Dobré noviny
Dve noci v obkľúčení Talibanu. Prezradili detaily akcie, počas ktorej sme z Afganistanu zachránili ženy a deti
Marián Tabakovič, TASR
Marián Tabakovič, TASR

Dve noci v obkľúčení Talibanu. Prezradili detaily akcie, počas ktorej sme z Afganistanu zachránili ženy a deti

Kábulské letisko je jedným z najnebezpečnejších miest na svete
Kábulské letisko je jedným z najnebezpečnejších miest na svete — Foto: TASR/AP

Bolo to dramatické, slovenskí vojaci museli vyjednávať priamo s Talibanom. Na mimoriadne nebezpečnom kábulskom letisku, kde v poslednej dobe zahynuli desiatky ľudí, strávili 70 hodín.

Situácia sa každým dňom zhoršovala, slovenskí vojaci napriek tomu preukázali poriadnu odvahu. V obkľúčení militantov z Talibanu strávili dve náročné noci a boli medzi poslednými, ak nie úplne poslednými, ktorí okrem Američanov realizovali evakuačné lety. Slovensko má za sebou ešte úspešnejšiu záchrannú misiu, aká bola tá prvá.

Všetkých zachránených preverili 

Všetkých 28 ľudí, ktorých v pondelok evakuovali slovenskí vojaci z Afganistanu, prešlo bezpečnostnými previerkami a bola preverená aj ich identita. Momentálne sa nachádzajú v karanténnom stredisku v Humennom. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Premiér Eduard Heger označil evakuáciu ľudí za najúspešnejšiu misiu.  

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ivan.korcok/posts/5057895217561042

Z Afganistanu evakuovali Ozbrojené sily SR konkrétne šesť ľudí s povolením na pobyt, 11 žien a 11 detí s väzbami na Slovensko a povolením na pobyt, priblížil Korčok.    

V priamom kontakte s Talibanom

Vojaci strávili na letisku v Afganistane 70 hodín a boli v priamom kontakte s vojenskými jednotkami Talibanu. "Muselo tam prísť k procesu, aby sme ľudí odtiaľ mohli dostať. Trvalo to dlhšie, lebo sme ich chceli vziať čo najviac," podotkol minister obrany Jaroslav Naď. Minulý týždeň sa na evakuáciu ľudí podarilo vybaviť lietadlo z Nórska. Tomu sa však nepodarilo ľudí evakuovať, keďže ich do lietadla nepustil. Naď o celej situácii informoval prezidentku SR, premiéra aj ministra zahraničia.

Následne do Kábulu vyslali slovenské lietadlo so špeciálmi. "Procesy boli paralelné, boli sme priebežne informovaní. Na základe konzultácie som urobil rozhodnutie. Môžem povedať, že bolo veľmi náročné, ale, chvalabohu, dobré," podotkol Naď. Dodal, že 14 ľudí prišlo na Slovensko za pomoci USA, ďalších 14 evakuovali slovenskí vojaci.

Reakcia Kollára a Pellegriniho

Slovensko by malo podľa expremiéra Petra Pellegriniho prejaviť solidaritu s utečencami z Afganistanu. Tvrdí, že Slovenská republika musí prijať tých, ktorí s ňou počas misií spolupracovali. Hlas-SD odmieta povinné kvóty a prerozdelenie všetkých migrantov. "Slovensko musí prijať pod svoje krídla všetkých Afgancov alebo cudzích príslušníkov z Afganistanu, ktorí počas dlhých našich misií spolupracovali so SR. To znamená takých ľudí, ktorí majú väzby na Slovensko, ktorí možno majú aj časť rodiny tu a druhá časť bola tam. Boli to naši prekladatelia, naši informátori. Tu ani nemá platiť žiadna kvóta," povedal s tým, že je našou povinnosťou sa o nich postarať.

Predseda parlamentu Boris Kollár nevidí problém v tom, že na Slovensko prišlo 28 osôb s priamymi väzbami na Slovensko. Ozrejmil, že títo ľudia na našom území môžu legálne byť, pretože mali vzťah so Slovenskom. "To, že teraz prišli nejakí ľudia, ktorí majú priame väzby na Slovensku, s nami nemá nič spoločné," povedal Kollár s tým, že tieto osoby by sa sem dopravili tak či tak. "Majú právo tu byť, sú to ľudia, ktorí tu majú manželov, manželky," doplnil počas tlačovej konferencie v parlamente.

Už ste čítali?