Platne sa vracajú vo veľkom štýle. Záujem prudko rastie, českému výrobcovi už nestačili výrobné kapacity
TASR
TASR

Platne sa vracajú vo veľkom štýle. Záujem prudko rastie, českému výrobcovi už nestačili výrobné kapacity

Záujem o vinylové platne vo svete prudko rastie.

Ilustračný obrázok — Foto: TASR

Praha - Vlaňajší rok bol rekordný pre firmu GZ Media, ktorá v českej obci Loděnice vyrába gramofónové platne a ďalšie hudobné nosiče. Záujem o vinylové platne vo svete prudko rastie a v Loděnici už nestačia výrobné kapacity. Podnik preto chystá rozšírenie lisovne o tretinu. A zvýši sa aj výroba v Spojených štátoch a Kanade. Informoval o tom portál E15.cz.

Majú zmluvy na roky dopredu

Firma GZ Media dosiahla za minulý rok tržby 3,8 miliardy Kč (148,67 milióna eur) a zisk 700 miliónov Kč. Tento rok očakáva majiteľ firmy Zdeněk Pelc ešte väčší zisk, približne 1 miliardu Kč. Príjmy spoločnosti pritom negatívne ovplyvňuje enormné zdraženie materiálov na výrobu platní a ich obalov, čo znižuje jej ziskovú maržu. GZ Media v Loděnici je termínovo vypredaná do konca roka. Okrem toho má s najväčšími svetovými producentmi podpísanej zmluvy o výrobe na najbližšie tri roky, čo sa jej zatiaľ nikdy v minulosti nepodarilo.

Výrobca gramofónových platní tento rok dokončuje a ďalej uskutočňuje investície v hodnote 450 miliónov Kč do rozšírenia výroby. Ďalšie stámiliónové investície prebiehajú v USA a Kanade, spresnil Pelc. Vlani spoločnosť GZ Media vo svojich lisovniach v Česku, USA a Kanade vyrobila viac ako 40 miliónov vinylových platní. Patrí medzi najväčších a najprestížnejších svetových výrobcov a lisuje platne pre celý rad zahraničných hviezd, napríklad Madonnu, Lady Gaga či U2.

CD a DVD majú dobu slávy za sebou

LP platne už v rámci výroby hudobných nosičov prekonali v minulosti obľúbená cédečka. "CD a DVD už majú dobu slávy za sebou. V čase najväčšieho záujmu sme ich vyrábali zhruba 160 miliónov, aktuálne sa výroba znížila na osem miliónov kusov," uviedol Pelc. Obľuba vinylových platní bude podľa jeho odhadu ešte nejaký čas rásť, ale jej tempo sa výrazne zníži. Takýmto spôsobom sa budú naďalej presadzovať luxusné produkty špičkových umelcov a kapiel, zatiaľ čo lacná hudba zostane záležitosťou internetu.

Slová majiteľa obrích lisovní potvrdzujú aj údaje analytickej spoločnosti MRC Data o globálnom predaji hudobných nosičov v 1. polroku 2021. Záujem o vinylové platne podľa nich stúpol medziročne o viac ako 100 % a prevyšuje dopyt po CD. Vinyl sa v ostatných rokoch výrazne vracia na scénu. Vlaňajšie tržby z predaja platní v Spojených štátoch podľa tamojšieho zväzu nahrávacieho priemyslu prvýkrát po 34 rokoch prekonali objem tržieb z predaja CD. Za prvých šesť mesiacov tohto roka sa predalo 19,2 milióna vinylových albumov, zatiaľ čo CD len 18,9 milióna kusov.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…