Granáty nosili partizánom v detskej kolíske. Moja puberta bola nenávisť voči Hitlerovi, spomína Anna
Simona Gálová
Simona Gálová

Granáty nosili partizánom v detskej kolíske. Moja puberta bola nenávisť voči Hitlerovi, spomína Anna

Anna Bergerová mala počas Slovenského národného povstania len 16 rokov, no bola dôležitou súčasťou partizánskej skupiny.

Anna Bergerová mala počas SNP len 16 rokov no bola pevnou súčasťou partizánskej skupiny. — Foto: Pametnaroda.cz/sk/; TASR

Krátka chvíľa radosti

Počas vojny sa predsa dočkala krátkeho okamihu šťastia a rodinnej pohody. Na Vianoce v roku 1943 robila makovník a na doske mala pripravené kysnuté cesto a tvaroh. „Vtom sa otvorili dvere a zjavil sa môj brat Vasiľ, ktorého som si ani dobre nepamätala,“ spomínala pre Pamäť národa. Keď ju brat uvidel, chytil ju a točil radostne po izbe a keď si na stole všimol pripravené cesto, umyl si ruky a ako skúsený pekár začal vytvárať rôzne pletence a vianočky. Radosť však netrvala večne.

Anna Bergerová ako zdravotná sestra v partizánskom zväzku Čapajev — Foto: Pamäť národa/Paměť národa

Po dvoch hodinách prišiel zástupca z notárskeho úradu a Vasiľovi oznámil, že nelegálne prekročil hranice Slovenska. Preto sa musel pobaliť a znovu ujsť. Aj keď ho prenasledovali žandári, podarilo sa mu nasadnúť na vlak a utiecť. No za ten krátky čas, čo bol doma, stihol rodine povedať, že koniec vojny sa blíži a nech sa neboja podporiť partizánov v boji za slobodu. „Radil nám, aby sme urobili všetko, čo môžeme v prospech partizánov. Hovoril, že na ruskom fronte sa všetko pohlo a že za chvíľu budeme oslobodení a všetci pokope,“ spomínala pamätníčka na radostnú novinu.

Pašovanie zbraní v kočíku

Už o pár mesiacov na to sa do ich domu nasťahovali slovenskí vojaci, ktorí sa chceli pridať ku partizánom. „Vo veľkej miestnosti si spravili prične a kanceláriu a na tej prični spali,“ prezradila Bergerová, ktorá nechcela vojakov nikdy rušiť, a preto chodila na toaletu cez okno a nikdy nie cez ich izbu.

Netrvalo dlho a s vojakmi sa rodina spriatelila. Vojaci prinášali zabalené granáty a strelivo, ktoré Anna so staršou sestrou pašovali partizánom. Zbrane si ukladali do detskej kolísky, v ktorej ich ľahko preniesli. „Nevedeli sme, čo tam je, lebo to bolo zabalené aj v handrách a mastných papieroch. Sestra mala kolísku, akože nesie decko, ja som mala v ruke hrable alebo motyku, že ideme na pole,“ vysvetlila.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/remisova.veronika/photos/bc.AboLnsmnEIXvUuLAj0Gb-JjDtupjKKUFfXX7X06uUV_cQ5THMeAi68Hl8whjSSHvK9lyqfH7-hTZ0R8FlNdKRlW-Dqv0o9PE3szLpR7zvRjpd2_IDeuNU6APXzzsi8cccjaZZzLHOV9WDMIgwXI6JBTYdPcCQR9KEGCJCV4VG8G5Iw/1347859782083641/?opaqueCursor=Abq3oaLoHNisvI-sOgDcxPzmfmfJm6zWFg8cT6ckCiD7FMVlCw5PORNCUqYdowRsNJYol4i_AumyKP2mGyF1Exn-C7XWwYFf5qFeAKDUPEbJxPNc5VIhCImxU3KdhZ5hb6H4laVRZmEvhqgnV15QYKI26-akzG_oqAvhoF_AdIxW5fGIxEi5Kl8uYeG5PLmRgg9LrdTJYKDfS2xp_ERoUmjpBsL3DHN3d19MECe61SJTWVqQYExg16o29JtcMu1UfD4yQ-jg2bB5yV0lpeQGcGoYsoi6T5r6VBidpCmdegmikQZ8Nn1wzI4LFiVAzMY-F5InP7buxx8cryYSlIbNkZvQhJg6yNKQF8K45SS_ACckLAwFkrpz3rnT0EWKIBv60zKUhmbcOlPKUz_h64fnYbji0DHMJS3fOARNoYa1chpllFt3_DauDK7zT_C0wC_t2qJiFh-0_V84_1JB6LIfeDRlGBFaxDVSum0pQavO_e-wOg

V septembri 1944 začalo Slovenské národné povstanie a vojaci z ich domu utiekli k partizánom, no ubrániť sa nedokázali. „O dva dni už naši vojaci išli pod puškami Nemcov, ktorí boli zúriví a strašne suroví. Neviem, čo to bolo za ľudí,“ spomínala pre Pamäť národa. Nemeckí vojaci obsadili aj ich dom. Do postele, kde predtým spávala Anna s mamou, uložili raneného vysokopostaveného nemeckého dôstojníka.

Anna, ktorá nenávidela fašistov, nadávala po rusínsky a myslela si, že jej nik nerozumie. No nemecký dôstojník, ktorý rozumel poľsky, ju varoval, že vedia o ich spolupráci s partizánmi a chystajú sa ich postrieľať. Ešte v tú noc obe utiekli k partizánom do obce Havaj a odtiaľ do Závady, kde pracoval partizánsky lekár Jozef Dolina. Ženy si ani nestihli oddýchnuť z cesty a už boli zapojené do partizánskej práce.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.