Dobré noviny
Povedali mu, že o štyri roky úplne oslepne. Aj napriek tomu získal paralympijské zlato a ide si po ďalšie
Simona Gálová
Simona Gálová

Povedali mu, že o štyri roky úplne oslepne. Aj napriek tomu získal paralympijské zlato a ide si po ďalšie

Takmer úplne nevidiaci športovec aj napriek svojmu hendikepu venuje svoj celý život športu.
Takmer úplne nevidiaci športovec aj napriek svojmu hendikepu venuje svoj celý život športu. — Foto: Instagram - @stevebatembe

Britský paralympijský cyklista našiel v sebe silu, vďaka ktorej dokázal preliezť najťažšiu stenu sveta a vyhrať paralympiádu. Úspech chce zopakovať v Tokiu.

Celý čas som si hovoril, kto by preboha chcel ísť do hôr so slepým chlapom?“ uviedol pre National Geographic. Jeho priateľka, paralympijská cyklistka Karen Darke, mu však dohovárala, že stále môže robiť čokoľvek čo chce. „S mojím degenerujúcim zrakom som nemohol urobiť nič, ale mal som úplnú kontrolu nad tým, čo budem robiť ďalej, a preto som si nastavil nový cieľ – sám vyleziem na skalnú stenu El Capitan,“ spomínal.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Steve Bate MBE (@stevebatembe)

Takmer bez zraku, no nezastaviteľný

Deväťsto metrov vysoká stena v Yosemitskom národnom parku je vyhľadávaným miestom pre horolezcov, no Stephen Bate bol jediný zrakovo postihnutý horolezec, ktorý ju dokázal zdolať bez akejkoľvek cudzej pomoci.

„Lezenie trvalo šesť dní. Spal som na prenosnej rímse zavesenej stovky metrov nad údolím. Keď som vyliezol až na vrchol, plakal som ako dieťa. Vtedy som si povedal, že dokážem čokoľvek,“ prezradil Bate, ktorý v súčasnosti vidí len na 10 %. Keď sa vrátil z "El Cap", začal snívať ešte viac a opäť v tom zohrala rolu jeho priateľka a vášnivá cyklistka Karen Darke. „Inšpirovala ma, aby som súťažnú cyklistiku vyskúšal aj ja,“ priznal Bate.

Bremeno jeho slepoty sa prejavilo v snahe dosiahnuť každý cieľ, o ktorom sníval. Už po roku tréningu sa stal britským národným majstrom v cestnej cyklistike a keď sa na paralympijskej úrovni spojil s cyklistom Adamom Dugglebym, na majstrovstvách sveta vyhrali zlatú medailu. Tvrdým tréningom sa obaja dostali do britského paralympijského tímu tandemových cyklistov, s ktorým v roku 2016 vyrazil do Ria na svoju prvú paralympiádu. Práve tam tandemisti vytvorili na pretekoch na 4-tisíc metrov nový svetový rekord, ktorým získali zlatú medailu. „Od mojej diagnózy v roku 2011 som zažil niektoré z najlepších chvíľ v mojom živote, a to len preto, že som odmietol, aby mi niečo stálo v ceste,“ prezradil o svojom odhodlaní paralympionik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Steve Bate MBE (@stevebatembe)

Vyhrať medailu a prebicyklovať Afriku

Okrem paralympiády ma pred sebou ďalšiu výzvu. V roku 2022 chce prejsť na bicykli Afriku a prekonať svetový rekord v rýchlosti. „Žiaden iný parašportovec nešiel po svetovom rekorde tejto veľkosti. Chcem dokázať, že je jedno, že zle vidím – všetko je možné, dokonca aj so zdravotným postihnutím,“ dodal pre National Geographic. Aktuálny svetový rekord v jazde na bicykli z Káhiry do Kapského mesta je 41 dní, 10 hodín a 22 minút.

Stephen Bate chce túto trasu prejsť za 25 dní. „Mark Beaumont cestoval úplne sám a musel si hľadať jedlo a miesto na spanie. Ja pôjdem s podporným tímom, aby som nestrácal čas. Mojím cieľom je prejsť štyristo kilometrov denne,“ prezradil o svojich plánoch.

Svojou cestou chce inšpirovať ostatných zrakovo postihnutých ľudí a podporiť ich, aby sa aj napriek svojmu postihnutiu nevzdávali svojich snov. „Úspech nikdy nie je rovná čiara. Sú to tri kroky dopredu a štyri kroky dozadu. Ak to dokážete prijať, prispôsobte sa svojej ceste a vždy majte na pamäti svoj konečný cieľ, potom budete mať ingrediencie na to, aby ste uspeli,“ odkázal paralympionik, ktorý je v Tokiu veľkým favoritom na zlatú medailu.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?