farhadi pôvodne neuvažoval, že opustí svoju krajinu. Hovorí však, že problémy sa stupňovali. Stalo sa, že policajti prišli do jeho školy a jednoducho odviedli žiakov na vojnu. Bojoval dva roky.

Rozhodujúci moment bolo prvé obsadenie Kábulu Talibanom v roku 1996. Keď videl, že s talibmi sa žiť nedá, rozhodol sa odísť do zahraničia študovať. Ani vtedy ešte nevedel, že to bude nastálo. Nebol sám, z krajiny utekalo množstvo mladých ľudí. "Kábul bol po príchode Talibanu ako mesto duchov," spomína Farhadi. Žiť sa tam už nedalo, všade lietali rakety, boje prebiehali často aj pod činžiakom, kde žila jeho rodina. Mladý Azim mohol chodiť akurát tak do pivnice svojho činžiaku, kde hrali karty. Potom, ako prišli islamisti, si nemohli púšťať ani hudbu. Tú Taliban zakazuje. 

Islamisti zastavovali a kontrolovali vozidlá

Ako sa odohral samotný útek z krajiny? Ako sa to podarilo? "Na rozdiel od dneška, keď medzinárodné spoločenstvo Afganistan pozorne sleduje, bolo ťažie len tak odísť. Rátal som s tým, že to nebude ľahké," hovorí. Nakoniec sa mu podarilo prejsť na sever a dostať sa do Tadžikistanu. Nebolo to bezproblémové. Na sever od Kábulu napríklad talibovia zastavovali autá a všetko kontrolovali. Tých, ktorí sa im nepozdávali, posielali za mreže. Zastavili aj autobus, v ktorom bol Farhadi so susedom. Museli vystúpiť z autobusu a peši sa vrátiť naspäť do Kábulu. Opäť sa vydali cestu o tri dni neskôr. Cesta bol mnohonásobne pomalšia ako v mierovej situácii.

Prečo si Farhadi vybral práve Slovensko? V Trnave žil jeho brat, ktorý sa neskôr presťahoval do Česka. Fahradi tu už mal nejaké kontakty a o našej krajine mal základné informácie. Obdivuhodné je, že mladý Afganec dokázal vyštudovať žurnalistiku, kde treba perfektne ovládať gramatiku aj štylistiku. Fahradi priznáva, že spočiatku chce štúdium niekoľkokrát zanechať, ale zaťal sa a zvládol to. Časť jeho spolužiakov z cudziny školu doštudovať nedokázala.

Obnovoval televíziu, školil novinárov

Po štúdiu začal Fahradi spolupracovať na projektoch rozvojovej pomoci a na krátky čas sa vrátil aj späť do Afganistanu. Cieľom bolo napríklad obnoviť televíziu v meste Kunduz v Afganistane. Pomáhal tiež školiť novinárov na Slovensku. 

Čo hovorí na súčasnú situáciu, je dnes Taliban lepší? "Nedá sa im veriť," zdôrazňuje Fahradi s tým, že neexistuje jeden Taliban, ale je niekoľko frakcií. O náboženstvo vraj nejde, pre lokálnych vodcov sú dôležité peniaze a moc. Ak ich nezískajú, opäť potečie krv.

Už ste čítali?