Profesionálna gazdinka: Zmeňte upratovanie na relax. Takto vyčistíte aj problematické priestory
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Profesionálna gazdinka: Zmeňte upratovanie na relax. Takto vyčistíte aj problematické priestory

Prečo dookola upratujeme a aj tak sa nám nedarí poriadne upratať? Aké „recepty starých mám" dokážu zatočiť so špinou, pachmi či vodným kameňom? Návod na dokonale upratanú domácnosť prezradila majiteľka upratovacej spoločnosti, Dana Freyová.

„Pokiaľ nemáme efektívne vyriešené úložné priestory, veci sa rozťahujú všade navôkol. Taký typ neporiadku sa ťažko upratuje," upozorňuje majiteľka upratovacej spločnosti, Dana Freyová (na foto vpravo). — Foto: Unsplash, archív D. Freyovej

BRATISLAVA, 31. augusta - Ak radi upratujete, no stále máte pocit, že nikdy nestíhate dať do poriadku celú domácnosť, tento článok píšeme pre vás. Ak vás upratovanie absolútne nebaví a najradšej by ste ignorovali všetky čistiace úkony, veríe, že tento rozhovor inšpiruje aj vás. Odborníčka na upratovanie a zakladateľka jednej z prvých profesionálnych upratovacích spoločností na Slovensku, Dana Freyová, poradí, ako si z upratovania vytvoriť činnosť, ktorá vás bude baviť a prinesie viditeľné výsledky.

V rozhovore s odborníčkou na upratovanie sa dozviete:

  • prečo dookola upratujeme a aj tak nedokážeme upratať
  • čo je najväčším nepriateľom upratanej domácnosti
  • ako si spraviť v upratovaní systém
  • aké najčastejšie chyby pri upratovaní robíme
  • aké osvedčené „recepty starých mám“ pri upratovaní skutočne fungujú

Ako vznikol váš vzťah k upratovaniu?

Upratovanie som v láske nikdy extra nemala. Vždy sme však mali plný dom zvierat, preto sa u nás  upratovalo na dennom poriadku. Počas štúdia som brigádovala v upratovacej firme v Izraeli. Tam som sa naučila jednotlivé postupy tak, že ma to začalo baviť.  

Na aký typ poriadku si potrpia izraelské gazdinky?

Izraelčania majú všetok nábytok na nožičkách. Len máloktorá domácnosť má doma koberce. Zem sa čistí ľahko, a to tak, že vylejete vedro vody so saponátom na dlážku. Špeciálnou stierkou vyhrniete vodu cez celý byt a cez schodište až na ulicu. Izraelčania sú na úroveň čistoty nároční. Všetko musí mať svoje miesto, všetko musí byť tip – top. Domy a byty nemajú také zapratané rárohmi. Nie sú fanúšikmi sošiek a vázičiek, na ktoré len zbytočne sadá prach. Dnes už aj na Slovensku máme podobne náročných klientov.

Izraelčania sú na úroveň čistoty nároční. Všetko musí mať podľa Dany Freyovej svoje miesto, byť tip – top.
Izraelčania sú na úroveň čistoty nároční. Všetko musí mať podľa Dany Freyovej svoje miesto, byť tip – top. Foto: Pexels / Cottonbro

Upratovaciu firmu ste založili pred osemnástimi rokmi, keď nechať si upratovať domácnosť ešte v móde nebolo....

Keď som sa vrátila na Slovensko, ako prvé som vyhodila upratovačku, ktorá chodila upratovať ku mame. Takmer chorobne som sa pozerala na výsledok jej práce. Vôbec som s ním nebola spokojná. Upratovanie som si vždy spríjemnila tak, že som si nahlas pustila obľúbenú hudbu. Prekážala celej rodine, preto na čas niekam odišli a nechali mi prázdny dom. Zakrátko som sa stretla s kamarátkou a spoločne sme prišli na to, že upratovacia firma je vlastne diera na trhu. Aj ona upratovala počas štúdia. A tak sme v roku 2003 založili Karpatské gazdinky.

