Dobré noviny
Veľké zmeny pre školákov v Číne. Nebudú musieť písať písomky, ale zakázali im aj hranie počítačových hier
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Veľké zmeny pre školákov v Číne. Nebudú musieť písať písomky, ale zakázali im aj hranie počítačových hier

Ilustratívna fotografia
Ilustratívna fotografia — Foto: TASR - AO/Vincent Yu; Pexels

V krajine draka sa rozhodli pre rozsiahle zmeny systému vzdelávania. Niektoré sa deťom budú pozdávať, iné ani tak nie.

V rámci rozsiahlych reforiem vzdelávania zameraných na zmiernenie tlaku na žiakov a rodičov, vyhlásili v Číne zákaz písomných testov pre šesť- a sedemročné deti. Čínsky systém orientovaný na skúšky predtým podľa AFP vyžadoval, aby študenti absolvovali testy od prvého ročníka až do veku 18 rokov, kedy musia prejsť obávanou prijímacou skúškou na univerzity. Výsledkom tohto testu, ktorý je známy ako „Gaokao“, je skóre, ktoré určí trajektóriu života dieťaťa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Faces of the World (@facesoftheworldphotos)

Tlak na výkon

Ministerstvo školstva uviedlo, že reformou chcú znížiť tlak na žiakov, ktorým stres poškodzuje ich duševné aj fyzické zdravie. „Prvé a druhé triedy základných škôl nebudú musieť absolvovať písomné skúšky. V ostatných ročníkoch môže škola organizovať záverečný test každého pol roka,“ uviedlo ministerstvo školstva. Toto oznámenie je súčasťou širších reforiem v čínskom vzdelávacom sektore. 

Nové usmernenia tiež obmedzili zahraničné investície v školstve a narušili sektor súkromného doučovania, ktorého hodnota bola pred reformou približne 120 miliárd dolárov. Problémom je podľa vládnych predstaviteľov nerovnosť vo vzdelávaní - zámožnejší rodičia sú ochotní minúť množstvo peňazí, aby svoje deti dostali na špičkové školy. Nová reforma taktiež zakazuje školám vytvárať triedy pre nadaných žiakov. Odborníci varujú, že novou reformou chce mať vládnuca komunistická strana plnú kontrolu nad vzdelávaním študentov.

Mnohí čínski rodičia pre AFP vyjadrili s reformou nespokojnosť, pretože vzdelávanie je podľa nich jedinou cestou k sociálnej mobilite a lepšej budúcnosti. Testovanie od prvého ročníka, ktoré vrcholí testom Gaokao je podľa nich jedným z mála spôsobov, ako sa chudobní študenti z vidieka môžu dostať k lepším vzdelávacím príležitostiam na špičkových univerzitách. Rodičia sa obávajú, že ak sa ich deti nebudú už od útleho detstva pripravovať na dôležité testovanie Gaokao, dostanú sa na horšie školy, čo ovplyvní celý ich život. 

Prísne obmedzenie hrania online hier

Čínska Generálna správa pre tlač a publikácie v rámci veľkých zmien oznámila aj to, že od prvého septembra budú môcť maloletí hrať online hry len tri hodiny týždenne. Ide o doposiaľ najprísnejšie obmedzenie herného priemyslu v krajine a ďalší z krokov čínskych regulačných orgánov voči technologickému sektoru.

Od prvého septembra sa budú môcť deti v Číne hrať hry cez internet len od 20.00 h do 21.00 h v piatok, počas víkendov a sviatkov. Čínske regulačné orgány zároveň uviedli, že posilnia dohľad a zvýšia frekvenciu kontrol herných firiem, aby zaistili dôsledné dodržiavanie najnovšieho nariadenia. Toto obmedzenie herného priemyslu v krajine je podľa agentúry AP dôsledkom obáv Pekingu z toho, že technologické firmy môžu mať veľký vplyv na spoločnosť. Už od roku 2019 v krajine platil limit, ktorý umožňoval maloletým hrať hry len hodinu a pol denne. Počas štátnych sviatkov to boli tri hodiny.

Už ste čítali?