V boji proti Talibanu prišiel o ruku. V posledných rokoch toho ale zažil viac, než väčšina zdravých ľudí
Simona Gálová
Simona Gálová

V boji proti Talibanu prišiel o ruku. V posledných rokoch toho ale zažil viac, než väčšina zdravých ľudí

Po jedenástich operáciách lekári nevedeli, či bude chodiť. Zlatý paracyklista dokázal toho za dvanásť rokov oveľa viac.

Na stupni víťazov vzdal bývalý vojak hold všetkým padlým kolegom v Afganistane. — Foto: TASR - AP/Thomas Lovelock; Archív JG

Tokio – Vojnový veterán Jaco van Gass získal v posledný augustový štvrtok paralympijské zlato s rekordným výkonom v individuálnom stíhaní C3 na 3-tisíc metrov. Aj napriek tomu, že sa cyklista z cenného kovu raduje, paralympiáda nebola na jeho zozname snov dlhé roky. 

Ako tínedžer mal iba jeden cieľ – stať sa vojakom, prezradil pre Independent. Ako 20-ročný opustil rodnú Afriku, aby sa pripojil k britským ozbrojeným silám. Keď bol na svojej druhej misii v Afganistane, k odchodu domov mu chýbali už iba dva týždne. Na jeho čatu však zaútočili bojovníci Talibanu, ktorí po intenzívnom 45-minútovom boji hodili na britských vojakov raketový granát, ktorý zasiahol vtedy 23-ročného Jaca van Gassa.

Zranenia, ktoré utrpel, zahŕňali stratu ľavej ruky v lakti, deštrukciu ľavého pľúcneho laloku, prepichnutie vnútorných orgánov, zlomeninu holennej kosti a kolena. Po jedenástich operáciách bolo jasné, že s kariérou vojaka je koniec. „Trvalo nejaký čas kým som sám seba presvedčil, že všetko bude v poriadku. Boli chvíle, kedy som nerozumel, prečo som ostal nažive a chcel som, aby som bol mŕtvy,“ prezradil pre BBC.

Napriek tomu, že Jaco prežil telesnú a duševnú traumu, stal sa prvotriednym zjazdovým lyžiarom a viacnásobným maratónskym bežcom. Absolvoval newyorský maratón a polmaratón v Keni, ktorý je považovaný za jeden z najťažších na svete. Okrem toho vystúpil na najvyšší vrch Severnej Ameriky a v roku 2011 zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta s výškou 8 164 metrov.

V decembri v roku 2013 bol súčasťou skupiny zdravotne postihnutých vojakov, ktorí spolu s princom Harrym absolvovali 335 kilometrov dlhý pochod na severný pól. Vďaka tomu vyzbierali 1,5 milióna libier, ktoré použili na rehabilitáciou zranených vojakov. „Neviem, kde som zobral silu pokračovať v živote ďalej. Dvakrát som v nemocnici pre operáciách takmer zomrel a nevedel som, či budem niekedy chodiť, nieto ešte behať,“ prezradil pre BBC.

Ako fanúšik sa v roku 2012 prišiel pozrieť na paralympijské preteky v cyklistike. „Žasol som nad tým, čo som videl. Vtedy sa začala moja vlastná cesta k paralympijským hrám,“ spomínal. Dvanásť rokov po tom, ako mu vojna zmenila život, sa môže konečne nazvať paralympionikom. Pri preberaní paralympijskej medaily si spomenul aj na ostatných vojakov, ktorí v Afganistane práve prežívajú neisté časy. „Moje myšlienky smerujú k tým, ktorí zaplatili tú najvyššiu obeť,“ dodal na záver.

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…