Aké boli začiatky?

Hneď od začiatku sme prijali brigádničky. My dve sme sa venovali tomu, aby sme vytvorili správne postupy. Gazdinky sa predsa len púšťali klientovi do súkromia, museli sme byť absolútne profesionálne a vedieť si vybudovať dôveru. Pracovali sme na štruktúre firmy, aj na zaškolení gazdiniek. Na tom, ako majú upratovať, aké čistiace prostriedky a akým spôsobom používať, ako komunikovať s klientom.

Aká je situácia s upratovaním dnes?

Zatiaľ čo v začiatkoch sa ľudia bránili využívať cudzích ľudí, ktorí im upracú, dnes je všetko diametrálne odlišné. Sme zaneprázdnenejší ako kedysi. Viac si vážime voľný čas. Viac zvažujeme, či ho strávime pri upratovaní alebo to dáme spraviť niekomu inému a my si urobíme program s rodinou. Dnes už nie je hanba nechať si upratať domácnosť. Medzi klientami máme veľké domy, aj malé  bytíky. Profesionálne si nechať upratať odporúčame aspoň občas. „Veľké upratovanie“ aj dvakrát za rok človeku pomôže. Potom si už všetko ľahšie udržiava sám.

Prach, ktorý v našich domácnostiach dýchame, obsahuje rôznorodý toxický mix. Okrem nebezpečných čiastočiek sa doň dostávajú aj čiastočky z varenia či mikróby z topánok.
Prach, ktorý v našich domácnostiach dýchame, obsahuje rôznorodý toxický mix. Okrem nebezpečných čiastočiek sa doň dostávajú aj čiastočky z varenia či mikróby z topánok. Foto: Pexels /n M. Niolv, P. Tankilevitch

Tento toxický mix môže obsahovať váš domáci prach

Približne tretinu prachu v domácnosti si vytvárame my. Jeho zloženie má pritom každý doma trochu rozdielne. Vplývajú naň rôzne faktory, napríklad typ stavby, podnebie, hygienické a upratovacie návyky... Prachový mix obsahuje tiež čiastočky odumretej kože a prachové roztoče. Tiež drobné čiastočky mŕtveho hmyzu, potravín, vlákna z kobercov, oblečenia a mikročastice uvoľňujúce sa z fajčenia  či varenia. Čiastočky chemických látok, ktoré sa do ovzdušia uvoľňujú z oblečenia a z nábytku. 

Profesor Gabriel Filippelli vedie Center for Urban Health na Indiana University-Purdue University Indianapolis. Spolu s kolegami študuje, ako prach v interiéroch ovplyvňuje naše zdravie a celkovú pohodu. Aby sme podľa vedcov znížili riziko prachovej toxicity, mali by sme obmedziť dve tretiny prachových čiastočiek, ktoré si domov nosíme z externého prostredia. Vedci radia odkladať si vonkajšie oblečenie (bundy, svetre...) v predizbáchc a vyzúvať si topánky. Až 96% podrážok obsahuje podľa vedcov baktérie z fekálií. Približne 90% z nich sa prenesie na dlážky. Môže sa k nim pridať rakovinotvorný toxín z asfaltu a chemikálie z trávnikov. Základné pravidlo znie: pravidelne upratovať a vyzúvať si topánky.

Čo je najväčším problémom domácností? Prečo mnohí z nás dookola upratujú a vlastne nedokážu poriadne upratať? Sme zahádzaní haraburdami, alebo nám chýbajú správne postupy?

Problém je v úložných priestoroch. Pokiaľ nemáme efektívne vyriešené úložné priestory, veci sa rozťahujú všade navôkol. Taký typ neporiadku sa ťažko upratuje, človeku sa doň nechce. Pri zariaďovaní bytu alebo domu je preto dôležité myslieť v prvom rade na to, aké, koľko a kde budem mať úložných priestorov.  

