Riaditeľka afganskej dievčenskej školy: Budem pri svojich dievčatách stáť až do posledného dychu
Simona Gálová
Simona Gálová

Riaditeľka afganskej dievčenskej školy: Budem pri svojich dievčatách stáť až do posledného dychu

Po rokoch tvrdej práce Afganci pochopili, aké dôležité je vzdelanie dievčat. Vládou Talibanu však môžu o všetko prísť.

Razia Jan sa nechystá Talibanu vzdať. Školu pre dievčatá bude viesť aj naďalej. — Foto: Instagram - @razias_ray_of_hope

Kábul – Taliban-netaliban! Aktivistka a riaditeľka afganskej dievčenskej školy Razia Jan poslala svetu jasný odkaz: „Nikam neodchádzam!“. Rodáčka z Kábulu už viac ako týždeň sleduje, ako jej domovskú krajinu ovládajú mlitantní islamisti, ktorí v minulosti zakazovali dievčatám vzdelávať sa. Škola, ktorú Razia Jan založila v roku 2008, každoročne vyučuje takmer osemsto dievčat z chudobných oblastí Afganistanu. Pred ich príchodom na vidieku dievčatá neštudovali. „Počas stavby ma často oslovovali skupiny mužov, ktorí trvali na tom, aby som namiesto toho využila budovu na vzdelávanie ich synov,“ prezradila Razia pre Boston Globe.

Prelomenie kruhu chudoby

Odo dňa, keď otvorila dvere vzdelávacieho centra Zabuli, sa Razia snažila poskytnúť všetkým dievčatám bezpečnosť a čo najlepšie vzdelanie. „Tvrdou prácou som mužom dokázala, že je to to najlepšie, čo sa ich dcéram stalo a dnes stoja pevne za nami,“ prezradila. Od otvorenia školy pred trinástimi rokmi niektoré absolventky pokračovali v štúdiu na univerzitách a stali sa učiteľkami i pôrodnými asistentkami, čím úspešne prelomili cykly chudoby a negramotnosti, ktoré ich rodiny trápila už desaťročia.

Vďaka nadstavbovému vzdelaniu vyškolili 24 pôrodných asistentiek, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť ženám v komunite, čo bolo počas predchádzajúcej vlády Talibanu nemožné. „Vychovali sme tisíce dievčat, ktoré teraz učia svojich súrodencov a deti čítať a písať. Naše študentky získali vďaka vzdelaniu lepšie postavenie v manželstve aj v kariére. Ich životy sú vďaka vzdelaniu nesmierne lepšie,“ povedala. Tento rok mala maturovať prvá trieda študentiek, ktoré navštevovali školu od materskej školy.

Vydaní na nemilosť Talibanu

Po rokoch tvrdej práce sa kvôli návratu vlády Talibanu musia vrátiť do bodu, v ktorom začali. „Teraz sme ale v lepšej pozícii. Máme podporu komunity, ktorá vidí, že vzdelávanie je dôležité. Budeme sa snažiť udržať dievčatá v škole,“ povedala. Zabihullah Mujahid, hovorca Talibanu, pre BBC povedal, že budú ctiť práva žien v rámci noriem islamského práva, a to bez ďalších podrobností.

Taliban povzbudil ženy k návratu do práce a umožnil dievčatám návrat do školy, pričom pri dverách rozdával šatky na zahalenie tváre a tela. „Dúfame, že urobia to, čo sľubujú. Momentálne nám neostáva nič iné, ako vziať ich slovo, pretože nemáme iné možnosti. Nemáme inú vládu, sme vydaní na milosť a nemilosť Talibanu,“ povedala šéfka dievčenskej školy pre Patriot Ledger. Od prevzatia moci Talibanom sa však škola stále neotvorila a riaditeľka čaká na to, aké budú ďalšie pokyny a zákony vydané Talibanom. „Bez ohľadu na tom čo príde, budem stáť pri mojich dievčatách až do posledného dychu. Nechystám sa ich opustiť,“ dodala odhodlane na záver.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.