Dobré noviny
V chránenej dielni na Orave idú šiť teplé bundy. Chcú pomôcť bezdomovcom pred blížiacou sa zimou
Simona Gálová
Simona Gálová

V chránenej dielni na Orave idú šiť teplé bundy. Chcú pomôcť bezdomovcom pred blížiacou sa zimou

Ľuďom bez domova chcú ušiť špeciálne bundy, vďaka ktorými bude zimné obdobie znesiteľnejšie.
Ľuďom bez domova chcú ušiť špeciálne bundy, vďaka ktorými bude zimné obdobie znesiteľnejšie. — Foto: Projekt Nedotknuteľní; TASR - Jaroslav Novák

Špeciálne zimné bundy majú ľudí bez domova ochrániť pred mrazom, vetrom aj dažďom.

Bratislava – Aj napriek tomu, že nás za oknom ešte stále hreje teplé slnko, o pár týždňov bude všetko inak. Blížiaca sa zima ohrozuje najmä ľudí bez domova, ktorí sa nemajú kde ukryť a nemajú dostatočne teplé oblečenie, ktoré by ich zahrialo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nedotknuteľní (@nedotknutelni_sk)

Špeciálne bundy do správnych rúk

Situáciu by chcel zmeniť Oravčan Patrik Pavlík, ktorý vytvoril finančnú zbierku, ktorá pomôže pokryť náklady na výrobu teplých búnd pre ľudí bez domova. „Výroba bude prebiehať v chránenej dielni na Orave. Krajčírka, ktorá zodpovedá za výrobu má takmer štyri dekády skúseností v odevnom priemysle, čo zaručuje kvalitu jej práce. Spoločne s ňou sme navrhli špeciálne bundy, ktoré dokážu ochrániť pred nepriaznivým počasím. Či už sa jedná o dážď, sneh, alebo vietor, v týchto bundách pocítia teplo všetci, ktorí to potrebujú,“ prezradil Pavlík. Bundy budú vodeodolné, s hrubými vypchávkami, s rukávmi s patentom a s golierom zapínajúcim sa až za záhlavím.

Špeciálne bundy rozdajú v spolupráci s organizáciou DePaul, ktorej klientom je aj 62-ročný Peter Kuruc, ktorý sa na ulici ocitol minulý rok. „V minulosti som pracoval na stave mosta Lafranconi a vo viacerých stavebných firmách až do minulého roka,“ prezradil vo videu. Kvôli vyššiemu veku ho nik nechcel zamestnať, aj napriek tomu, že chce pracovať pokiaľ bude vládať. Práve Peter sa stal prvým majiteľom špeciálnej zimnej bundy. „Sú veľmi dobré, len ich treba dať do správnych rúk,“ odporučil autorovi projektu.

O to sa má postarať nezisková organizácia Depaul, ktorá ročne pomáha tisícom ľudí bez domova. „Z posledného sčítania z roku 2016 vieme, že len v Bratislave máme viac ako 2-tisíc ľudí bez domova, a to vrátane detí,“ priznala Mária Tothová z DePaul. V útulkoch a nocľahárňach sa denne starajú o tri stovky ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Tento počet cez zimné mesiaca narastá. Ich jediným snom je vtedy prežiť zimu. Teplá bunda bohužiaľ nie je samozrejmosťou a častokrát predstavuje otázku prežitia,“ dodala.

Už ste čítali?