Aj japonská expertka na upratovanie, Marie Kondo, hovorí, že nie sme zvyknutí rozlúčiť sa s nepotrebnými vecami...

Súhlasím. Máme problém vyhadzovať a zbavovať sa vecí, ktoré už neslúžia. Ja sama som rárohárka, rada odkladám. Dvakrát za rok však pocítim silnú potrebu zbaviť sa vecí. Ak pocítite podobné impulzy, chopte sa šance a pozbavujte sa všetkého, čo sa dá. A najmä, následne veci už znovu nehromaďte.  

Základom úspechu upratovania je mať systém a presný plán.
Základom úspechu upratovania je mať systém a presný plán. Foto: Pexels / G. Becker

Je dôležité mať v upratovaní systém?

Keď si žena povie, že si každý deň nájde hodinu a niečo uprace, je dosť pravdepodobné, že sa začne točiť dokola. Keď si na upratovanie vyhradíme dlhší čas a spravíme si systém, pôjde to ľahšie. Dôležité je jasne si zadefinovať, čo v daný deň idem upratať. Napríklad: „Nejdem sa venovať zvnútra šuflíkom, ale zbavím sa špiny, utriem prach, umyjem dlážku a kúpeľňu. Dôležité je plán dodržať a nezačať pomedzi to triediť knihy či niečo ostatné. Naše gazdinky dostávajú presné zoznamy úkonov. Zoznam činností, ktoré chcete spraviť, určite pomôže. Navyše, upratovanie je tak trochu aj terapeutickou činnosťou. Vidíte pri ňom výsledky. Keď si odfajknete hotovú časť na zozname, naplní vás spokojnosť. Je to skvelý pocit, keď si vyupratujete dom a on je zrazu čistý a voňavý.

Nano vysávače vás zbavia prachu aj mikróbov

Je ľahký, bezkáblový a 2 v 1. Multifunkčný tyčový vysávač Nano vysáva na nanoúrovni. Znamená to, že čistí na 99,95 % a z vysávača vychádza späť do vzduchu iba čistý vzduch. Vďaka HEPA filtrom H13 odstraňuje alergény, dráždivé látky, aj zápachy. S praktickým bezkáblovým systémom sa dostanete aj na ťažko dostupné miesta. Pedantne vysajete podlahy, dostanete sa pod nábytok, do kútov či na strope. Na jedno nabitie vysáva až 30 minút. Môžete ho použiť aj v „ručnom režime“ a dokonale povysávať kuchynskú linku, pracovnú dosku a ťažko dostupné miesta doma, v aute, v garáži... . Bezvreckový dizajn využíva jednoducho vyprázdniteľnú 0,5 l nádobu na prach, vďaka čomu už nikdy nemusíte kupovať drahé či ťažko dostupné vrecká do vysávača.

Nano vysávače (na foto multifunkčný tyčový vysávač Nano) odstraňujú prach, nečistoty a mikróby na nanoúrovni. Čistia na 99,95 %.
Nano vysávače (na foto multifunkčný tyčový vysávač Nano) odstraňujú prach, nečistoty a mikróby na nanoúrovni. Čistia na 99,95 %. Foto: Nano Rovus, Pexels / Element Digital

Aké najčastejšie chyby pri upratovaní robíme?

Napríklad neodstraňujeme pravidelne vodný kameň v kúpeľni. Po dlhšom čase môže byť náročné zbaviť sa ho z batérií a zo sprchy. Menej kvalitné materiály môže nárazové čistenie dokonca poškodiť. V neudržiavanej kúpeľni, v ktorej sa vodný kameň hromadí, zaberú už iba agresívne prostriedky. A to nie je bohviečo ani pre naše dýchanie. Pravidelná údržba ochráni zdravie, zariadenie v domácnosti, aj citlivý materiál. Ideálne je upratovať raz týždenne. Častou chybou je aj pranie mikrovláknovej handričky. Pokiaľ ju periete v čistej vode  použijete iba mydlo alebo mydlové piliny, veľmi dlho vydrží. Aviváž jej uškodí. Handry je dobre si doma farebne odlíšiť, podľa toho, ktorou čo čistíte. Inak sa môže ľahko stať, že raz handrou umyjete toaletu, inokedy kuchyňu...

