Dobré noviny
Smrť hrozí rodine detského lekára aj emancipovanej žene. Na Slovensko chcú utiecť stovky Afgancov
Simona Gálová
Simona Gálová

Smrť hrozí rodine detského lekára aj emancipovanej žene. Na Slovensko chcú utiecť stovky Afgancov

Ilustratívna fotografia
Ilustratívna fotografia — Foto: TASR/AP

Slovenská vláda prisľúbila azyl desiatim utečencom z Afganistanu, no na pomoc však čakajú stovky ľudí, ktorí majú prepojenie na Slovensko. Taliban najnovšie vyhlásil, že ich už nepustí.

Bratislava/Kábul – V priamom prenose sledujeme dramatické zhoršenie situácie v Afganistane. Pre mnohých obyvateľov krajiny, najmä pre ženy a dievčatá, znamená prevzatie moci Talibanom priame ohrozenie života, alebo stratu základných práv a slobôd. To hovoria vo svojej výzve organizácie Liga za ľudské právaMareena, ktoré vyzývajú vládu, aby poskytla azyl viac ako len desiatim občanom Afganistanu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mareena (@mareena.sk)

250 ľudí, ktorí majú prepojenie na Slovensko

Minister zahraničia Ivan Korčok potvrdil, že jeho rezort eviduje 250 ľudí z Afganistanu, ktorí majú prepojenie na Slovensko. „Sú to priami alebo vzdialení príbuzní občanov, ktorí majú afganský pôvod, ale získali tu v ostatných rokoch štátne občianstvo. Druhá masívna skupina sú tí, ktorých prijímame od rôznych organizácií - vzdelávacie inštitúcie, univerzity, ktoré mali mnoho projektov rozvojovej pomoci," povedal minister pre TASR. Slovenská republika podľa neho každú žiadosť individuálne posúdi, každá osoba sa preveruje aj z hľadiska bezpečnosti.

Taliban už nechce púšťať Afgancov z krajiny

Zdá sa, že Afganci budú mať poriadny problém dostať sa z krajiny. Taliban najnovšie oznámil, že už nebude umožňovať ich evakuáciu a to napriek tomu, že z kábulského letiska sa snažia utiecť tisíce ľudí. Mnohým, napríklad emancipovaným ženám, či ľuďom, ktorí spolupracovali s prozápadným režimom, hrozia postihy aj smrť.

Nezisková organizácia Mareena, ktorá sa venuje cudzincom pri integračnom procese, dostáva denne desiatky telefonátov od ľudí, ktorí majú v Afganistane rodiny a blízkych, ktorí sú v ohrození života.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?