Dobré noviny
Leto sa pomaly končí, nechcete začať s otužovaním? Toto potrebujete vedieť predtým, ako skočíte do vody
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Leto sa pomaly končí, nechcete začať s otužovaním? Toto potrebujete vedieť predtým, ako skočíte do vody

Otužovanie
Otužovanie — Foto: Instagram @bibs_ad,@iceman_hof

Otužovanie má pre naše telo, ale aj myseľ, množstvo blahodarných účinkov. Potrebujete však poznať niekoľko základných faktov.. 

Bratislava - Otužovanie má vo svete čoraz viac fanúšikov. Nie je to len príjemným pocitom, ktorý zažijete, keď sa po vynorení zo studenej vody poriadne vydrhnete uterákom a oblečiete sa do teplých vecí. Otužovanie má podľa veľkej časti odborníkov množstvo zdravotných benefitov, vie vám skvalitniť i predĺžiť život. To však neznamená, že sa musíte rovno hodiť uprostred zimy do ľadového jazera. Existuje množstvo príjemnejších spôsobov, ako využiť účinky chladu. Informuje o tom portál idnes.cz.

Pandémia a otužovanie 

Otužovanie, ak je vykonávané správnym spôsobom, môže významne podporiť nielen obranyschopnosť organizmu. Trend podporila aj pandémia koronavírusu, počas ktorej sa prírodné vodné zdroje stali dostupnou alternatívou k uzatvoreným športoviskám. Nejde však o žiadny módny výstrelok, práve naopak.

Otužovanie bolo populárne už v 19. storočí, a to hlavne vďaka metódam nemeckého kňaza a liečiteľa Sebastiana Kneippa, ktorý si vyslúžil prezývku "vodný doktor", alebo Vincenza Priessnitza, zakladateľa hydroterapie a tiež svetoznámych kúpeľov nad českým Jeseníkom, kam sa schádzala klientela z Európy i zo zámoria. Obaja títo páni skalopevne verili tomu, že studená voda dokáže s ľudským telom "hotové zázraky".

Choďte na to pomaly

Pre mnohých z nás je však čo i len pomyslenie nato, ako sa počas mrazov ponárame do jazera či do rybníka, absolútne nereálne, a preto nápad na otužovanie zavrhneme ešte predtým, ako to vôbec skúsime. Čo je škoda. Ľudia sa niekedy nechávajú zmiasť zjednodušenými predstavami. Nie je vôbec nutné, ani žiaduce, zachádzať hneď do extrémov, akými sú mráz, sneh a ľad. Sú aj ďalšie možnosti.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?