Na čo ešte v domácnostiach zabúdame?

Pri umývaní okien napríklad na to, že nestačí umyť iba sklá. Parapety môžu byť zašednuté, veľa špiny je aj v rámoch. Dôležité je vyčistiť aj hrany, sieťky, žalúzie. Na sieťkach proti hmyzu sa rád usadzuje prach. Preto je dobré ich pri umývaní okien v sprche vypláchnuť. Pokiaľ máte vnútorné žalúzie, v rámci utierania prachu je dobré každý týždeň pretrieť suchou handrou aj tie.

Ocot a sóda bikarbóna pomôžu pri mnohých bežných upratovacích činnostiach vrátane odstraňovania zápachov. Foto: Unsplash / V. Flaxeco

Na čo zo starých receptov (ako ocot, sóda bikarbóna...) nedáte dopustiť?

Ocot je skvelá pomôcka. Je prírodný, lacný a je skvelým odstraňovačom vodného kameňa. Samozrejme, nefunguje na niekoľkoročné nánosy. Na pravidelnú údržbu je však výborný. Zostávajú po ňom aj lesklé sklá. Ak máte doma lesklé dlažby, ktoré dookola umývate a stále na nich proti svetlu vidíte šmuhy, kvapnite do čistej vody trošku octu a pretrite ich. Rozriedený ocot krásne odvápni aj rýchlovarnú kanvicu. Ak máte v toalete pod hladinou vody hrubú vrstvu vodného kameňa, ktorý ničím nejde dole, odporúčam vyliať do misy dva litre kokakoly a tekutinu tam nechať celú noc. Vodný kameň úplne vyžerie. Sóda bikarbóna je zase výborná na odstránenie pachov, napríklad z čalúnení a z kobercov. Stačí ju  vysypať na čalúnenie alebo na koberec a vykefovať, nechať polhodinu pôsobiť a následne povysávať. To je suchý odstraňovač pachov. Ocot zase výborne odstráni pachy namokro. Pozor však na koncentráciu, optimálna je jedna ku desiatim (podľa potreby aj vyššia). Čistý ocot môže totiž narušiť materiál.

Aj vaše gazdinky využívajú veľa prírodných prostriedkov...

Pri každom upratovaní by sme mali myslieť na ekológiu. Často používame veľa chémie, a nie vždy je to naozaj potrebné. Aj preto používame bezvreckové vysávače, odoberáme čistiace prostriedky vo veľkých bandaskách a dopĺňame do malých fľaštičiek. To by som odporúčala aj pre každú domácnosť.

Voňa a čistota bez prachu a mikróbov. Pravidelné upratovanie to dokáže zaručiť.
Voňa a čistota bez prachu a mikróbov. Pravidelné upratovanie to dokáže zaručiť. Foto: Pexels / Cottonbro

Aké mikroorganizmy spolu s nami v domácnostiach „bývajú“?

Nepríjemné sú plesne. Vyskytujú sa najmä pri vlhkosti, najčastejšie v kúpeľni. Preto je dôležité čistiť ju pravidelne a najmä na miestach, kde tečie voda. Sledujte si aj tesnenia, pleseň sa rada usádza aj tam. Keď kúpeľňu udržujeme octom, pleseň by sa v nej tvoriť nemala. Zdrojom nepríjemných alergií sú aj roztoče a prach. Dôležité je preto upratovať hĺbkovo. Nielen po povrchu, ale raz za čas aj podťahovať všetok nábytok, ponadvihovať veci nadvihovať veci, vyčistiť všetky kúty. Ideálne aspoň raz za mesiac.

Článok bol pripravený v spolupráci s Nano Rovus

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…