Dobrá správa pre tých, ktorí cvičia a nevidno to. Vytvorili matematický model pre posilňovanie
TASR
TASR

Dobrá správa pre tých, ktorí cvičia a nevidno to. Vytvorili matematický model pre posilňovanie

Pre každého existuje istá optimálna hmotnosť na cvičenie a budovanie svalovej hmoty.

Ilustračný obrázok — Foto: TASR/AP

Londýn – Výskumníci z Univerzity v Cambridgei vyvinuli matematický model, ktorý dokáže určiť optimálny cvičebný režim pre budovanie svalstva. Informovala o tom univerzita na svojej webovej stránke.

Svaly na maxime? Len krátky čas

Model je založený na predchádzajúcom výskume vedcov Eugena Terentjeva a Neila Ibatu. Zistili pri ňom, že makromolekuly titínu sú zodpovedné za tvorbu chemických signálov, ktoré ovplyvňujú rast svalov. Terentjev a Ibata teraz vytvorili komplexnejší model, do ktorého zahrnuli ďalšie informácie, ako napríklad výmenu metabolickej energie, dĺžku opakovania cvikov a zotavenie svalov. Použili pri tom výstupy z predchádzajúcich dlhodobých štúdií o svalovej hypertrofii.

Výsledky nového výskumu naznačujú, že pre každého existuje istá optimálna hmotnosť na cvičenie a budovanie svalovej hmoty. Svaly môžu byť zaťažené blízko svojho maxima len na veľmi krátky čas, pričom záťaž v dlhšom časovom úseku aktivuje bunkové signalizačné kanály vedúce k syntéze nových svalových bielkovín. Pod istou hranicou záťaž nedokáže vytvoriť dostatočné signály, čo by si vyžadovalo značné predĺženie času cvičenia na dosiahnutie želaného výsledku.

Môžu vytvoriť aplikáciu pre bežných ľudí

"Prekvapujúco nevieme veľa o tom, prečo a ako pôsobí cvičenie na budovanie svalstva. Máme len veľa osobných skúseností jednotlivcov, avšak veľmi málo tvrdých dát," uviedol Terentjev. Svalstvo tvoria iba dva mikrometre dlhé a menej než jeden mikrometer široké vlákna - to je menej než veľkosť svalovej bunky. "Vysvetlenie pre rast svalov musíme preto hľadať na molekulárnej úrovni," komentoval Ibata. "Interakcie medzi hlavnými štrukturálnymi molekulami v svale boli objasnené iba pred 50 rokmi. Naďalej však nie je jasné, ako menšie pomocné bielkoviny zapadajú do celkového obrazu," dodal Ibata.

"Aj keď existujú experimentálne údaje ukazujúce podobný rast svalov už pri záťaži 30 percent z maxima, náš model ukazuje, že zaťaženie 70 percent je efektívnejšie pre stimuláciu rastu," tvrdí Terentjev. Pod touto hodnotou nedochádza k dostatočnej mechanosenzitívnej signalizácii vo svaloch a nad touto hodnotou sa svaly zase príliš rýchlo vyčerpávajú.

Na základe modelu bude možné vytvoriť softwarovú aplikáciu aj pre bežných užívateľov, ktorí podľa nej budú môcť optimalizovať svoj cvičebný režim. Výskumníci chcú taktiež vytvoriť model so špecifikami pre mužov i ženy.

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…