Dobré noviny
Toto je zabudnutý otec paralympiády. Zachraňoval ľudí pred nacistami a ochrnutých začal liečiť športom
Simona Gálová
Simona Gálová

Toto je zabudnutý otec paralympiády. Zachraňoval ľudí pred nacistami a ochrnutých začal liečiť športom

Neurológ Ludwig Guttmann je zakladateľom paralympijských hier.
Neurológ Ludwig Guttmann je zakladateľom paralympijských hier. — Foto: Wikipedia

Neurochirurg zaviedol nové medicínske postupy, vďaka ktorým sa zdravotne postihnutí ľudia stali súčasťou športového sveta.

Nedávno sa v Tokiu konali paralympijské hry, na ktorých mnohí hendikepovaní športovci podali nadľudské výkony a získali si náš obdiv. Málokto však vie, kto stojí za ich vznikom. Profesor Ludwig Guttmann bol podľa Paralympic Heritage priekopníkom v oblasti medicíny a svojou prácou dokázal, že šport môžu vykonávať aj zdravotne znevýhodnení ľudia a sledovanie ich športového výkonu môže byť rovnako vzrušujúce ako sledovanie výkonu zdravých športovcov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paralympics (@paralympics)

Židom zachránil život

Guttmann sa narodil v roku 1899 do židovskej rodiny ako najstaršie zo štyroch detí. Ako 17-ročný začal pracovať ako dobrovoľník v nemocnici pre baníkov, kde narazil na pacienta s poranenou chrbticou a miechou. V tom čase bola poškodená miecha v skutočnosti rozsudkom smrti – a rovnaký osud čakal aj mladého baníka. Táto skúsenosť však Guttmanna inšpirovala k štúdiu medicíny, z ktorej ako 25-ročný získal doktorát. Začal pracovať ako neurochirurg v nemocnici Wenzela Hanckeho, v dnešnom Wrocławe, kde asistoval priekopníkovi chirurgie, Otfridovi Foesterovi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NPHT (@paralympicheritage)

Guttmann bol na ceste stať sa ďalším veľkým neurológom, no jeho plán mu narušil nástup nacistov. Podľa Norimberského zákona nemohli Židia vykonávať prax v árijských nemocniciach, a tak bol nútený odísť do židovskej nemocnice, ktorej začal v roku 1937 šéfovať. Podľa Times of Israel po násilných útokoch počas Krištáľovej noci nariadil Guttmann svojim zamestnancom, aby bez rozdielu ošetrili každého pacienta. „V ten večer som zobral svoje auto a chcel som ísť do synagógy. Tú obklopili stovky ľudí a esesáci začali hrať futbal s modlitebnými knižkami. Stál som tam a bol som odhodlaný pomáhať všetkým prenasledovaným ľuďom,“ spomínal.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sportmemory (@sportmemory.it)

V ten večer hľadalo v nemocnici útočisko pred gestapom 64 ľudí a Guttmann ich všetkých prijal. Keď prišli do nemocnice príslušníci SS, pýtali sa ho, ako je možné, že prijal všetkých ľudí. Doktor si ku každému človeku vymyslel špeciálnu diagnózu, kvôli ktorej „museli“ ostať v nemocnici. „Vzal gestapákov a vláčil ich od postele k posteli. Na pacientov robil rôzne grimasy, čím im naznačil, aby tie výrazy po ňom opakovali. Potom gestapákom jasne ukázal, že títo ľudia majú záchvat,“ spomínala pre Paralympic Heritage Guttmannova dcéra Eva Loeffler. Vďaka tomuto klamstvu zachránil všetkých 64 ľudí pred zatknutím a deportáciou do koncentračných táborov.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?