Vedela, že má nadané dieťa, no školné si nemohla dovoliť: Prečo sú chudobní ľudia vylúčení z najlepších škôl?
Simona Gálová
Simona Gálová

Vedela, že má nadané dieťa, no školné si nemohla dovoliť: Prečo sú chudobní ľudia vylúčení z najlepších škôl?

Mama nadanej tanečníčky vysvetľuje, prečo si rodičia samoživitelia len ťažko dovolia platiť školné, aj napriek tomu, že majú nadané deti.

Nadaná Constance sa dostala na najprestížnejšiu tanečnú školu aj napriek autizmu. — Foto: Archív LB

Leeds – Mladá baletka s autizmom bude môcť zaujať miesto na jednej z najprestížnejších tanečných škôl na svete po tom, čo sa jej na školné vyzbierali cudzí ľudia. „Prečo sú chudobní ľudia ako my vylúčení z najlepších umelecký škôl?“ opýtala sa vo svojej internetovej výzve 13-ročná Constance Bailey tajomníka školstva Gavina Williamsona.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10159364157874110&set=pb.809454109.-2207520000..&type=3

Len samotný konkurz jej rodinu podľa Guardian stál viac ako dvesto libier, ktoré získala iba vďaka daru jej tety. „Všetci, ktorí prišli na konkurz vystúpili zo skutočne luxusných áut a na sebe mali to najlepšie oblečenie,“ prezradila Constance Bailey, ktorá mala na sebe oblečenú teplákovú súpravu z druhej ruky, pod ktorou skrývala svoju starú baletnú uniformu. „Bolo to stresujúce a ponižujúce. Mala som pocit, že som svoju dcéru sklamala,“ prezradila mama Laura, ktorá vychováva svoju dcéru úplne sama. Ako zdravotná sestra zarába ročne zhruba 20-tisíc libier ročne, no poplatky za štúdium na baletnej škole presahujú 30-tisíc libier na rok.

Žiadna nádej na úspech

Dvojčlenná rodina žije v sociálnych bytoch v najchudobnejšom sídlisku v Leedse, ktoré je známe svojou vysokou mierou kriminalitynezamestnanosťou. Talentovanú tanečnicu, ktorej už v škôlke diagnostikovali autizmus, do prestížnej školy vďaka skvelému vystúpeniu prijali. Laura Bailey však svojej dcére musela vysvetliť, že poplatky za školu si nemôžu dovoliť. Mama nadanej baleríny sa obávala, že kvôli zlej finančnej situácii bude musieť jej dcéra ostať na škole, ktorá ma 1 600 žiakov, kde sa kvôli autizmu necíti komfortne a bezpečne. Podľa jej slov je pre deti s autizmom náročné cítiť, že majú v škole nádej na úspech, keď je systém nastavený pre zdravé deti.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157949949019110&set=pb.809454109.-2207520000..&type=3

 „Viem, že svety našej rodiny a rodín, ktoré prišli na konkurz sú na míle vzdialené, ale keď vidíte tanec mojej dcéry, na ničom z toho zrazu nezáleží,“ povedala Laura, ktorá sa rozhodla vytvoriť pre dcérin veľký sen verejnú zbierku. Za týždeň do zbierky prispelo viac ako 3-tisíc darcov, ktorí dohromady rodine poslali viac ako 100-tisíc libier. „Sme skutočne zaskočené toľkou láskou a podporou, ktorú ste nám prejavili. Constance potvrdila prijatie do školy a už o týždeň začína,“ napísala s nadšením Laura, ktorá peniaze použije na trojročné školné a zvyšné peniaze použije na založenie fondu na pomoc ďalším znevýhodneným deťom, ktoré sa chcú venovať umeniu.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…