Fero Joke o zdevastovanej Demänovskej doline: Príroda, ktorá tu existuje milióny rokov, dostáva zabrať
Simona Gálová
Simona Gálová

Fero Joke o zdevastovanej Demänovskej doline: Príroda, ktorá tu existuje milióny rokov, dostáva zabrať

Známy humorista sa pridal na stranu aktivistov, ktorí žiadajú urýchlené pozastavenie výstavby a ťažby v doline.

Demänovská dolina sa v posledných rokoch skloňuje kvôli masívnej výstavbe a ťažbe, ktorá narúša ekosystém. — Foto: Instagram - @fero_joke; TASR - Miroslava Mlynárová

Demänovská dolina – V čase, keď je petícia za zastavenie výstavby v Demänovskej Doline a Jasnej s viac ako 113-tisíc podpismi v parlamente, sa ku kritikom pridal aj humorista František Košarišťan – Fero Joke. „Sklamanie. Asi tak by sa dal nazvať pocit, ktorý prežívam, keď pozerám smerom do Demänovskej doliny. Príroda, ktorá tu milióny rokov existuje, dostáva zabrať,“ napísal komik na svojom Instagrame.

Výstavba v súlade s prírodou

Cez víkend sa vybral na túru na Demänovskú horu, ktorá je podľa neho jedna z mála lokalít, kde nie sú vybudované komplexy hotelov a chát. „Nestretnete tu ani čávov s pipinami, ktorí sa vyvezú na svojich veľkých SUV-čkach do jednej z tých opách a podnikajú túry (nanajvýš) okolo Vrbického plesa alebo sa vyvezú lanovkou na Chopok. Tam akurát tak otočia pár panákov, spravia fotky a ide sa naspäť,“ posťažoval sa ďalej. Svojim 324-tisícom fanúšikom odkázal, aby počas turistiky nevyhľadávali len služby, ale užívali si krásy slovenskej prírody, ktorú by sme si nemali nechať zničiť. „Nie som proti rozumnej výstavbe s citom, v súlade s prírodou, ale z mesta utekáme do prírody, nie do ďalšieho mesta,“ dodal.

S komikom súhlasia aj ekologickí aktivisti, ktorí vyzývajú kompetentných ľudí, aby zastavili výstavbu a ťažbu dreva, ktorá vážne ohrozuje kľúčové vodné zdroje Liptova a aj najväčší jaskynný systém Karpát. Práve Demänovská ľadová jaskyňa môže byť čoskoro bez ľadu. Úbytky ľadu za posledných viac ako desať rokov v letnom období sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime. „Jaskyňa sa vplyvom globálneho otepľovania dostala na minimum ľadovej výplne za posledných približne 70 rokov. Len v centrálnej časti – srdci jaskyne sa zatiaľ vyskytuje ľad, avšak iba podlahový. Vertikálne formy ľadovej výplne sa v tomto období v jaskyni nenachádzajú,“ informujú na oficiálnej stránke jaskyne.

Splašky v jaskyni

Ľadovú krásu jaskyne môžeme obdivovať už len na fotkách. „Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných ľudí, ktorí v jaskyni videli ľad,“ dodali s nádejou prevádzkari jaskyne. Stav jaskýň v Demänovskej doline ovplyvňuje aj masívne odlesňovanie, ktoré je súčasťou výstavby nových turistických komplexov. „Jaskyniarom v Demänovskej doline sa cez víkend podarilo v jaskyni Pustá prejsť k podzemnému riečisku Demänovky. Tieto miesta pred nimi naposledy pred 10 rokmi navštívili iba potápači. Fascinujúce, však? Omnoho menej fascinujúce je však to, že presne do tohto riečiska vtekajú odpady z hotelovej oblasti v Jasnej, ako aj zvyšky stavebných materiálov a splašky z porúch kanalizácie, informovali členovia iniciatívy Pre Dolinu.

Jaskynné živočíchy podľa nich prežili doby ľadové aj masívne oteplenia, no zabiť ich môže výstavba hotelov v Jasnej. Petícia, ktorou aktivisti žiadajú výraznú reguláciu výstavby v Demänovskej doline, je teraz na stole politikov. Aktivisti majú jasný cieľ – ochrániť jedinečné prírodné dedičstvo, ktoré budú môcť ľudia navštevovať aj bez devastácie národných parkov.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…