Dobré noviny
Riaditeľka afganskej dievčenskej školy: Budem pri svojich dievčatách stáť až do posledného dychu
Simona Gálová
Simona Gálová

Riaditeľka afganskej dievčenskej školy: Budem pri svojich dievčatách stáť až do posledného dychu

Razia Jan sa nechystá Talibanu vzdať. Školu pre dievčatá bude viesť aj naďalej.
Razia Jan sa nechystá Talibanu vzdať. Školu pre dievčatá bude viesť aj naďalej. — Foto: Instagram - @razias_ray_of_hope

Po rokoch tvrdej práce Afganci pochopili, aké dôležité je vzdelanie dievčat. Vládou Talibanu však môžu o všetko prísť.

Kábul – Taliban-netaliban! Aktivistka a riaditeľka afganskej dievčenskej školy Razia Jan poslala svetu jasný odkaz: „Nikam neodchádzam!“. Rodáčka z Kábulu už viac ako týždeň sleduje, ako jej domovskú krajinu ovládajú mlitantní islamisti, ktorí v minulosti zakazovali dievčatám vzdelávať sa. Škola, ktorú Razia Jan založila v roku 2008, každoročne vyučuje takmer osemsto dievčat z chudobných oblastí Afganistanu. Pred ich príchodom na vidieku dievčatá neštudovali. „Počas stavby ma často oslovovali skupiny mužov, ktorí trvali na tom, aby som namiesto toho využila budovu na vzdelávanie ich synov,“ prezradila Razia pre Boston Globe.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Razia's Ray of Hope (@razias_ray_of_hope)

Prelomenie kruhu chudoby

Odo dňa, keď otvorila dvere vzdelávacieho centra Zabuli, sa Razia snažila poskytnúť všetkým dievčatám bezpečnosť a čo najlepšie vzdelanie. „Tvrdou prácou som mužom dokázala, že je to to najlepšie, čo sa ich dcéram stalo a dnes stoja pevne za nami,“ prezradila. Od otvorenia školy pred trinástimi rokmi niektoré absolventky pokračovali v štúdiu na univerzitách a stali sa učiteľkami i pôrodnými asistentkami, čím úspešne prelomili cykly chudoby a negramotnosti, ktoré ich rodiny trápila už desaťročia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Razia's Ray of Hope (@razias_ray_of_hope)

Vďaka nadstavbovému vzdelaniu vyškolili 24 pôrodných asistentiek, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť ženám v komunite, čo bolo počas predchádzajúcej vlády Talibanu nemožné. „Vychovali sme tisíce dievčat, ktoré teraz učia svojich súrodencov a deti čítať a písať. Naše študentky získali vďaka vzdelaniu lepšie postavenie v manželstve aj v kariére. Ich životy sú vďaka vzdelaniu nesmierne lepšie,“ povedala. Tento rok mala maturovať prvá trieda študentiek, ktoré navštevovali školu od materskej školy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Razia's Ray of Hope (@razias_ray_of_hope)

Vydaní na nemilosť Talibanu

Po rokoch tvrdej práce sa kvôli návratu vlády Talibanu musia vrátiť do bodu, v ktorom začali. „Teraz sme ale v lepšej pozícii. Máme podporu komunity, ktorá vidí, že vzdelávanie je dôležité. Budeme sa snažiť udržať dievčatá v škole,“ povedala. Zabihullah Mujahid, hovorca Talibanu, pre BBC povedal, že budú ctiť práva žien v rámci noriem islamského práva, a to bez ďalších podrobností.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Razia's Ray of Hope (@razias_ray_of_hope)

Taliban povzbudil ženy k návratu do práce a umožnil dievčatám návrat do školy, pričom pri dverách rozdával šatky na zahalenie tváre a tela. „Dúfame, že urobia to, čo sľubujú. Momentálne nám neostáva nič iné, ako vziať ich slovo, pretože nemáme iné možnosti. Nemáme inú vládu, sme vydaní na milosť a nemilosť Talibanu,“ povedala šéfka dievčenskej školy pre Patriot Ledger. Od prevzatia moci Talibanom sa však škola stále neotvorila a riaditeľka čaká na to, aké budú ďalšie pokyny a zákony vydané Talibanom. „Bez ohľadu na tom čo príde, budem stáť pri mojich dievčatách až do posledného dychu. Nechystám sa ich opustiť,“ dodala odhodlane na záver.

Už ste čítali?